Vuoden pelaajaksi valittu Niina Laaksonen jatkaa Espoossa

24.5.2010 Naisten SM-sarjan vuoden parhaaksi pelaajaksi arvostettu Niina Laaksonen jatkaa Espoo Teamin paidassa myös kauden 2010-11. Laaksosen ohella jatkosopimukseen on nimensä rustannut Venlakaisla Hölttä.

Vuoden pelaaja Niina Laaksonen sopi jatkostaan Espoo Teamissä.

Myös Venlakaisla Hölttä jatkaa. Kuvat: Johan Weckström.

Niina Laaksonen pelasi menneellä kaudella espoolaisryhmässä 21 runkosarjaottelua 14,7 pisteen, 10,2 levypallon ja 1,6 riiston tehoilla. Pudotuspeleissä Laaksonen nosti tasoaan entisestään kirjauttaen viidessä ottelussa keskiarvoikseen 19,4 pistettä ja 14,6 levypalloa. Espoo Team päätti kauden 2009–10 pronssisiin mitaleihin.

- Olen ollut todella tyytyväinen Espoo Teamin toimintaan ja koko organisaatioon. Siksi olen erittäin iloinen, että saimme sovittua jatkosta. Tarkoituksena on kirkastaa viime vuoden mitalin väri. Odotan tulevaa kautta innolla, Laaksonen kommentoi Espoo Teamin tiedotteessa.

Espoo Team saa kauden parhaasta pelaajasta alustan, jolle joukkue on hyvä rakentaa. Joukkueen päävalmentaja Mikko Larkas on innoissaan sopimuksen syntymisestä.

- Niina Laaksonen on erinomainen pelaaja niin kentällä kuin sen ulkopuolellakin. Olen tyytyväinen Niinan jatkoon Espoossa. Saamme Espooseen voittajatyypin, jonka ympärille joukkue on hyvä rakentaa. Myös seuran kannalta Niinan jatko on merkittävä ja kertoo, että teemme seurassa paljon asioita oikein, Larkas arvioi.

Myös Venlakaisla Hölttä jatkaa Espoossa kauden 2010-11. Hölttä pelasi runkosarjassa joukkueen kaikki ottelut (28), joissa ottelukohtaisiksi tilastoiksi syntyi 8,5 pistettä, 3,7 levypalloa, 1,1 syöttöä sekä yksi riisto.

Hölttä kuului koko sarjan tarkimpiin kaukoheittäjiin. Runkosarjan heittotarkkuus kolmoskaaren takaa oli 43,7 %. Pudotuspeleissä tarkkuus parani entisestään, kun pallo löysi kolmen pisteen arvoisesti koriin huikealla 52,9 % tarkkuudella.

- Venlakaisa Hölttä pelasi hyvän kauden Espoossa. Kylmäpäinen ratkaisija, joka ei anna tuumaakaan periksi missään tilanteessa. Kun joukkue tarvitsi koreja, oli ”Vennu” usein se joka pisti pallon pussiin, kertoi Larkas.

 
23.5.2026 20:30 Korisliiga

Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

8.5.2026 10:15 Korisliiga

Korisliiga jatkuu Ruudussa – uusi monivuotinen sopimus

Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.

26.4.2026 19:46 Naisten Korisliiga

Peli-Karhuille toinen peräkkäinen Suomen mestaruus

Naisten Korisliigan finaalit huipentuivat melkoiseen trilleriin Helsingissä. Ottelu päättyi lopulta Peli-Karhujen voittoon 72–71, ja se vei mestaruuden otteluvoitoin 3–1.

23.4.2026 20:22 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut voiton päässä mestaruudesta

Naisten Korisliigan kolmas finaali pelattiin Kotkassa, jossa kotijoukkue otti toisen kiinnityksen mestaruuteen, kun HBA kaatui 74–66.

20.4.2026 21:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.

17.4.2026 20:44 Naisten Korisliiga

HBA avasi finaalit voitolla - ToPo vei pronssimitalit

Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.

17.4.2026 09:09 Naisten Korisliiga

Hallitseva mestari PeKa saa vastaansa ensimmäistä mestaruuttaan tavoittelevan HBA-Märskyn

Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.

14.4.2026 21:05 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut ja HBA taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.

12.4.2026 18:47 Naisten Korisliiga

HBA siirsi ratkaisun viidenteen peliin - molemmat finalistit selviävät tiistaina

HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.

11.4.2026 19:16 Naisten Korisliiga

ToPo tasoitti välierät – ratkaiseva ottelu tiistaina

ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.

Näytä lisää vastaavia