Naisten maajoukkue tulikokeeseen Liettuaan

26.5.2011

Suomen naisten koripallomaajoukkue viimeistelee EM-karsintakuntoaan tulevana viikonloppuna kovatasoisella leirityksellä Liettuassa. Suomi kohtaa kolmipäiväisellä leirillä isäntämaa Liettuan, kesän 2009 EM-kisojen neljänneksi sijoittuneen Valko-Venäjän sekä tulevan EM-karsintavastustajansa Ukrainan.

 

Naisten maajoukkue kerääntyi ensimmäisen kerran yhteen kolme viikkoa sitten valmistautumaan 3.-8. kesäkuuta Unkarissa pelattaviin EM-karsintoihin. Suomi on tiiviin valmistautumisjakson aikana kohdannut kahdesti Tanskan ja kahdesti Portugalin, ja kaikki neljä ottelua ovat päättyneet sinivalkoisten murskavoittoihin. Päävalmentaja Tommi Koskinen kuitenkin kertoo, että Tanska- ja Portugali -ottelut olivat vain alkulämmittelyä.

- Tavoitteenamme on ollut pelata yhä parempia vastustajia vastaan EM-karsintojen lähestyessä. Olemme nyt kohdanneet kaksi B-divisioonan tasoista maata, ja nyt vastaan tulee joukkueita ihan Euroopan huipulta asti. Tämän leirin jälkeen tiedämme entistä paremmin, missä mennään.

Koskinen painottaa, että maajoukkueen tarkoitus on Liettuan leirillä keskittyä oman pelin hiomiseen.

- Selväähän on, että tässä vaiheessa on ihan turha vielä scouttailla vastustajia. Nyt pääsemme testaamaan, miten leipäpelimme ja eri puolustuksemme toimivat kovemman tason vastustajien käsittelyssä. Lisäksi on tärkeää, että saamme vastaamme joukkueita, jotka ovat numeroa isompia kuin me, koska Tanskaa ja Portugalia vastaan me olimme isompi joukkue.

Suomen joukkuepeli rullasi erityisesti Portugalia vastaan mukavasti, ja joukkueen riveistä löytyi ilahduttavasti leveyttä. Koskinen myös uskoo, että edellisten maaotteluiden murheenkryyni, oman pään levypallot, saadaan hallintaan.

- Kuten sanoin, Tanskaa ja Portugalia vastaan olimme isompi joukkue, ja meille tuottivat vaikeuksia kolmen pisteen viivan takaa hyökkäyslevypalloihin rynnineet pelaajat. Levypallopeli tulee esimerkiksi Valko-Venäjää vastaan olemaan luonteeltaan ihan erilaista.

Viikonloppuna Suomea vastaan asettuvista maajoukkueista kovin on Valko-Venäjä, joka ylsi kesän 2009 EM-kisoissa aina neljännelle sijalle asti. Liettua oli samaisissa EM-kisoissa 11. sijalla ja Ukraina 13. sijalla. Koskista kiinnostaa tulevista vastustajista erityisesti Ukraina, jonka Suomi kohtaa kesäkuussa EM-karsintojen merkeissä.

- Meillä ei ole toistaiseksi mitään tietoa siitä, millä joukkueella Ukraina on liikkeellä, mutta aikomuksemme on tarkkailla Liettuassa heitä hyvin tarkasti. Erityisen mielenkiintoinen pelaaja on vasta 19-vuotias Alina Iagupova, joka heitti viime kesänä 18-vuotiaiden kisoissa 32,6 pistettä ottelua kohden, miettii Koskinen.

Suomen naisten maajoukkue Druskininkaissa (Liettua) 27.-29.5.

  • Pe 27.5. klo 19:15 Liettua - Suomi
  • La 28.5. klo 16:15 Valko-Venäjä - Suomi
  • Su 29.5. klo 11:00 Suomi - Ukraina

Pelaajat

 

Etunimi

Sukunimi

Pituus

Syntynyt

Joukkue 2010/11

Krista

Gross

183

17.12.1990

North Carolina (NCAA, USA)

Evita

Iiskola

182

28.3.1993

Espoo Team

Vilma

Kes

änen

173

27.9.1988

Catz Lappeenranta

Henna

Koponen

183

14.3.1986

Ume

å Comets (SWE)

Heta

Korpivaara

185

8.8.1984

Aguere Tenerife (ESP)

Linda-Lotta

Lehtoranta

175

7.10.1991

Peli-Karhut, Kotka

Reetta

Piipari

170

20.1.1980

Catz Lappeenranta

Dionne

Pounds

174

5.11.1984

HoNsU Jyv

äskylä

Henna

Salomaa

177

5.6.1989

Chemnitz Chemcats (GER)

Minna

Sten

188

21.12.1987

Forssan Alku

Tiina

Sten

188

18.6.1985

Panionios (GRE)

Taru

Tuukkanen

190

30.12.1977

Torpan Pojat, Helsinki

  • Päävalmentaja Tommi Koskinen
  • Valmentaja Mikko Tupamäki
  • Valmentaja Ensio Helimäki
  • Fysioterapeutti Riitta Lakaniemi
  • Joukkueenjohtaja Marianne Koskinen

 

Lisätietoja: Naisten maajoukkue

Heta Korpivaara ja Suomen naisten koripallomaajoukkue hiovat kisakuntoaan Liettuassa.
Taru Tuukkanen ja kumppanit kohtaavat viikonloppuna Liettuan, Valko-Venäjän ja Ukrainan.
Maajoukkueen nuoret pelaajat, kuten Evita Iiskola (kuvassa) jatkavat esiinmarssiaan Liettuassa.
Päävalmentaja Tommi Koskinen odottaa erityisesti EM-karsintavastustaja Ukrainan kohtaamista. Kuvat: Francois Perthuis ja Tytti Nuoramo.