Taru tähyää hyvillä mielin Eurooppaan

9.5.2001 Sopimus naisten NBA:han siirtyi tulevaisuuden tavoitteeksi, mutta koripalloilija Taru Tuukkanen on silti hyvillä mielin, arvokasta kokemusta rikkaampana. 23-vuotiaan suomalaisnuorukaisen harppausyritys WNBA:n kovimpiin joukkueisiin lukeutuvan New York Libertyn kokoonpanoon osoittautui vielä liian kovaksi ponnistukseksi.

- Liberty on todella kova joukkue, joka tähtää tosissaan WNBA-mestaruuteen. Konkaripelaajia on tulossa paljon takaisin mestaruusjahtiin ja etenkin minun pelipaikoilleni oli ylitarjontaa, selvitti puhelimitse tavoitettu Tuukkanen, jonka nimen New York karsi pelaajalistoiltaan ennen harjoitusotteluiden alkua.

Yksi ylitarjonnan "aiheuttajista" Libertyn harjoitusleirillä oli paluuta tekevä supertähti Rebecca Lobo. 192-senttinen Lobo on ollut loukkaantumisten vuoksi lähes kaksi vuotta sivussa, mutta on nyt kuntoutunut vammoistaan. Lobo kuului USA:n kultamitalijoukkueeseen Atlantan olympialaisissa vuonna 1996.

Taru Tuukkanen näkee Libertyn harjoitusleirin erinomaisena kokemuksena tulevaisuuden kannalta. Hän ehti harjoitella New Yorkissa viikon ajan Libertyn leirillä, jossa päivittäiset harjoitussessiot venyivät 4-5 tunnin mittaisiksi.

- Nyt tiedän, mitä WNBA:ssa vaaditaan ja ymmärrän sen, että WNBA on aivan eri maailma kuin yliopistokoripalloilu. Pelaajat ovat WNBA:ssa todella fyysisiä ja fysiikka on osa-alue, jota minun pitää kehittää. New Yorkin toimitusjohtaja (Carol Blazejowski) kertoikin minulle, että potentiaalia ja korintekotaitoa löytyy, mutta voimaa puuttuu.

Karsiessaan Tuukkasen ringistään New York Liberty menetti samalla oikeudet 189-senttiseen suomalaiseen, jonka joukkue varasi huhtikuussa WNBA Draftin neljännellä kierroksella 57. varauksena. Se avaa Tuukkaselle uusia mahdollisuuksia päästä liigaan myöhemmin, koska ensi vuonna hän voi yrittää vapaasti sopimuksen saamista joukkueeseen kuin joukkueeseen.

Tuukkasen seuraavana tavoitteena on joka tapauksessa uran aloittaminen koripalloammattilaisena.

- Agenttisopimus on käytännössä katsoen allekirjoitusta vaille valmis. Tällä hetkellä on Euroopan tilanteen kartoittaminen käynnissä. Muutamia tarjouksia on pöydällä, mutta mitään valmista ei ole. Tarkoitus on pelata vuosi Euroopassa ja yrittää WNBA:han myöhemmin uudestaan, paljasti Tuukkanen.

Suomeen Tuukkanen suunnittelee saapuvansa kesäkuun alussa. Ennen sitä edessä on kuitenkin valmistujaiset cincinnatilaisessa Xavierin yliopistossa. Tuukkanen on opiskellut Xavierissa neljä viimeistä vuotta ja sai kevään aikana valmiiksi opintonsa, joiden pääaineena oli urheilujohtaminen.

 
10.7.2025 10:01 Suomalaiset ulkomailla

Severi Kaukiaisella onnistunut kausi Virossa – ”Kaudesta jäi tosi hyvä maku”

Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Virossa mestaruutta ja cupiin voittoa. Hänet valittiin myös finaalien ja cupin MVP:ksi, joten hänen kauttaan voidaan sanoa hyvällä syyllä onnistuneeksi.

4.7.2025 09:29 Suomalaiset ulkomailla

Anniina Äijäsellä hieno kausi kirvelevästä lopusta huolimatta

Anniina Äijänen pääsi Trevison kanssa lähelle nousua Italian Serie A1:een, mutta jatkoaikatappio vesitti nousuhaaveet. Kokonaisuudessaan sekä Äijäsen että Trevison kausi oli vahvasti plusmerkkinen.

27.6.2025 10:01 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsenin kauteen mahtui haasteita – ”Oli kaikennäköistä”

Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.

26.6.2025 17:15 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni näki kauden aikana kolme erilaista koripallomaata

Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.

25.6.2025 14:24 Suomalaiset ulkomailla

Elias Valtosella vahva kausi putoamisesta huolimatta – ”Pystyin pelaamaan hyvällä tasolla"

Elias Valtonen pelasi hyvän kauden Espanjan ACB-liigan Granadassa, vaikka joukkueen kausi päättyi harmillisesti putoamiseen. Seuraavaksi Valtonen suuntaa katseensa kohti elokuun EM-kotikisoja.

20.6.2025 12:07 Suomalaiset ulkomailla

Sara Bejedi ammensi tulokasvuodestaan oppia tulevaa varten

Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaisvuoteen mahtui ylä- ja alamäkiä. Hän uskoo debyyttikauden oppien kantavan tulevaisuudessa.

4.6.2025 14:37 Suomalaiset ulkomailla

Helmi Tulosen kauteen mahtui haasteita ja onnistumisia – ”Sain parannettua suorituksiani ja tasoani”

Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.

2.6.2025 22:14 Suomalaiset ulkomailla

Perttu Blomgrenilla opettavainen kausi – Severi Kaukiaisesta Viron mestari ja MVP

Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.

19.5.2025 23:09 Suomalaiset ulkomailla

Remu Raitanen pääsi tutustumaan Slovakian ja Islannin koripalloon kauden aikana

Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.

12.5.2025 15:55 Susiladies

Finaalitappio jäi kaivelemaan Roosa Lehtorantaa – ”Eihän sitä ikinä halua finaaleissa hävitä”

Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.

Näytä lisää vastaavia