– Oli tiedossa, että Ukraina on paljon fyysisempi kuin me ja emme onnistuneet levypallopelaamisessa ja korinaluspuolustamisessa. Hävittiin levypallot noin parikymmentä ja kaveri teki ”paintin” sisältä paljon pisteitä, päävalmentaja Ari Tammivaara kertoi.
– Puolustimme kuitenkin ihan kohtuullisesti ja pakotettiin 20 menetystä. Vastustaja pelasi semmoista puolustusta, että korinalusta säkitettiin jokaisessa ajossa, välillä jopa viidellä miehellä, mutta emme osuneet kaaren takaa.
Niko Mattila (20/5/3 syöttöä) pelasi jälleen erinomaisesti ollen aktiivinen molemmissa päissä kenttää. Anton Odabasi (11/0/3 riistoa) ja Alexander Madsen (10/0) pääsivät lisäksi kaksinumeroisille pistelukemille.
Ukraina – Suomi 79-59 (26-18, 38-32, 60-45), 20-vuotiaiden miesten maajoukkue, B-divisioonan EM-kisat, Sarajevo (BIH), 14.7.2014
Suomi: Niko Mattila 20/5/3 syöttöä, Anton Odabasi 11/0/3 riistoa, Alexander Madsen 10/0, Shawn Hopkins 8/0, Marcel Moore 3/5, Joonas Lehtoranta 3/1, Henri Ventoniemi 2/5, Joni Herrala 2/2/6 syöttöä, Marius van Andringa 0/2, Patrick Mendes 0/2, Mika Nuolivirta 0/2, Julius Rajala
Lisätietoja: Ottelutilastot
