2.3.2004 SM-Koriksen pudotuspeleissä paikkansa varmistanut Kouvot on tehnyt ensi kautta koskevat jatkosopimukset 22-vuotiaan maajoukkuemiehen Anssi Kinnaslammen ja tiistaina 23-vuotispäiviään juhlistavan Samu Kaaresvirran kanssa.
Kinnaslampi valittiin SM-Koriksen parhaaksi puolustuspelaajaksi 2002. Miesten maaotteluita nuorukaisella on koossa tähän mennessä 12. Kaaresvirralla on puolestaan meriittilistallaan Suomen Cup –mestaruus vuodelta 1999.
- Sekä Kinnaslampi että Kaaresvirta on tehnyt kuluvan kauden aikana kovasti töitä kehittyäkseen uusilla osa-alueilla ja he ovat viihtyneet Kouvolassa ja Kouvojen organisaatiossa. Heillä on halu sitoutua pitkäaikaiseen toimintaan ja lisäksi molemmilla on tähtäimessä Euroopan pelikentät ja ammattilaisuus, kertoi tyytyväisen oloinen Kouvojen päävalmentaja Jouni Grönroos.
Puolustuspelinsä ohella 190-senttinen Anssi Kinnaslampi on runkosarjassa tehnyt tällä kaudella keskimäärin 10,7 pistettä ja jakanut joukkuetovereilleen 2,54 koriinjohtanutta syöttöä. Kinnaslampea kaksi senttiä pidemmän Kaaresvirran ottelukohtainen pistekeskiarvo on 8,0.
- Uskon, että sopimuksen syntyminen jo tässä vaiheessa kautta helpottaa sekä itseäni että seuraa ensi kautta ajatellen. Olen ollut tyytyväinen yhteistyöhön valmentajan ja seuran kanssa ja olen iloinen, että voimme jatkaa aloitettua yhteistyötä pelimme kehittämiseksi, kommentoi Kinnaslampi tuoretta sopimustaan.
- Jatkosopimus oli helppo tehdä, koska meillä on jo kasassa ensi kaudeksi samat runkopelaajat kuin tälläkin kaudella ja lisäksi olemme tyttöystäväni kanssa viihtyneet Kouvolassa todella hyvin, valoitti Kaaresvirta puolestaan omaa tilannettaan.
Kinnaslammen ja Kaaresvirran lisäksi Kouvoilla on sopimukset ensi kaudesta ennestään Jukka Toijalan, Jani Hiltusen, Jarno Nissisen ja Teemu Loikkasen kanssa.
Kouvojen taistelu pudotuspelien kotiedusta jatkuu keskiviikkona 3.3. klo 18.30 Kouvolassa ja Mansikka-ahon Urheiluhallilla kiihkeällä paikallisottelulla, jolloin vastustajaksi saapuu Lappeenrannan NMKY.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.