Huipulle palannut Korihait estämään Pyrinnön uusintaa

12.4.2011 Keskiviikkona käynnistyvän Korisliigan välieräsarjan Pyrintö-Korihait voittaja pääsee tavoittelemaan seuran toista Suomen mestaruutta. Tampereella halutaan uusia vuoden takainen kultahuuma. Uudenkaupungin Urheilijat voitti mestaruuden 1990, tuolloin lajin pohjoisimpana kultakaupunkina.

Pyrintö ei ole hävinnyt otteluakaan sitten helmikuun alun, vaan peräkkäisiä voittoja on jo 14. Kuvassa Antwine Williams.

Bojan Sarcevicin Korihait on viimeinen joukkue, joka on onnistunut mestaruutta puolustavan Pyrinnön kukistamaan. Kuvat: Tytti Nuoramo & Francois Perthuis.

Ainakaan kotiedun merkitys ottelusarjassa ei korostu ennakkoon. Kuten KTP:n ja Katajankin kaksikossa keskinäiset voitot menivät runkosarjassa tasan 2-2 ja kumpikaan ei voittanut kotonaan enää tämän vuoden puolella. UU-Korihaiden lisäksi Pyrintö hävisi Pyynikillä vain Kauhajoelle.

- Jos Pyrinnön haluaa voittaa, on pystyttävä vastaamaan liikkeeseen ja fyysisyyteen. Finaalipaikan ottaminen vaatii nokkeluutta ja oveluutta, sanailee Korihaiden valmentaja Tom Westerholm.

Pyrintö painelee 14 voiton putkessa. Tamperelaiset murjoivat puolivälierissä ToPon 3-0. Korihait sai kaadettua Hongan vasta viiden ottelun väännön jälkeen. Kummaltakin välieräjoukkueelta löytyi ratkaisuhetkillä nimenomaan leveyttä vähintään viiden kaksinumeroiset lukemat pussittaneen pelaajan myötä.

- Uudellakaupungilla on erittäin urheilullinen, iso ja taitava joukkue, kenties jopa sarjan paras materiaali. Yhtä yksilöä pysäyttämällä Korihaita ei voita, vaikka Bojan Sarcevic onkin heidän avainpelaajansa, toteaa Pyrinnön mestarivalmentaja Pieti Poikola.

Vajaan 19 pisteen teholla pussittanut Damon Williams johtaa Pyrinnön rynnistystä. Korihailta löytyy leveyttä, kun Petri Heinosen 11,7 pisteen ottelukeskiarvo riittää vasta joukkueen viidenneksi tehokkaimmaksi.

Pyrintö pääsee parketille terveenä, joten nenä murtuneena vuosi sitten mestaruuden voittaneen Olli Ahvenniemen kaltaista venymistä ei nyt tarvittane.

- Luvassa on erittäin mielenkiintoiset mitalitaistelut. Sarja on parempitasoinen kuin vuosi sitten, Poikola korostaa.

Uudessakaupungissa välierät tuntuvat sytyttäneen koko kaupungin, joka on odottanut mitalipelejä 15 kuivaa kautta.

- Päätyyn saamamme elementtikatsomon myötä saliin mahtuu lähes 300 katsojaa aiempaa enemmän. Innostus kaupungissa näkyy, koska täällä ei ole pelattu lähes sukupolveen näin merkittäviä otteluita, Westerholm myhäilee.

Pyrinnön ja Korihaiden välieräsarjaa väännetään ainakin keskiviikkona ja sunnuntaina Pyynikillä sekä siinä välissä perjantaina Pohitullissa. Loppuotteluihin selviää kolmella voitolla.

Lue myös seuraavat

 
8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

1.6.2026 19:00 Korisliiga

Vuoden pelaaja Samu Adler tekee muuttoa Indianaan mieli avoimena: ”En tiedä yhtään, mitä odottaa, mutta sillä mennään, mitä sieltä sanotaan”

Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.

25.5.2026 15:36 Korisliiga

Korisliiga-mestari ja Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen palaa Seagullsiin

Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.

23.5.2026 20:30 Korisliiga

Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

19.5.2026 20:47 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ratkesivat: Vilpas karkasi toisella puoliajalla seurahistorian toiseen mestaruuteen!

Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.

16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

12.5.2026 20:34 Korisliiga

Vilpas kesti Joensuun paineet – finaalisarja tasan 2–2

Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.

9.5.2026 20:09 Korisliiga

Vilpas laittoi kovasanaisen vastalauseen Katajan rynnistykselle kohti mestaruutta – kavensi finaalit 2–1:een

Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.

8.5.2026 10:15 Korisliiga

Korisliiga jatkuu Ruudussa – uusi monivuotinen sopimus

Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.

Näytä lisää vastaavia