3x3 SM-kiertueen turnausennakko 9/9- Kesän 3x3 SM-kiertue huipentuu kovatasoiseen lopputurnaukseen

2.9.2021 16:10 Lauantaina 4.syyskuuta Malmin lentokentällä pelattavassa lopputurnauksessa selvitetään vuoden 2021 3x3 Suomen mestarit. Entisiä 3x3 SM-mitalisteja haastamassa ovat uudet fyysiset ja taitavat 3x3- tulokkaat.

kuva: Ville Vuorinen

MITÄ? Kauan odotettu 3x3 SM-kiertueen lopputurnaus. Kesän 2021 kiertueeseen kuului kahdeksan osaturnausta, joista kustakin PRO-sarjan voittajat ansaitsivat paikan tulevana lauantaina pelattavaan SM-lopputurnaukseen.

MISSÄ JA MILLOIN? Malmin lentokentän hangaarissa lauantaina 4.9. Pelit starttaavat kello 10. Joukkueiden kokoonpanot sekä aikataulun löydät tästä.

PANOS? Vuoden 2021 3x3 Suomen mestaruus!

KETÄ SEURATA? Naisten PRO-sarja pelataan kuuden joukkueen voimin, kahdessa kolmen joukkueen lohkossa, joista lohkovoittajat etenevät finaaliin. Miesten PRO-sarjassa muodostetaan kahdeksan joukkueen pudotuspeli kaavio, tarkoittaen sitä, että ensin pelataan puolivälierät, välierät ja lopuksi finaali. Jokaisella pelillä on tällöin äärettömän suuri merkitys. Miesten kahdeksasta joukkueesta Trash Game United joutui viime hetkellä vetäytymään lopputurnauksesta, antaen tällöin luovutusvoiton arvotulle puolivälierän vastustajalleen Jywelle, joka näin ollen etenee suoraan välieriin.

Miesten sarja on tänä vuonna hyvin tasainen ja täynnä uusia tulokkaita. Seitsemästä joukkueesta vain kolme ovat aiemmilta vuosilta tuttuja. Yksi tutuista joukkueista on viime vuonna 3x3-kentillä SM-pronssia voittanut joukkue Yökoris Helsinki, jotka tänäkin kesänä kiersivät useamman osaturnauksen. Joukkueessa pelaavat Bashkim Grepi, Sasu Johansson, Edgard Mombilo sekä Onni Peltola. Kovan haasteen Yökoris Helsingille antaa Yökoris Tampere, joka ansaitsi Tampereen osaturnauksesta ylivoimaisella turnausvoitolla paikan lopputurnaukseen. Fyysisessä ja kovan heittotaidon omaavassa joukkueessa pelaavat Cory Abercrombie, Gani Sarumi, Toni Savino ja Serge Caroll Tcheuffa.

Kokenut 3x3-joukkue GTP on myös tuttu aiemmilta vuosilta. Fyysinen ja taitava joukkue täyttyy lahjakkaista nuorista, kokoonpanossa ovat Cristian Ahokas, Niki Juntunen, Joni Salmi sekä Santeri Makkonen, joka kirjoitti kesällä sopimuksen Helsinki Seagullsin kanssa. Toinen nuori ja lahjakas joukkue on Lahdesta tuleva Kispi, kokoonpanossaan Arttu Nykänen, Xavier Richards, Nuutti Vesanen sekä yli kaksimetrinen Eemi luukkonen. Näitä nuoria tulevaisuuden lupauksia kannattaa pitää silmällä.

Naisten sarjassa joukkueet täyttyvät useista liigapelaajista sekä aiempien vuosien 3x3 SM-mitalisteista. Hallitseva kaksin kertainen 3x3 Suomen mestari Bebes on kiertänyt tänä kesänä jälleen useamman osaturnauksen ja runsaan 3x3-kokemuksen lisäksi tältä kokoonpanolta löytyy useampi naisten Suomen mestaruus sekä kokemusta niin maajoukkuetasolta kuin ulkomaan ammattilaiskentiltäkin. Halu kolmanteen peräkkäiseen 3x3 Suomen mestaruuteen on varmasti kova. Lopputurnauksessa Bebesin kokoonpanossa ovat Lotta Aaltonen, Vilma Kesänen, Petra Noponen sekä Ella Salminen.

Joukkueet JutiC ja Kisumisut ovat tämän kesän uusia kovia 3x3-tulokkaita. Kisumisut kiersivät useamman osaturnauksen ja keräsivät näin kokemusta 3x3-kentiltä. Kokoonpanossa ovat Anni Kujala, Riikka Kujala, Henna-Riikka Paajanen sekä Ganna Savchuk. JutiC tuo myös osaltaan lopputurnaukseen 3x3-kentille kovaa osaamista ja kokemusta, kun kokoonpanosta löytyy Naisten Korisliigasta tutut Anni Jämsä, Kaisa Kuisma, Veera Pirttinen sekä Taru Tuukkannen, joka voitti vuonna 2018 ensimmäisen naisten 3x3 Suomen mestaruuden joukkueessa ToPo Rookies.

Lappeenrannasta saadaan myös 3x3 SM-mitalisteja ja pitkän korisuran omaavat pelaajat Maria Jokinen sekä Annika Lönnroth joukkuessa Yökoris Helsinki. Kokoonpanossa pelaavat myös Maiju Virtanen sekä Riina Heikura.

Heinolan ja Seinäjoen osaturnauksien voittajat Laba ja Minttubasket tuovat hieman nuoremmilla kokoonpanoillaan lopputurnaukseen vauhtia ja fyysisyyttä.

Lopputurnauksessa 3x3 SM-pelien lisäksi pelataan Unified-joukkueen 3x3-näytösotteluita. Suomen Unified-joukkue on saanut jo kansainvälistä makua 3x3-koriksesta osallistuessaan FIBA:n historialliseen 3x3-turnaukseen Sveitsissä, kun turnauksessa oli ensimmäistä kertaa mukana myös Special Olympics -sarja. 3x3 SM-kiertueen lopputurnauksessa Unified-joukkue pääsee ensimmäistä kertaa Suomessa pelaamaan virallisella 3x3-kentällä. Joukkueet muodostuvat kuuden eri seuran Unified-pelaajista sekä kahden eri seuran partnereista. 3x3-kentällä yhdessä joukkueessa pelaa samanaikaisesti kaksi urheilijaa sekä yksi partneri.

Toisena oheisohjelmana lopputurnauksessa selvitetään tämän kesän Pirkka All-Star joukkue, kun Petteri Koponen ja Shawn Huff juniorivahvistukseineen pääsevät mittelemään voitosta 3x3-pelien ja erilaisten kisojen muodossa, jotka juontaa tunnettu tubettaja Jaakko Parkkali.

Koripalloliitto on vallitsevassa tilanteessa päättänyt olla ottamatta yleisöä 3x3- lopputurnaukseen paikan päälle, mutta tapahtumaa pääset seuraamaan Koripalloliiton YouTube-kanavalta, jonne tapahtuma striimataan suorana ja veloituksetta.

Lopputurnausturnaus tarjoaa nopeaa, näyttävää ja viihdyttävää 3x3-korista. Tervetuloa seuraamaan striimin välityksellä!

Asiat

 
9.6.2023 17:00 3x3

3x3 -koriksen SM-kiertue lähtee käyntiin Helsingin Narinkkatorilta

Kesän 3x3 SM-kiertueen ensimmäinen osakilpailu pelataan sunnuntaina Helsingin Narinkkatorilla.

9.6.2023 13:05 Susijengi

FIBA World Cup Trophy Tour rantautuu viikonloppuna Suomeen

Alkukesästä Eurooppaa kiertänyt Kansainvälisen koripalloliitto FIBA:n järjestämä MM-pokaalikiertue pysähtyy sunnuntaina 11.6. Helsinkiin. Tule katsomaan MM-pokaalia ja tapaamaan Susijengin pelaajia.

21.4.2023 10:00 3x3

3x3-koriksen SM-kiertue käynnistyy kesäkuussa, kiertueaikataulu nyt julkaistu

Taistelu 3x3-koriksen Suomen mestaruudesta käynnistyy tänä kesänä jo kuudetta kertaa. 3x3-kiertue huipentuu jälleen tänä vuonna Mall of Tripla -kauppakeskuksessa järjestettävään finaaliin Helsingissä.

24.1.2023 10:00 3x3

PostNordin ja Koripalloliiton mittava yhteistyö laajenee, PostNord mukaan 3x3 SM-kiertueelle

Susijengin ja Susiladiesin pääyhteistyökumppanina toimiva PostNord on jatkossa olympialaji 3x3-koripallon SM-kiertueen yhteistyökumppani. PostNord on merkittävä toimija We deliver -rahastossa, jonka avulla autetaan vähävaraisten perheiden pysymistä koripalloharrastuksessa.

27.8.2022 17:54 3x3

3x3 Suomen Mestareiksi JutiC ja Tarmo no Porvoo

Naisten ja miesten 3x3-koripallon Suomen mestaruudet ratkottiin lauantaina kauppakeskus Triplan Kulttuuriaukiolla. Naisten sarjassa voiton vei toisena vuonna peräkkäin JutiC, miehissä mestariksi kruunattiin Tarmo no Porvoo.

24.8.2022 19:52 3x3

3x3 SM-kiertue huipentuu lauantaina lopputurnaukseen kauppakeskus Triplassa Helsingissä

SM-kiertueen kahdeksan osakilpailua on pelattu kesän aikana ympäri Suomea, ja lauantaina ratkotaan Suomen Mestarit niin miesten, kuin naisten sarjoissa.

21.7.2022 09:09 3x3

3x3 SM-kiertue puolivälissä

Kiertueen turnauksia on jäljellä vielä neljä ennen kauppakeskus Triplassa 27.8 pelattavaa SM-lopputurnausta. Viime viikonloppuna pelatussa Heinolan turnauksessa oli kesän suurin joukkuemäärä, kun yhteensä 38 joukkuetta pelasi kuudessa eri sarjassa.

20.6.2022 09:58 3x3

3x3 SM-kiertuetta pelattiin kesäkuussa Helsingissä ja Turussa

Paikkansa elokuun SM-finaaliturnaukseen ovat kesäkuussa varmistaneet miesten Pro-sarjassa joukkueet Tarmo no Porvoo ja Yökoris Helsinki. Naisten Pro-sarjan finaaleihin selvisi Helsingin turnauksesta Airball Squad.

30.5.2022 15:06 3x3

3x3 SM-kiertueen ensimmäinen turnaus pelattiin Kisakalliossa

3x3 SM-kiertue pyörähti käyntiin lauantaina Kisakallion huippuolosuhteissa. Paikkansa SM-lopputurnaukseen lunastivat Torppa ja Hki Yökoris Women.

27.5.2022 07:37 3x3

Kisakallioon valmistunut ainutlaatuinen 3x3-olosuhde

Katukoriskenttiä löytyy ympäri Suomen paljon, mutta Kisakallioon on kuluvalla viikolla valmistunut täysin ainutlaatuiset olosuhteet 3x3-koripallolle. Susi Training Centerin päätyyn on noussut kaksi kansainväliset vaatimukset täyttävää kenttää areenakoreilla ja 12 sekunnin hyökkäysaikalaitteilla varustettuna. Kentät otetaan käyttöön lauantaina 28.5, kun Kisakallio isännöi 3x3 SM-kiertueen kesän ensimmäistä turnausta.

29.4.2022 10:06 3x3

Kesän kuumin tapahtuma tulee taas: 3x3-koriksen SM-kiertue käynnistyy, ohjelma julkistettu

Taistelu suuren suosion tavoittaneesta 3x3-koriksen Suomen mestaruudesta käynnistyy tänä kesänä jo viidettä kertaa. 3x3-kiertue huipentuu tänä vuonna Mall of Tripla -kauppakeskuksessa järjestettävään finaaliin Helsingissä.

19.1.2022 10:01 3x3

Haku 3x3-koriksen SM-turnauksen järjestäjäksi on avoinna

Suuren suosion saavuttaneen 3x3:n Suomen mestaruudesta pelataan jälleen tulevana kesänä jo viidennen kerran. Hae järjestelyoikeutta kesän hauskimmalle korispäivälle.

1.10.2021 11:03 3x3

3x3-korista pilotoidaan ympärivuotiseksi – syksyn aikana kaakon alueella järjestetään turnauksia

Koripalloliitto järjestää kuluvan syksyn aikana kaksi 3x3-turnausta sisätiloissa. Tavoitteena on saada 3x3-toiminnan kautta pienempien alueiden joukkueille lisää pelejä sarjapelien rinnalle.

4.9.2021 18:13 3x3

Kispille ylivoimainen voitto miehissä, JutiC päihitti aiempien vuosien hallitsevan Suomen mestarin

Järjestyksessään neljäs 3x3 SM-kiertue huipentui lauantaina Malmin lentokentällä pelattavaan lopputurnaukseen, jossa ratkottiin vuoden 2021 3x3 Suomen mestarit. Mestaruudet voittivat naisissa JutiC ja miehissä Kispi.

24.8.2021 16:00 3x3

Kesän viimeinen 3x3-osaturnaus pelattiin Seinäjoella- Virallinen 3x3-kenttä rakennettiin ensimmäistä kertaa sisätiloihin

3x3 SM-kiertue rantautui ensimmäistä kertaa Seinäjoelle, joka oli tämän kesän kolmas uusi paikkakunta. Sateen vuoksi tapahtuma siirrettiin sisälle Qmax-Arenalle, jonne virallinen 3x3-kenttä rakennettiin ensimmäistä kertaa sisätiloihin. Hieno tapahtuma sai osallistujia ympäri Suomea.

19.8.2021 15:20 3x3

3x3 SM-kiertueen turnausennakko 8/9- Kesän viimeinen osaturnaus pelataan Seinäjoella

Kesän kahdeksas ja viimeinen osaturnaus pelataan Seinäjoella, joka on yksi tämän kesän kolmesta uudesta 3x3-paikkakunnasta. Paljon uusia 3x3-joukkueita luvassa.

18.8.2021 17:12 3x3

3x3 SM-kiertueen lopputurnaus siirtyy pelattavaksi Malmin lentokentän hangaariin

Syyskuun 4. päivänä pelattava 3x3 SM-kiertueen lopputurnaus pelataan kauppakeskus Triplan sijasta Malmin lentokentän hangaarissa. Siirron taustalla ovat Etelä-Suomen aluehallintoviraston määräykset.

16.8.2021 14:50 3x3

Kesän seitsemäs osaturnaus pelattiin Heinolassa- Viime hetken ratkaisuja ja viihdyttävää 3x3-korista

3x3 SM-kiertue rantautui toistamiseen Heinolaan, jossa tapahtuma pelattiin poikkeuksellisesti sisätiloissa sään vuoksi. Uskomattoman tiukka miesten PRO-sarja viihdytti katsojia läpi päivän. Fyysisyyttä ja vauhtia riitti!

12.8.2021 14:04 3x3

3x3 SM-kiertueen turnausennakko 7/9- Heinolan osaturnaus pelataan poikkeuksellisesti sisätiloissa sateen vuoksi

3x3 SM-kiertueen seitsemäs ja samalla kesän toisiksi viimeinen osaturnaus pelataan Heinolassa, jonne kiertue rantautui viime vuonna ensimmäisen kerran. Uusia joukkueita ja kovatasoisia pelejä luvassa.

9.8.2021 12:58 3x3

SM-kiertue rantautui ensimmäistä kertaa Kuopioon- Tiukkaa vääntöä ja lukuisia jatkoaikoja

Kesän kuudes osaturnaus pelattiin Kuopiossa Sunsets Kuopio -tapahtuman yhteydessä. Satama-alue täyttyi urheilukansasta ja viihdyttävästä 3x3-koriksesta

Näytä lisää vastaavia