9.1.2009 Korisliigan nousijajoukkue Forssan Koripoikien asetelmat eivät ole kadehtivat, kun se kohtaa lauantaina kotikentällään hallitsevan Suomen mestarin Espoon Hongan. FoKoPo lähtee peliin neljän ottelun tappioputkessa ja ilman 203-senttistä sentteriään Uka Agbaita, joka jätti Forssan taakseen perjantaina.
- Agbai lähti viisi kertaa rahakkaamman sopimuksen perään Venezuelaan, kertoo FoKoPon päävalmentaja Timo Nieminen.
Koeajalla ollut Agbai ehti pelata FoKoPossa ainoastaan kaksi ottelua, joissa hän heitti keskimäärin 16 pistettä ja kurotti 4,5 levypalloa.
- Esillä on useampiakin vaihtoehtoja Agbain korvaajaksi, mutta nimeä ei ole vielä papereissa. Kohtaamme Hongan kahdella ulkomaalaispelaajalla, viittaa Nieminen Ray Cunninghamin ja Ronald Yatesin suuntaan.
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.
26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.