28.7.2014 Kataja Basket ja 20-vuotiaiden maajoukkueen Marcel Moore, 19, ovat solmineet yksivuotisen pelaajasopimuksen. Viime kaudella 200-senttinen Warriors-kasvatti pelasi ja opiskeli floridalaisessa Victory Rock Prep –koulussa.

Marcel Moore siirtyy Joensuuhun edustamaan Katajaa. Kuva: Francois Perthuis.
Moore teki reilu viikko sitten päättyneissä 20-vuotiaden B-divisioonan EM-kisoissa Suomelle keskimääri 11,8 pistettä ja 5,0 levypalloa ottelua kohden. Korisliiga-tasolla Moore tulee tekemään debyyttinsä ensi kaudella.
- Henkilökohtainen tavoite on saada nimeni esille. En aio jäädä penkkipelaajaksi, Moore kommentoi.
Mooren lisäksi Katajalla on pelaajasopimuksen kaudelle 2014/2015 Robert Arnoldin, Petri Virtasen, Teemu Rannikon, Kalle Naapin, Marius van Andringan, Tommi Huolilan, Jesse Niemen, Nicolai Hvidbergin kanssa. Valmennuksesta vastaavat Pekka Salminen ja Tuomas Oja.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.