19.12.2011 Kotimaan pääsarjat ovat siirtyneet joulutauolle, mutta tv-kanavilla koripalloa näkyy tuttuun tapaan. Viikon kohokohtana Sasu Salinin Union Olimpija Ljubljanan Euroliigan ottelu Unics Kazania vastaan.

Sasu Salinin Olimpija kohtaa Unics Kazanin Euroliigassa keskiviikkona. Kuva: Getty Images/All Over Press.
Ma 19.12. klo 22:00 Äänekosken Huima – Lappeenrannan Catz (Naisten SM-sarjaa, uusinta)
Ti 20.12. klo 20:50 Suomi – Unkari (Miesten EM-karsintaa, uusinta)
To 22.12. klo 15:05 Joensuun Kataja – Tampereen Pyrintö (Korisliigan finaalien 2011 neljäs osaottelu, uusinta)
To 22.12. klo 18:40 Tampereen Pyrintö – Joensuun Kataja (Korisliigan finaalien 2011 viides osaottelu, uusinta)
Ke 21.12. klo 21:40 Union Olimpija – Unics Kazan (Euroliigaa)
To 22.12. klo 21:40 Partizan Belgrad – Emporio Armani (Euroliigaa)
La 24.12. klo 16:00 Union Olimpija – Unics Kazan (Euroliigaa, uusinta)
Su 25.12. klo 17:30 Partizan Belgrad – Emporio Armani (Euroliigaa, uusinta)
Ma 19.12. klo 22:00 TsSKA Moskova – Panathinaikos (Euroliigaa, uusinta)
Ti 20.12. klo 00:00 Brose Baskets – Zalgiris Kaunas (Euroliigaa, uusinta)
La 24.12. klo 10:00 Partizan Belgrad – Emporio Armani (Euroliigaa, uusinta)
Su 25.12. klo 20:15 Union Olimpija – Unics Kazan (Euroliigaa, uusinta)
Ti 20.12. klo 21:00 ASVEL – Lukoil Akademik (EuroCup)
Ti 20.12. klo 22:45 Aris Saloniki – Rudupuis (EuroCup, uusinta)
Ke 21.12. klo 04:30 ASVEL – Lukoil Akademik (EuroCup, uusinta)
Ke 21.12. klo 10:30 Aris Saloniki – Rudupuis (EuroCup, uusinta)
Ke 21.12. klo 12:30 ASVEL – Lukoil Akademik (EuroCup, uusinta)
Pe 23.12. klo 14:30 The Euroleague Basketball Show
Pe 23.12. klo 20:00 The Euroleague Basketball Show
Koripalloliiton kevätliittokokous järjestettiin 23.5. Kulttuurikasarmilla Helsingissä. Liittohallitukseen valittiin uusina jäseninä Mikko Granströmin, Olli Joensuun ja Janne Rauramon.
Koripalloliitto on nimittänyt Jamar Wilsonin vetämään 3x3-koripallon kehitystä Suomessa. Wilson aloittaa tehtävässään 18. toukokuuta.
Koriskausi 2025–2026 saa arvoisensa päätöksen, kun koko korisperhe kokoontuu Helsingin ytimeen lauantaina 23. toukokuuta 2026. Superlauantai tuo saman katon alle pelaajat, seuratoimijat, fanit, alumnit ja kaikki, joiden sydän sykkii suomikorikselle.
Elokuussa innostetaan jälleen Suomen koululaisia yhteisiin korintekotalkoisiin. Seuroille Miljoona koria! tarjoaa valmiin konseptin lisätä niin yhteistyötä koulujen kanssa kuin seuran harrastajamäärää.
Seura voivat ehdottaa hallituksen jäseniä liittohallitukseen ehdollepanotoimikunnalle 26. huhtikuuta asti. Valinnat tehdään toukokuussa kevätliittokokouksessa, johon osallistuminen on seuroille paras tapa vaikuttaa liiton toimintaan.
Koriskausi 2025–2026 saa arvoisensa päätöksen, kun koko korisperhe kokoontuu Helsingin ytimeen lauantaina 23. toukokuuta 2026. Superlauantai tuo saman katon alle pelaajat, seuratoimijat, fanit, alumnit ja kaikki, joiden sydän sykkii suomikorikselle.
Tule mukaan rakentamaan suomalaisen koripallon tulevaisuutta!
Tule mukaan rakentamaan suomalaisen koripallon tulevaisuutta!
Koripallon lisenssipelaajien kaikkien aikojen ennätys 22 682 rikkoutui perjantaina. Lisenssiennätys on tärkeä virstanpylväs suomalaiselle koripallolle ja vahva viesti siitä, että lajin kasvu jatkuu.
Suomen Koripalloliitto ja K-ryhmä ovat solmineet jatkosopimuksen vuonna 2015 alkaneelle yhteistyölle. Uusi sopimus on kestoltaan 1+2 -mallinen. Pirkka Street Basket -kiertueiden, Pirkka Pikkusudet -koriskoulujen ja -riehojen ja maajoukkuenäkyvyyden lisäksi Koripalloliitto ja Pirkka jatkavat entistä isommassa roolissa K-ryhmän valtakunnallisessa Liike on lääke -hankkeessa.