25.4.2007 Korisliigajoukkue Lappeenrannan NMKY on hankkinut korin alle kokoa ja voimaa 208-senttisen Aki Ulanderin siirtyessä Ruotsin pääsarjasta Lappeenrantaan. Miesten maajoukkueessa 45 ottelua pelannut Ulander odottaa tulevalta kaudelta paljon.
Ulander pelasi viime kaudella Ruotsin pääsarjassa Sallenin riveissä tehden 10,8 pistettä ottelua kohden sekä ottaen seitsemän levypalloa. Ulander on edustanut Korisliigassa Espoon Honkaa, Namika Lahtea ja Vantaan Pussihukkia. Kokemusta ulkomailta on myös Espanjan kolmanneksi korkeimmalta sarjatasolta, jossa hän pelasi pari kuukautta.
Lappeenrannan NMKY:n fyysiset valmentajat Risto Kangas ja Tapani Valkonen odottavat paljon tehoja Aki Ulanderilta.
- Hankitaan lisää voimaa ja terävyyttä korostaa Valkonen ja Kangas lupaa lisää liikkuvuutta isoon mieheen. Ulander on vahva jo nyt, mutta ensi kaudella hän dominoi korinalustaa, toteaa fyysisen valmennuksen kaksikko.
Aki Ulander odottaa tulevalta kaudelta paljon viime vuosina menestykseen tottuneen Lappeenrannan riveissä. Lappeenranta voitti Suomen mestaruuden vuosina 2005 ja 2006 sekä Suomen cupin 2005 ja 2006.
- Perheeseen on tulossa kesällä lisäystä. On parempi silloin olla Suomessa kuin ulkomailla, toteaa Ulander.
- Namikan kansainväliset ottelut antavat minulle ja joukkueelle lisää eurooppalaista näkyvyyttä, Ulander jatkaa.
Lappeenrannan NMKY:n päävalmentaja Mika Turunen on tyytyväinen saadessaan riveihin paluumuuttajan ulkomailta, jolla on kokemusta muun muassa maajoukkueesta sekä kansainvälisistä sarjoista.
- Ulander on vahva, mutta aikaisemmin, kun Aki pelasi Namikaa vastaan, niin hän oli joskus nuorempana vähän pehmeä. Vuodet ulkomailla ovat kasvattaneet varmasti Akia ja nyt mies tulee harjoittelemaan todella kovaa.
Lappeenrannan NMKY tulee vahvistamaan rivejään vielä tämän viikon aikana. Sopimukset ovat tällä hetkellä tämän viikon perjantaina leikattavan Pasi Riihelän kanssa, Tuukka Kulhan, Jouko Järvisen sekä Roni Leimun kanssa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.