27.8.2003 SM-Koriksessa pelaava BC Jyväskylä on solminut yksivuotiset sopimukset englantilaisen sentterin Nosa Obasuyin sekä piskuisen amerikkalaisen pelinjohtajan Glenn Stokesin kanssa. Uusina kotimaisena pelaajina BC Jyväskylään ovat siirtyneet Kimmo Juvonen Forssan Koripojista sekä Kuopion Linkin kasvatti Joonas Korhonen.
Nigerialaissyntyinen, Englannin passin omaava, Obasuyi pelasi kaudet 1998-2002 Yhdysvalloissa Radfordin yliopistossa. 208-senttinen Obasuyi kunnostautui yliopistourallaan erityisesti heitontorjujana, josta osoituksena päätöskauden huima 2,38 "blokin" keskiarvo. Ns. seniorikaudellaan hän poimi lisäksi 6,1 levypalloa ja teki 6,2 pistettä ottelua kohden. Viime kaudella Obasuyi piipahti Kreikan kakkosliigassa (Dafni) sekä Saksan Bundesliigassa (Avitos Giessen).
Vain 171-senttinen Stokes puolestaan pelasi kaksi viime viime kautta American-yliopistossa NCAA:n I divisioonassa. Kaudella 2002-03 Stokes heitti joukkueelleen keskimäärin 15,3 pistettä, antoi 2,20 koriinjohtanutta syöttöä ja riisti vastustajalta pallon 1,47 kertaa.
Molemmat BC Jyväskylän ulkomaanavut löytyivät uuden valmentajan Terence Stansburyn kontaktien avulla. Lisäksi Jyväskylään saapuu taitojaan näyttämään 23-vuotias ranskalaistakamies Miguel Mamengi, joka on aikanaan pelannut Stansburyn kanssa samassa joukkueessa.
Sekä Obasuyi ja Mamengi saapuivat Suomeen tiistaina 26.8. ja Stokesin on määrä saapua perjantaina 29.8. Kaikkien ensiesiintymiset BC Jyväskylän paidassa tapahtunevat jo kuluvan viikon aikana kansainvälisessä harjoitusturnauksessa, joka pelataan Jyväskylässä ja Säynätsalossa (turnausohjelma alla).
BC Jyväskylän ulkomaalaishankintojen sekä Juvosen ja Korhosen siirtojen lisäksi jyväskyläläisseuran viime kauden kotimaisesta kaartista jatkavat Olli Anttolainen, Lasse Hintsala, Atte Kinnunen, Ari Lehtola, Teppo Lairio, Tero Ollila ja Timo Turunen. BC Jyväskylä oli kesän siirtomarkkinoilla myös menettäjän roolissa, kun sen tähtitakamies Petri Virtanen siirtyi Viroon (A. Le Coq), Jussi Määttänen Joensuuhun sekä Ville-Pertti Lind ja Timo Naukkarinen Äänekoskelle.
|
ke 27.8. |
Namika Lahti – Severstal, RUS |
18:00 |
Jyväskylän Monitoimitalo |
|
ke 27.8. |
BC Jyväskylä – Namika Lahti |
20:00 |
Jyväskylän Monitoimitalo |
|
to 28.8. |
BC Jyväskylä – Severstal, RUS |
18:00 |
Säynätsalon Kuntotalo |
|
pe 29.8. |
Huima – Severstal, RUS |
18:00 |
Säynätsalon Kuntotalo |
|
pe 29.8. |
BC Jyväskylä – Tarmo |
20:00 |
Säynätsalon Kuntotalo |
|
la 30.8. |
Tarmo – Severstal, RUS |
13:00 |
Säynätsalon Kuntotalo |
|
la 30.8. |
Severstal, RUS – Pyrbasket |
15:00 |
Säynätsalon Kuntotalo |
Tapiolan Hongan kasvatti Henna Sandvik, 23, pelaa ensi kaudella Belgian pääsarjan Phantoms Boomissa. Sandvik pelasi neljä edellistä kautta Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa, jossa hän edusti ensimmäiset kolme kautta Indianaa ja viimeisen Wyomingia.
Sasu Salinin kausi Espanjassa sai harmittavan päätöksen, kun Estudiantes hävisi Primera FEB:n nousukarsintafinaalissa. Finaalit ovat käynnissä myös Belgiassa, Alankomaissa ja Mikael Jantusen Fenerbahce eteni finaaleihin Turkissa.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Firenzen historiallinen kaupunki on tullut tutuksi suomalaiselle pyörätuolikoripalloilija Sini Paukkerille. Italiassa, jossa lajin taso on maailman huippua, päivät rytmittyvät kovan treenin, opintojen ja kulttuuristen sopeutumisten ympärille.
Naisten ja miesten 3x3-maajoukkueet ovat aloittaneet yhteisen valmistautumisensa kohti kesän kansainvälisiä haasteita, ja edessä ovat EM-karsinnat Slovakian Košicessa 13.–14. kesäkuuta.
Koripalloliitto vaihtaa kaikissa valtakunnallisissa aikuisten ja nuorten sarjoissa käytettävän tilastointiohjelman. Uuden ohjelman käyttöön järjestetään kesän ja syksyn aikana kohdennettua koulutusta eri tasoisille tilastonpitäjille.
Sudenpentujen valmistautuminen kesän 2026 maaotteluihin ja arvokilpailuihin on käynnistynyt. Kansainvälisten leiritysten ja turnausten ohella eri ikäluokkien maajoukkueita nähdään kesän aikana myös kotikentällä Lohjan Kisakalliossa, jossa pelataan niin yksittäisiä maaotteluita kuin Nordic Championship 2026 -turnauksen (PM-kisat) otteluita.
Susiladiesin Lotta-Maj Lahtinen on solminut jatkosopimuksen tulevasta kaudesta. Lahtinen pelaa näin toisen kautensa Pohjois-Espanjassa Vitoria-Gasteizissa sijaitsevan seuran riveissä.
Jo kaksitoista kautta Saksassa valmentanut, kahdesti Saksan Pro A:n vuoden valmentajaksi valittu ja Heidelbergin Saksan Bundesliigan välieriin asti komentanut Danny Jansson, 46, siirtyy Romanian liigassa pelaavan CSO Voluntarin päävalmentajaksi 1+1-vuotisella sopimuksella.
Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:n suomalaistulokkaiden jo entuudestaan nimekäs lista täydentyy taas yhdellä pelaajalla, kun viime vuodet Espanjassa pelannut Munkkiniemen Kisapoikien kasvatti Eetu Heinonen, 191 cm ja 20 vuotta, siirtyy Davidsonin yliopiston riveihin.