10.1.2011 Torpan Pojat pelasi sunnuntaina Salossa 1600. ottelunsa koripallon miesten ylimmällä sarjatasolla. Forssan Alku puolestaan juhlisti naisten SM-sarjan 800. otteluaan voitolla Lappeenrannassa. Sekä ToPo että FoA ovat ottelumäärissä mitattuna kaikkien aikojen listauksissa toisena.

ToPo on voittanut 1600 ottelustaan 974, joten sen voittoprosentti pääsarjassa on 60,9.
Ensimmäisen kerran ToPo esiintyi SM-sarjassa vuonna 1956 ja pelaa nyt 50. kauttaan Korisliigaa. Suomen mestaruuksia seura on voittanut yhdeksän.
Kautta aikain ToPoa enemmän liigaotteluita on pelannut vain KTP (1741).
Alunkin ottelumäärä on toiseksi korkein omalla sarallaan, sillä vain Karhun Pojat on kirjannut enemmän otteluita (882) naisten pääsarjassa kuin Forssan Alku.
Ensimmäisen kerran Alku esiintyi pääsarjassa kaudella 1983-84 ja nyt sillä on menossa 27:s vuosi. Suomen mestaruuksia seura on voittanut kahdeksan.
FoA on voittanut pääsarjaotteluistaan 434 (voittosuhde 54,3 %).
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Koripalloliitto ja Korisliiga-seurat kävivät torstaina ylimääräisessä seurakokouksessa yhdessä läpi kuukausien mittaiseksi venyneen koronatukien takaisinperintää koskevan prosessin. Helmikuun alussa vahvistui, että Koripalloliitolle vuonna 2021 myönnettyjä tukia ei peritä takaisin.
Opetus- ja kulttuuriministeriö on ilmoittanut, että se ei peri takaisin vuonna 2021 Korisliiga ja Naisten Korisliiga -seuroille suunnattuja koronatukia.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2025–26 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella joulukuun 15. päivään mennessä.
Koripalloliiton valtakunnallisten sarjojen tilastopalvelu muuttui kaudelle 2024–25. Kun tulospalvelukin on uusi ja tilastojen näyttämisessä ollut ajoittaisia haasteita, päätimme kerätä lyhyen oppaan sille, mitä löytyy mistäkin.