26.3.2004 Kolme viikkoa Hanno Möttölä joutui seuraamaan pääasiassa vaihtopenkiltä italialaisjoukkueensa Skipper Bolognan edesottamuksia parannellessaan sormivammaansa. Torstai-iltana Möttölä teki paluun totisiin tositoimiin ja teki sen upeasti. Möttölä murjoi 22 pistettä ja oli joukkueensa ehdoton tähti Bolognan kaataessa Euroliigan jatkosarjassa Olimpija Ljubljanan Slovenian illassa lukemin 86-73.
Möttölän paluu tuli Bolognan kannalta kreivin aikaan. Joukkue nimittäin menetti vahvuudestaan viime viikonloppuna belgialaissentteri Tomas Van Den Spiegelin loukkaantumisen vuoksi. Van Den Spiegelin arvellaan olevan pohjerevähdyksen vuoksi sivussa useita viikkoja.
Viimeisen kolmen viikon aikana Möttölä on ollut koko ajan joukkueensa kokoonpanossa, mutta hän on käynyt kentällä vain pakon sanelemana. Viikonloppuna Möttölä viestitti, että häntä riesannut oikean käden keskisormen nivelkapselivamma on parantumaan päin. Torstaina vammasta ei ollut enää tietoakaan – ainakaan Möttölän peliesityksien perusteella.
- Kolme viikkoa olen odottanut tätä hetkeä. Sormivamman ainoa hyvä puoli on ollut se, että olen pystynyt keskittymään fysiikkaharjoituksiin. Pelaamattomuus kuitenkin kasvatti hirmuisen halun päästä kentälle, kertoi Möttölä Skipper Bolognan verkkosivuilla.
Tuo halu näkyi kentällä. 209-senttinen Möttölä oli Bolognan aloitusviisikossa ja aloitti vauhdilla. Kuudessa minuutissa suomalaislaituri oli upottanut jo seitsemän pistettä. Möttölän tahdittamana Bologna hankkiutui juuri ennen puoliaikaa jo 22 pisteen johtoon (54-32). Olimpija Ljubljana yritti nousta kolmannella jaksolla takaisin peliin, mutta Möttölä piti joukkueensa turvallisen välimatkan päässä. Suomalainen teki kolmannella kymmenminuuttisella kahdeksan pistettä. Kotiyleisönsä kannustamana Ljubljana nousi vielä kymmenen pisteen päähän (59-69), mutta lopullisesti Bologna hoiteli kotijoukkueen pois pelistä päätösjakson alussa. Bologna piti Ljubljanan lähes neljä minuuttia pisteittä, vei kyseisen hetken 7-0 ja Möttöläkin pääsi loppuhetkillä lepäämään.
Ottelun tilastot olivat lopulta suomalaisittain komeaa luettavaa. Möttölä nakutti 22 pistettä osuen pelitilanneheitoillaan 50 prosenttisesti (6/12). Vapaaheittoviivalta hän teki täydellistä jälkeä (7/7). Peräti 34 minuuttia raatanut Möttölä oli ajoittain pysäyttämätön hyökkäyspäässä, mutta pisti kaiken peliin myös puolustuksessa. Möttölälle merkittiin ottelussa kaksi torjuntaa, jonka lisäksi hän vastasi lähes yksinään painista Ljubljanan ison kaluston kanssa.
Möttölän pistelukema oli hänen kauden parhaansa, edellinen oli Zalgiris Kaunasia vastaan heitetyt 21 pistettä.
- Tiesin, että ottelu on meille erittäin tärkeä. Pyrin vain antamaan kaikkeni kentällä ja tekemään niitä asioita, joita valmentaja (Jasmin Repesa) minulta haluaa, jatkoi Möttölä.
Ljubljana-voiton myötä Bolognalla on mahdollisuus varmistaa paikkansa Euroliigan lopputurnauksessa Final Fourissa jo jatkosarjan toiseksi viimeisellä kierroksella ensi viikolla. Ensi keskiviikkona (31.3.) Bolognaan Skipperin vieraaksi saapuu Efes Pilsen, jolle Bologna kärsi joukkueiden ensimmäisessä kohtaamisessa 70-72-tappion viimeisen sekunnin korilla.
Mikäli Bologna voittaa Efes Pilsenin vähintään kolmella pisteellä, on sen paikka Final Fourissa varma. Bologna on voittanut Euroliigan jatkosarjassa neljästä ottelustaan kolme.
Tapiolan Hongan kasvatti Henna Sandvik, 23, pelaa ensi kaudella Belgian pääsarjan Phantoms Boomissa. Sandvik pelasi neljä edellistä kautta Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa, jossa hän edusti ensimmäiset kolme kautta Indianaa ja viimeisen Wyomingia.
Sasu Salinin kausi Espanjassa sai harmittavan päätöksen, kun Estudiantes hävisi Primera FEB:n nousukarsintafinaalissa. Finaalit ovat käynnissä myös Belgiassa, Alankomaissa ja Mikael Jantusen Fenerbahce eteni finaaleihin Turkissa.
Susiladiesin Lotta-Maj Lahtinen on solminut jatkosopimuksen tulevasta kaudesta. Lahtinen pelaa näin toisen kautensa Pohjois-Espanjassa Vitoria-Gasteizissa sijaitsevan seuran riveissä.
Jo kaksitoista kautta Saksassa valmentanut, kahdesti Saksan Pro A:n vuoden valmentajaksi valittu ja Heidelbergin Saksan Bundesliigan välieriin asti komentanut Danny Jansson, 46, siirtyy Romanian liigassa pelaavan CSO Voluntarin päävalmentajaksi 1+1-vuotisella sopimuksella.
Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:n suomalaistulokkaiden jo entuudestaan nimekäs lista täydentyy taas yhdellä pelaajalla, kun viime vuodet Espanjassa pelannut Munkkiniemen Kisapoikien kasvatti Eetu Heinonen, 191 cm ja 20 vuotta, siirtyy Davidsonin yliopiston riveihin.
Aatu Kivimäki sai perjantai-iltana kaulaansa toisen perättäisen Slovakian liigan kultamitalin, kun Patrioti Levice myllytti BC Slovan Bratislavaa viidennessä finaalissa lukemin 126–76 (53–31). Virossa Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramon kausi päättyi hopealle, kun Tartto vei ratkaisevan viidennen finaaliottelun kotikentällään 85–65 (43–31).
WNBA:ssa Dallas Wings voitti kotikentällään hallitsevan mestarin Las Vegas Acesin 87-95 (53-45). Awak Kuier oli jälleen vauhdissa penkiltä, kun suomalainen tilastoi 12 pistettä, neljä levypalloa ja kaksi torjuntaa.
Suomalaisen koripallon legenda ja Susijengi-ikoni Hanno Möttölä, 49, jatkaa valmentajauraansa kansainvälisillä ammattilaiskentillä. Viime syksynä Kanadan maajoukkueen valmennusjohtoon liittynyt Möttölä ottaa seuraavaksi tuntumaa Australian NBL-liigasta, missä hän siirtyy Brisbane Bulletsiin päävalmentaja Will Weaverin valmennusryhmään.
Italian Serie A2:ssa Faenzan sarjanousuun juuri johdattanut Lilli Onnela, 20, siirtyy ensi kaudeksi yliopistokentille. Touhun Pojat Lauttasaaren kasvatti ensi kauden osoite on NCAA:n ykköstasolla pelaava Davidson.
WNBA:ssa Dallas Wings voitti vieraissa New York Libertyn 91-76 (43-44). Awak Kuier pelasi Wingsille 24 minuuttia, joiden aikana hän tilastoi 10 pistettä, 6 levypalloa, yhden syötön ja kaksi torjuntaa.