9.12.2017 Chicago Bulls ja Lauri Markkanen palasivat voittokantaan kymmenen ottelun mittaisen tappioputken jälkeen. Lauri Markkanen oli 24 pistellä ja 12 levypallolla ilmiliekeissä, kun Bulls päihitti jatkoajan jälkeen Charlotte Hornetsin 119-111.
Lauri Markkasen johdattama Chicago Bulls katkaisi tappioputkensa NBA:ssa. Kuva: Ville Vuorinen.
Vajaa minuutti ennen varsinaisen peliajan loppua ”The Finnisher” ajoi kohti koria, pysäytti vauhtinsa, harhautti Hornetsin Dwight Howardin hyppäämään ja ujutti tähtisentterin kainalon alta lay-upillaan tilanteeksi 106-102. Kotijoukkue Hornets pääsi harmittavasti tasoittamaan pelin vapaaheitoilla.
Kun jatkoaikaa oli jäljellä kaksi minuuttia, Kris Dunn löysi Markkasen horns-pelistä vapaaseen kolmoseen, joka vei Bullsin johtoon 113-108. Hornets pääsi vielä kolmen pisteen päähän, mutta Bulls piti kotijoukkueen kannoillaan vapaaheitoilla.
Markkanen viihtyi parketilla 33 minuuttia, joiden aikana hän heitti viidestätoista pelitilanneheitostaan sisään kahdeksan. Kolme kolmosta viidestä yrityksestä säkittänyt Markkasen saldo oli miehekäs tupla-tupla 24 pistettä ja 12 levypalloa.
– Lauri näytti, että hänestä tulee hemmetinmoinen pelaaja tähän liigaan. Hän oli loistava hyökkäyspäässä ja teki todella isoja ratkaisuja, Bullsin päävalmentaja Fred Hoiberg kommentoi ottelun jälkeen.
– Kertoo paljon tästä joukkueesta, että meillä on muutama todella kova tappio alla, mutta pystymme vielä nappaamaan tällaisen voiton, Markkanen kertoi.
Bullsin toinen onnistuja oli Dunn, joka tehtaili 20 pistettä, kuusi levypalloa ja 12 syöttöä. Hornetsin ykkönen oli 25 pistettä ja 20 levypalloa kirjauttanut Howard.
Bulls on pelannut tällä kaudella 24 ottelua, joista se on voittanut neljä.
Uransa parhaan ammattilaiskauden Unkarin liigassa pelannut Susijengin isojen pelien mies ja Lapuan Korikobrien kasvatti Ilari Seppälä, 188 cm ja 32 vuotta, jatkaa Unkarissa. Seppälä on allekirjoittanut viime kauden joukkueensa KTE-Dunan kanssa jatkosopimuksen kaudesta 2025–26.
Neljä kautta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Denverin ja Wyomingin yliopistoissa pelannut ja Saksan kesäuniversiadeissa Suomen tehopelaajana kunnostautunut Touko Tainamo, 205 cm ja 24 vuotta, aloittaa Euroopan ammattilaisuransa Tshekin liigan USK Prahasta.
Viimeiset kuusi vuotta Susijengin valmennusjohdossa työskennellyt ja pitkän päivätyön HBA-Märskyn peräsimessä tehnyt suomalaisen koripallon ikoni Hanno Möttölä, 48, liittyy tulevien EM-kisojen jälkeen kovaa vauhtia koripallomaailman huipulle kohonneen Kanadan maajoukkueen valmennusportaaseen.
Viime kevätkaudella Italian ja Turkin liigoissa pelannut Susijengin luottomies ja Hyvinkään Pontevan kasvatti Edon Maxhuni, 188 cm ja 27 vuotta, palaa Ranskan pääsarjatasolle. Maxhunin uusi seura on viime keväänä Ranskan pudotuspelipaikoista taistellut perinteikäs BCM Gravelines-Dunkerque.
Viime kaudella Cluj-Napocan paidassa Romanian mestaruuden voittanut ja Eurocupia pelannut susikapteeni Sasu Salin, 191 cm ja 34 vuotta, palaa vuoden tauon jälkeen Espanjaan. Salinin uusi seura on 1+1-vuotisella sopimuksella perinteikäs madridilainen Estudiantes, joka tavoittelee paluuta maan kakkostasolta (LEB Oro) sen pääsarjaan (ACB).
Klaukkalan NMKY:n kasvatti Magdalene Agyei, 26, on tehnyt uransa ensimmäisen sopimuksen ulkomaille. Kolminkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja pelaa ensi kaudella Espanjan kakkossarjan, LF Challengen, Nou Bàsquet Femení Castellóssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Viimeiset viisi vuotta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Daytonissa ja New Mexicossa menestyksekkäästi pelannut KTP-Basketin kasvatti Mustapha Amzil, 206 cm ja 23 vuotta, palaa Eurooppaan. Suomen juniorimaajoukkueiden vakiokasvoihin lukeutunut Amzil on allekirjoittanut sopimuksen Kosovon tuplamestarin KB Trepcan kanssa.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Saksan Bundesliigassa Tuomas Iisalon apuvalmentajana toiminut ja Helsinki Seagullsin päättyneenä keväänä Suomen mestaruuteen johdattanut Vesa Vertio, 42, palaa kansainvälisille kentille allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Liettuan hallitsevan hopeamitalistin ja FIBA Mestarien liigaa pelaavan Rytas Vilnan kanssa.