20-vuotiaille tytöille 4 000 euroa huippu-urheiluohjelman tukea

23.8.2005 Suomen Olympiakomitean hallitus jakoi nuorten huippu-urheiluohjelman valmennustukea palloilulajeille yhteensä 30 000 euroa vuodelle 2005. Tukea saivat palloilulajien alle 20-vuotiaiden joukkueet kolmessa lajissa - jääkiekossa pojat 10 000 euroa sekä tytöt 4 000 euroa, jalkapallossa tytöt 12 000 euroa ja koripallossa tytöt 4 000 euroa.

- Keskustelut palloilulajien kehittämisestä nuorten tukiohjelman kautta jatkuvat edelleen lajien nuorten valmennuksesta vastaavien kanssa. Nyt tukea myönnettiin joukkueiden leiritykseen ja huippujen päivittäisvalmennuksen varmistamiseen. Tukimuotona on muun muassa kokeiltu palloilulajien huippulahjakkuuksien yhteisleiritystä, joka todettiin aikataulullisesti hankalaksi toteuttaa, summaa kehityspäällikkö Asko Härkönen palloilulajien tilannetta nuorten tukiohjelmassa.

Nuorten huippu-urheiluohjelman tuet palloilulajeille vuodelle 2005

  • Jääkiekko/pojat U 20, lahjakkaiden pelaajien päivittäisen valmistautumisen varmistaminen, 10 000 euroa
  • Jääkiekko/tytöt U 20, 2006 kauden kansainvälisen turnauksen valmistavat ottelut ja leiritys, 4 000 euroa
  • Jalkapallo/tytöt U 20, 2006 MM-turnaukseen valmistava leiritys, 12 000 euroa
  • Koripallo/ tytöt U 20, 2006 EM (B)-turnaukseen valmistavaan leiritys, 4000 euroa

YHTEENSÄ 30 000 euroa

lähde: Suomen Olympiakomitea

 
30.4.2018 09:00 Susijengi

Susijengi ja Islanti iskevät yhteen Hartwall Arenalla – lipunmyynti käynnissä

Susijengi jatkaa MM-karsintoja kesä-heinäkuussa, kun se kohtaa ensin vieraskentällä Tshekin 29.6. ja sen jälkeen EM-kotikisoista tutulla areenalla Islannin 2.7. Islanti-ottelun lipunmyynti on käynnissä.

14.4.2018 09:00 Liittoa koskeva tiedote

EM-kotikisat oli vuoden 2017 paras kuluttajatapahtuma

Elämys Group vastaanotti parhaan kuluttajatapahtuman palkinnon Evento Awards -gaalassa.

Koripalloliiton ja K-ryhmän yhteistyö jatkuu vahvana – liikunnan riemua tarjottu jo yli 42 000 lapselle

Suomen Koripalloliitto ja K-ryhmän päivittäistavaratoimiala ovat solmineet monivuotisen jatkon yhteistyölleen. Lasten liikuttamiseen keskittyneen yhteistyön helmiä ovat olleet Pikkusudet -tapahtumat sekä Pirkka Street Basket -kiertue, joiden avulla on tarjottu liikunnan riemua jo yli 42 000 lapselle.

Susijengi ja 3 Step IT jatkavat menestyksekästä yhteistyötä

Susijengin ja 3 Step IT:n monivuotinen ja menestyksekäs yhteistyö jatkuu uuden sopimuksen myötä ainakin seuraavat kaksi vuotta.

12.10.2017 13:20 Liittoa koskeva tiedote

Lauri Markkanen vahvasti esillä Ruudun koripallopaketissa

Uusittu yhteistyösopimus tuo NBA:n entistä vahvemmin esille Ruudun urheilutarjontaan. Susijengin nostattama sinivalkoinen koripallobuumi jatkuu runsaan viikon päästä Atlantin toisella puolen, kun Lauri Markkanen vetää legendaarisen Chicago Bullsin pelipaidan päälleen NBA:n runkosarja-avauksessa.

#Hi5 – osallistu ja jaa seurasi positiivista meininkiä

Koripalloliiton #Hi5 on valtakunnallinen hanke, jonka avulla halutaan parantaa ottelutapahtumien ilmapiiriä. Jaa nyt seurasi onnistumiset ja kerro myös muille, miksi teillä on hyvä meno!

7.9.2017 18:13 Haastattelu

EM-kotikisojen pääsihteeri: ”Täydellisyyttä hipova kokonaisuus”

Satavuotista itsenäisyyttään juhlivan Suomen hullaannuttanut Susijengi suuntasi torstaina kohti EM-turnauksen pudotuspelejä, jotka pelataan Turkin Istanbulissa. Samanaikaisesti Helsingissä pelatun alkulohkovaiheen purkutöiden keskellä seisoo onnellinen mies; EM-kotikisojen pääsihteeri Ari Tammivaara tuntee ylpeyttä ja jakaa vuolaasti kiitosta.

Nokian puhelimet jälleen Susijengin mukana

Suomen Koripalloliitto on solminut monivuotisen yhteistyökumppanuuden HMD Global Oy:n kanssa. HMD on Nokian puhelimien uusi koti. Yhteistyön seurauksena Nokian puhelimet ja Susijengi yhdistävät jälleen voimansa.

24.8.2017 18:00 Liittoa koskeva tiedote

Welcome to Wolf Country – EM-kisojen fanipalvelut 6. pelaaja -sivustolla

Koripalloliiton verkkosivut uudistuvat ja ensimmäisenä osana uutta sivustoa on julkaistu EM-kisojen fanipalvelut yhteen kokoava 6. pelaaja -sivu.

10.6.2017 EM-karsinnat

Yle sopimukseen miesten maajoukkuekoriksen näyttämisestä vuoteen 2021 asti

Yle on hankkinut kansainväliseltä koripalloliitolta FIBAlta oikeudet miesten maajoukkuekoripalloon vuoteen 2021 asti. Sopimus sisältää myös oikeuden näyttää kahdet seuraavat EM-kisat, MM-kisat Kiinassa vuonna 2019 ja karsintaottelut sekä vuoden 2019 MM- että 2021 EM-kisoihin.

Näytä lisää vastaavia