Salmisen luotsaama Solna trillerin kautta Ruotsin finaaleihin

24.4.2008 Suomen koripallomaajoukkueen kakkosvalmentaja Pekka Salmisen luotsaama pelaa Ruotsin mestaruudesta. Salmisen suojatit kestivät hermopaineen Luulajassa pelatussa neljännessä välierässä voittaen hallitsevan mestarin Plannjan 100-98 ja ottelusarjan 3-1.

- Meinasi mennä jännäksi, vaikka johdimme peliä lähes alusta loppuun. Plannja joutui pelaamaan meidän ehdoillamme. Olimme niin nopeita ja levitimme peliä hyvin, tiivisti Salminen ottelusarjan.

Pelin ratkaisi Solnalle lopullisesti puoli minuuttia ennen loppua Martin Pahlmblad, joka onnistui kolmosessaan siirtäen joukkueensa 100-96-johtoon.

Neljättä välierää seurasi Luulajassa virallisesti 2600 katsojaa, joka Salmisen arvion mukaan on vähätelty luku.

- Tupa oli aivan täynnä ja hallissa mieletön meteli jo tuntia ennen peliä. Luulaja on ainoa paikka Skandinaviassa, jossa katsomossa on eteläeurooppalainen meininki. Hieno ottelu ja hieno tapahtuma, Salminen kehui.

Finaaleissa Solna kohtaa Sundsvall Dragonsin. Solna Vikingsille on tarjolla harvinainen tupla. Seuran naisjoukkue nimittäin varmisti tiistaina Ruotsin mestaruuden kaatamalla viidennessä ja ratkaisevassa loppuottelussa Telgen 72-62.

Finaalisarjan ennakkoasetelmat Salminen summaa muutamalla osuvalla lauseella.

- Vastakkain on sarjan isoin ja pienin joukkue sekä samalla sarjan kaksi parasta puolustuspään joukkuetta. Sundsvall on valtavan kokoinen, eikä sitä vastaan ole helppo tehdä koreja. Toisaalta meitä vastaan on vaikea juosta, eikä meidän puolustaminenkaan ole helppoa. Jokaiselta pelipaikalta löytyy heittäjä, joka pakottaa puolustuksen aika ulos ja avaa tilaa ajoille.

Solna lähti suhteellisen nuorella joukkueellaan kauteen varovaisin, lähinnä pelaajakehitykseen, tähtäävin tavoittein. Joukkueen värvättyä 21-vuotiaan maajoukkuetakamiehen ja suurlupauksen Rudy Mbemban riveihinsä, nostettiin Solnassa rimaa.

- Joukkueen menestys on silti ollut positiivinen yllätys. Pitää muistaa, että meillä on aloituksessa kaksi vuosina 1986-87 syntynyttä kaveria. Tyytyväisiä emme kuitenkaan vielä ole – hommahan on kesken, Salminen päätti.

Kaksi edellistä kautta ToPoa kotoisessa Korisliigassa valmentanut Pekka Salminen luotsasi edellisen Solna-pestinsä aikana "viikingit" Ruotsin mestaruuteen vuonna 2003.

Pahoinpidelty Massey johti Ariksen voittoon kiihkeässä derbyssä

Kreikan liigan runkosarja on saatu päätökseen. Päätöskierroksella Hanno Möttölän edustama ja Gordon Herbertin valmentama Aris kohtasi Thessalonikin paikalliskamppailussa PAOK:n.

Tunteet olivat jo ennen derbyn alkua pinnalla, sillä Ariksen amerikkalaispelaajat Jeremiah Massey ja Bracey Wright joutuivat alkuviikolla pahoinpidellyiksi. Hyökkääjät käyttivät aseenaan pippurisuihketta, kiviä ja metalliputkia tuhoten rytäkässä amerikkalaiskaksikon auton.

Myös ottelutapahtumassa kuohui yli äyräiden. Ottelun alku venyi 20 minuutilla, kun katsojat heittelivät pelikentälle tavaraa. Samasta syystä peli jouduttiin kertaalleen keskeyttämään ja joukkueet ohjaamaan pukuhuoneisiin.

Pelin päästyä vauhtiin oli Jeremiah Massey tulta ja tappuraa. Amerikkalaislaituri runnoi 22 pistettä ja kauhoi peräti 15 levypalloa. Ariksen voittopisteet heitti 23 sekuntia ennen loppua vapaaheittoviivalta Darius Washington. Voitto heltisi lukemin 75-74.

Edellisen ottelun huilinut Hanno Möttölä pelasi PAOK-ottelussa virhevaikeuksien vuoksi vain reilut kahdeksan minuuttia. Möttölä ennätti upottaa yhden kolmosen ja antaa yhden koriin johtaneen syötön.

Aris sijoittui runkosarjassa kolmanneksi ja kohtaa puolivälierissä Maroussin. Putoamisuhan alla ollut PAOK säilytti paikkansa Kreikan liigassa tappiosta huolimatta kierroksen muiden otteluiden päätyttyä sen kannalta edullisesti.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_miehet/
 
9.6.2026 10:09 Susiladies

Henna Sandvikin uusi osoite on Belgian pääsarjan Phantoms Boom

Tapiolan Hongan kasvatti Henna Sandvik, 23, pelaa ensi kaudella Belgian pääsarjan Phantoms Boomissa. Sandvik pelasi neljä edellistä kautta Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa, jossa hän edusti ensimmäiset kolme kautta Indianaa ja viimeisen Wyomingia.

8.6.2026 22:41 Suomalaiset ulkomailla

Sasu Salinin Estudiantesille kirvelevä finaalitappio

Sasu Salinin kausi Espanjassa sai harmittavan päätöksen, kun Estudiantes hävisi Primera FEB:n nousukarsintafinaalissa. Finaalit ovat käynnissä myös Belgiassa, Alankomaissa ja Mikael Jantusen Fenerbahce eteni finaaleihin Turkissa.

7.6.2026 12:30 Susijengi

Sasu Salin ja Estudiantes voiton päässä noususta Espanjan ACB-liigaan

Susijengin kapteeni Sasu Salinin edustama madridilainen Estudiantes peittosi Espanjan kakkosliigan (Primera FEB) lopputurnauksen semifinaalissa Oviedon lukemin 79-71 (46-39). Estudiantes huipentaa kautensa sunnuntai-iltana pelattavaan finaaliin, jossa se taistelee noususta Espanjan ACB-liigaan toisen semifinaalin voittajaa, Coruñaa vastaan.

3.6.2026 18:15 Miesten I divisioona A

Kuhalampi ja Haliseva yliopistokentille, Kontuniemi vaihtaa joukkuetta

HBA-Märskyn divarijoukkueen kantaviin voimiin viime vuosina kuuluneet BC Nokian kasvatit Kalle Kuhalampi ja Matias Haliseva siirtyvät tulevaksi kaudeksi Yhdysvaltain yliopistokentille. Viime kaudella North Carolina Staten miehistöön kuulunut Jayme Kontuniemi vaihtaa puolestaan joukkuetta.

3.6.2026 08:51 Susiladies

Lotta-Maj Lahtinen jatkaa Espanjan pääsarjan Araskissa

Susiladiesin Lotta-Maj Lahtinen on solminut jatkosopimuksen tulevasta kaudesta. Lahtinen pelaa näin toisen kautensa Pohjois-Espanjassa Vitoria-Gasteizissa sijaitsevan seuran riveissä.

2.6.2026 19:00 Suomalaiset ulkomailla

Danny Jansson Romaniaan CSO Voluntarin päävalmentajaksi

Jo kaksitoista kautta Saksassa valmentanut, kahdesti Saksan Pro A:n vuoden valmentajaksi valittu ja Heidelbergin Saksan Bundesliigan välieriin asti komentanut Danny Jansson, 46, siirtyy Romanian liigassa pelaavan CSO Voluntarin päävalmentajaksi 1+1-vuotisella sopimuksella.

2.6.2026 18:30 Suomalaiset ulkomailla

Eetu Heinonen NCAA-liigan Davidsoniin

Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:n suomalaistulokkaiden jo entuudestaan nimekäs lista täydentyy taas yhdellä pelaajalla, kun viime vuodet Espanjassa pelannut Munkkiniemen Kisapoikien kasvatti Eetu Heinonen, 191 cm ja 20 vuotta, siirtyy Davidsonin yliopiston riveihin.

1.6.2026 22:18 Suomalaiset ulkomailla

Mikael Jantusen Fenerbahce välieriin Turkissa

Euroliigan Final Fourin jälkeen Mikael Jantusella ja Fenerbahcella riittää vielä panoksia kotimaan kentillä.

30.5.2026 06:38 Susijengi

Kivimäestä Slovakian mestari, Kaukiainen ja Mirolybov Viron hopealle, Gustavson ja Sajantila finaaleihin

Aatu Kivimäki sai perjantai-iltana kaulaansa toisen perättäisen Slovakian liigan kultamitalin, kun Patrioti Levice myllytti BC Slovan Bratislavaa viidennessä finaalissa lukemin 126–76 (53–31). Virossa Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramon kausi päättyi hopealle, kun Tartto vei ratkaisevan viidennen finaaliottelun kotikentällään 85–65 (43–31).

29.5.2026 09:10 WNBA

Wings päihitti hallitsevan mestarin – Kuier 12 pistettä, 4 levypalloa ja 2 torjuntaa

WNBA:ssa Dallas Wings voitti kotikentällään hallitsevan mestarin Las Vegas Acesin 87-95 (53-45). Awak Kuier oli jälleen vauhdissa penkiltä, kun suomalainen tilastoi 12 pistettä, neljä levypalloa ja kaksi torjuntaa.

Näytä lisää vastaavia