22.12.2009 16:51 Korisliigassa pelaava Forssan Koripojat on tehnyt loppukauden kattavan sopimuksen 23-vuotiaan Alex Barnettin kanssa. Ranskasta Suomeen siirtyvä Barnett korvaa forssalaismiehistössä Ashley Championin.

Ashley Champion (kuvassa) sai tehdä tilaa FoKoPo-miehistössä Alex Barnettille. Kuva: Francois Perthuis.
198-senttinen Barnett on Dartmouthin yliopiston kasvatti. Hän valmistui opinahjosta viime keväänä. Viimeisellä kaudellaan Barnett latoi peräti 19,4 pistettä ja otti 5,6 levypalloa ottelua kohden kolmen pisteen heittoprosentin ollessa 40,9. Barnett valittiin keväällä Ivy League -konferenssin parhaaksi pelaajaksi.
Alkukauden Barnett kokeili siipiään Ranskan sarjoissa ensin viiden ottelun ajan Pro A:ssa Choletin joukkueessa, jonka jälkeen hän edusti viiden pelin ajan Pro B:ssä Nantesia. Tehoikseen Barnett merkkautti Nantesissa 10,6 pistettä, 4,0 levypalloa ja peräti 2,2 riistoa.
Ashley Champion pelasi FoKoPo:ssa 19 liigaottelua ollen joukkueen paras korintekijä 18,2 pisteen keskiarvollaan.
FoKoPo on lyhyellä joulutauolla olevassa Korisliigassa sijalla kymmenen voitettuaan 20 pelistään viisi. Korisliigan seuraavat ottelut pelataan 28.12, jolloin FoKoPo saa vieraakseen Salon Vilppaan.
Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen laiturin ja sentterin pelipaikkoja pelaavan yhdysvaltalaisen Garry Clarkin kanssa.
Korisliiga-kauteen valmistautuva Bisons Loimaa vahvisti kokoonpanoaan Suomen mestarilla ja Susijengi-kokemusta omaavalla Fiifi Aidoolla.
Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.
Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.
Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Uuden päävalmentaja Konsta Mastomäen johdolla Kauhajoen uudeksi pelaajaksi on rekrytoitu 23-vuotias, 196 senttinen ja 98 kiloinen Tyeree Bryan. Joukkueen apuvalmentajaksi saapuu Cedrid Latimer.
Helsinki Seagulls on tehnyt yhden kauden mittaisen sopimuksen joukkueen monivuotisen kapteenin René Rougeaun kanssa. Korisliigassa huimat viisi mestaruutta voittanut yhdysvaltalaispeluri on edustanut Seagullsia jo kaudesta 2022-23 asti.
Laitahyökkääjän viime kausi päättyi ikävästi loukkaantumiseen vasta kauden toisessa ottelussa. Jatkosopimus on kestoltaan yksivuotinen.