18.2.2002 Viikonloppuna ratkaistiin monta asiaa naisten ylemmässä SM-jatkosarjassa, joista päällimmäisenä oli Panttereiden runkosarjavoitto. Pantterit taisteli pudotuspelien kotikenttäedun itselleen kukistamalla lauantaina Espoo Basket Teamin ja sunnuntaina Tapiolan Hongan. Lisäksi viikonvaihteessa selvisi loputkin välieriin etenevät joukkueet.
Neljän kärki sinetöityi nimittäin, kun vantaalaisjoukkue Pussihukat kärsi sunnuntaina 70-76-vierastappion Äänekosken Huimalle. Näin PuHu jää niukasti pudotuspelien ulkopuolelle ja Honka, Huima ja Forssan Alku puolestaan etenevät Panttereiden lisäksi niihin. PuHu on ennen ensi viikolla pelattavaa päätöskierrosta vain kahden pisteen päässä forssalaisista, mutta voittokaan viimeisessä ottelussa ei vantaalaisille riitä, sillä joukkueiden välisessä tasapistetilanteessa Alku vetää pidemmän korren.
Varmaa on siis, että välieräpareissa kohtaavat Pantterit ja FoA sekä Honka ja Huima. Pantterit aloittaa Alkua vastaan kotonaan, mutta setvittäväksi jäi edelleen Honka-Huima -parin kotikenttäetu. Jatkosarjan päätöskierroksella pelataan kirjaimellisesti jo pudotuspelejä, sillä tiistaina 26.2. mittaa toisistaan ottavat juuri sopivasti Honka ja Huima. Voittajalle on tiedossa kotikenttäetu 2.3. käynnistyviin SM-välieriin.
Naisten alemmassa SM-jatkosarjassa oli jo pitkään ennen viime viikonlopun viimeisiä otteluita selvillä, että Peli-Karhut sekä BC Nokia säilyttävät paikkansa pääsarjatasolla ilman karsintoja. Sen sijaan jyväskyläläisen HoNsU:n ja karkkilalaisen Componenta Girlsin kohtalona on joutua karsimaan paikoistaan.
Karsintasarjaan HoNsU:n ja Componentan kanssa tulee I divisioonan kärkikaksikko, Salon Palloilijat ja Tampereen Pyrintö. I divisioonassa on vielä kaksi pelikierrosta jäljellä, mutta SalPa tulee voittamaan sarjan ja Pyrintökin on jo varmistanut kakkostilansa.