4.9.2013 23:30 Viime kaudella Suomea EuroChallengessa edustanut vuosien 2010 ja 2011 Suomen mestari Tampereen Pyrintö palaa europarketeille myös tulevaksi seurajoukkuekaudeksi. Pyrintö osallistuu ensimmäisenä suomalaisjoukkueena Baltian liigaan, jonka runkosarjapelit alkavat lokakuussa.
Yhden sarjakauden mittaisen tauon ja Tanskan maajoukkueen peräsimessä viettämänsä kesän jälkeen Pyrinnön ruoriin palaava päävalmentaja Pieti Poikola on hyvillään joukkueensa paluusta kansainvälisiin peleihin.
– Totta kai on hieno asia ja iso haaste minulle valmentajana sekä pelaajille, että saimme paikan Baltian liigasta. Ennen kaikkea kehityssuunta on positiivinen koko Suomen koripallolle: Korisliigassamme on neljä europelejä pelaavaa joukkuetta, Poikola kiittelee.
Baltian liigaan osallistuu 21 joukkuetta Virosta, Latviasta, Liettuasta, Ruotsista, Suomesta sekä Kazakhstanista. Baltian liigan runkosarja pelataan 1.10.2013-16.2.2014 välisenä aikana kolmessa seitsemän joukkueen lohkossa, jossa kaikki kohtaavat toisensa kerran kotikentällä ja kerran vieraissa.
Pyrinnön lohkossa pelaavat ruotsalainen Norrköping Dolphins, latvialaiset Valmiera ja Jekabpils sekä virolaiset Tallinn Kalev, Tyco Rapla ja Rakvere Tarvas.
– Baltiassa osataan perinteisesti pelata koripalloa. Liettua on koripallon huippumaa, Latvian maajoukkue haki juuri voiton Suomesta ja Viro pelasi tiensä vuoden 2015 EM-kisoihin. Ruotsikin pelaa EM-kisoissa, Poikola luettelee.
– Taso on kova ja juuri se tekee tästä hankkeesta mielekkään.
Pyrinnön lisäksi kansanvälisiä sarjoja pelaavat suomalaisjoukkueista kaudella 2013/14 Bisons (Eurocup), Kataja Basket (Eurochallenge) sekä KTP-Basket (Eurochallenge).
Pyrintö lähtee uuteen kauteen joukkueella, jossa pelaavat Damon Williams, Antti Nikkilä, Kelvin Lewis, BJ Raymond, Antero Lehto, Topias Palmi, Petri Heinonen, Alex Vaenerberg, Osku Heinonen, Henri Välimaa, Ville Pekkola sekä Michael Myllyniemi. Lisäksi Pyrinnön divarijoukkueen ulkomaalaisvahvistus Yannick Anzuluni vahvistaa joukkuetta Baltian liigassa.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Matias Rissanen on pannut nimen paperiin Hongan kanssa koskien tulevaa kautta.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Kouvojen ulkomaalaisvahvistukset tulevaan Korisliigakauteen ovat varmistuneet, kun viimeisenä nelikosta sopimuspaperiin luonnosteli nimensä 196-senttinen heittävä takamies Roger McFarlane.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.