201-senttinen Andre Norris vahvistamaan Bisonsia

20.8.2021 09:27 Korisliiga-kauteen valmistautuva Bisons Loimaa on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen yhdysvaltalaisen Andre Norrisin, 27, kanssa.

Norris saapuu Loimaalle Espanjasta, jossa mies on pelannut ammattilaisena jo viisi vuotta. Norris pelasi yliopistouransa Dubuquen opinahjossa viihtyen koulun listoilla täydet neljä kautta.

Norris on pelannut toistaiseksi koko ammattilaisuransa Espanjassa.  Viimeiset kaksi kautta ovat vierähtäneet Real Murcian joukkueessa, ensin LEB Silverissä ja sarjanousun myötä viime kaudella toiseksi korkeimmalla sarjatasolla LEB Goldissa. Viime kaudella Norris tehtaili keskiarvoikseen 9 pistettä ja 4 levypalloa ottelua kohden.

Joukkueenjohtaja Heikki Perho on erittäin tyytyväinen uuteen sopimukseen.

- Andre on monipuolinen pelaaja, joka osui silmään hyvien ominaisuuksiensa ansiosta. Viiden vuoden kova ammattilaiskokemus vakuutti meidät hänen ammattimaisuudestaan ja siitä, että hän sopeutuu eurooppalaiseen pelityyliin.

- Andre on monipuolinen pelaaja sekä hyökkäyksessä, että puolustuksessa. Korisliigassa hän kykenee puolustamaan erinomaisen liikkuvuutensa ja ulottuvuutensa ansiosta pelipaikkoja 1–4. Pidin tärkeänä, että Andre on pelannut jo useamman vuoden hyvällä tasolla Euroopassa ja uskon, että hän sopii pelityyliimme mainiosti. Hän on hyvä 1 vs. 1-pelaaja molemmissa päissä kenttää, sekä hyvä levypallopelaaja laituriksi. Kaiken kaikkiaan hän on sellainen pelaaja, jota etsimme laiturin tontille, Päävalmentaja Darko Mihajlovic avaa.

Korisliiga-joukkueiden kokoonpanot >

Asiat

 
28.4.2026 20:44 Korisliiga

Korisliigan jymy-yllätys: Kataja finaaliin seitsemänneltä sijalta, vastustajaksi jatkosarjavoittaja Vilpas!

Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.

28.4.2026 15:04 Korisliiga

Michael Poundsista Bisons Loimaan uusi päävalmentaja

Bisons on kiinnittänyt Michael Poundsin uudeksi päävalmentajakseen. Sopimus kattaa kauden 2026-27 ja se sisältää option kaudesta 2027-28. Pounds saapuu Loimaalle KTP-Basketin apuvalmentajan paikalta.

28.4.2026 15:01 Korisliiga

Lauri Kallio jatkosopimukseen Hongan kanssa

Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue on solmimassa tukun pelaajasopimuksia ja ensimmäisenä signauksena on takapelaajan paikalle Tapiolan Hongan oma kasvatti Lauri Kallio (188cm).

26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

15.4.2026 12:13 Korisliiga

Greg Gibson on KTP-Basketin uusi päävalmentaja

KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.

15.4.2026 12:08 Korisliiga

Riku Laine palaa Vilppaaseen

Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.

Näytä lisää vastaavia