Aleksi Valavuori Korisliigaan nousseen Korikonkareiden urheilujohtajaksi

21.4.2011 Historiansa ensimmäiseen liigakauteen valmistautuva Loimaan Korikonkarit on kiinnittänyt Aleksi Valavuoren urheilujohtajakseen. Miesten I divisioonafinaalissa Lapuan Korikobrat ja suoran liiganousun voittanut loimaalaisseura on linjannut tähtäävänsä pysyvästi liigakartalle.

NBA-legendojen Scottie Pippenin (vas.) ja Dennis Rodmanin Suomeen junailleesta Aleksi Valavuoresta (oik.) tuli Korisliigaan nousseen LoKoKon oto-urheilujohtaja.

Valavuori on aiemmin toiminut Korisliigassa Espoon Hongan ja Torpan Poikien leivissä. Kuvat: Tuomas Venhola & ToPo.

Korikonkareiden manageri Ari Hannula on erittäin tyytyväinen syntyneestä sopimuksesta ja oli yhteydessä Valavuoreen jo liigakarsintojen aikana.

- Meillä on upea joukko sitoutuneita ihmisiä seuramme takana. Liiganousu tuli kuitenkin niin puskista, että näimme tarpeen hankkia kokemusta ja osaamista huippu-urheilun kovimmalla tasolla toimimisesta. Valavuori on varmasti yksi Suomen urheilukentän osaavimmista ja aikaansaavimmista henkilöistä.

- Valavuoren saaminen Korikonkareihin antaa myös rutkasti uskottavuutta toimintaamme kohtaan ja edesauttaa tulevia pelaajahankintojamme.

Nykyisin Turussa asuva ja päätyönään Naantalissa Kultaranta Resortin luovana johtajana työskentelevä Valavuori otti tarjotun haasteen vastaan lyhyen miettimisen jälkeen.  Vuonna 2002 Hongassa markkinointi- ja joukkueenjohtajana Suomen mestaruuden voittanut ja sittemmin helsinkiläisen liigakoriksen ToPon kanssa kartalle palauttanut Valavuori lähtee Korikonkareiden projektiin varsin mielissään.

- Ajat Hongassa ja ToPossa opettivat paljon. Tuli tehtyä paljon asioita oikein, mutta myös valtava kasa virheitä. Kaikesta tästä on nyt hienoa ammentaa oppeja uuteen projektiin. Kyse oli lopulta varsin helposta päätöksestä, etenkin kun nykyisestä kotikaupungistani Turusta ei löydy huippukorikselle edes kunnon koripallohallia.

- Lisäksi nykyinen työnkuvani Kultarannassa tarjoaa huomattavan synergian toimimiseen Korikonkareiden ja paikallisen urheilun parissa. Olen koko ikäni elänyt ja hengittänyt verenperintönä lajia nimeltä koripallo. Minulle on kunnia-asia olla mukana kehittämässä suomalaista korista ja olen kiitollinen tarjotusta mahdollisuudesta.

"Yleisömäärä isoin mittari"

32-vuotias Valavuori on ikäisekseen varsin kokenut urheiluvaikuttaja. Koripallon lisäksi Valavuori on viime vuosina toiminut mm. yksilöurheilijoiden kanssa sekä ollut käynnistämässä ja konsultoimassa useita urheilumarkkinoinnin sekä sponsoroinnin kehittämishankkeita.

- Alussa pyrin auttamaan Korikonkareita etenkin viestinnän, markkinoinnin, sponsoroinnin ja seuran ilmeen rakentamisen parissa. Lähdemme pienistä asioista liikkeelle ja etenemme kohti isompia tavoitteita. Lisäksi olen päävalmentaja Greg Gibsonin tukena joukkueen kokoamisessa ja pelaajaneuvotteluissa.

- Loimaalla on olemassa kaikki elementit menestyvään liigakorikseen. Sitoutuneet taustavoimat, vertailun kestävät olosuhteet ja erittäin omistautunut kannattajapohja.  Lisäksi Loimaalla on ymmärretty laadukkaan junioritoiminnan merkitys, joka on ylivoimaisesti tärkein yksittäinen tekijä pidemmän aikajänteen kestävää suunnitelmaa rakennettaessa.

Korikonkarit on jo herättänyt yleisön kiinnostuksen.  Divisioonapeleissä kävi hyvin yleisöä ja liigakarsinnoissa kotihalli oli ääriään myöten täynnä.

- Startin jälkeen kaiken toimintamme keskiössä tulee olla yleisömäärät ja paikallisuus. Yleisömäärä on isoin mittarimme niin toimintamme kehitystä kuin taloudellista puolta ajatellen. Joukkueesta pitää pystyä rakentamaan niin kiinnostava paikallinen lippulaiva, että mökki on täynnä illasta toiseen.

Korikonkarit tiedottaa uusista pelaajasopimuksistaan ja tulevista tavoitteistaan lähiviikkoina.

Henkilöt

 
10.10.2018 21:07 Korisliiga

Pyrintö tulitti Ura Basketin nurin – KTP vei Kymenlaakson derbyn

Helsinki Seagulls aloitti kautensa vahvasti Korihaiden kustannuksella.

6.10.2018 11:13 Korisliiga

Korisliiga 2018-19 ennakko 1/3: Viime kauden finalistit ottavat varaslähdön kauteen – Ottelu sunnuntaina suorana Yle TV2:lla

Muutoksia kokenut Karhu Basket ja hyvin kasassa pysynyt Salon Vilpas hakevat jälleen paikkaa loppuotteluissa.

4.10.2018 14:59 Ajankohtainen

Kotimainen koriskausi vahvasti esillä Elisa Viihde Sportilla

Uutuutena katsottavissa on myös suomalaisia vilisevä Saksan Bundesliiga.

Rene Rougeau vei Karhu Basketin Korisliigan finaaleihin

Kauhajoen Karhu Basket selvitti ensimmäistä kertaa seurahistoriansa aikana tiensä Korisliigan finaaleihin, joukkueen kaadettua BC Nokian välierissä otteluvoitoin 4-1. Ratkaisevassa ottelussa Kauhajoen liikuntahallilla BC Nokia johti ottelua vielä päätösjakson puolivälin jälkeen, mutta Karhu Basket käänsi ottelun nimiinsä Rene Rougeaun viime hetken korilla numeroin 84-82 (34-42).

Karhu Basket venyi jatkoajan kautta 3-1 -johtoon

Kauhajoen Karhu Basket nousi voiton päähän Korisliigan finaaleista, joukkueen kairattua jatkoajan kautta tiensä voittoon perjantai-illan neljännessä välieräottelussa BC Nokiaa vastaan. Takamatkalta neljännelle jaksolle lähtenyt Karhu Basket voitti varsinaisen peliajan viimeisen neljänneksen yhdeksällä pisteellä ja venyi jatkoajan jälkeen 105-102 (42-46, 93-93) -vierasvoittoon.

Vilpas suorin 4-0 voitoin finaaleihin

Salon Vilpas suoritti tyylipuhtaan lakaisun, viikinkipurren selvittäessä tiensä Korisliigan finaaleihin 4-0 -voitoin ohi Helsinki Seagullsin. Torstai-illan ottelussa lokkipaidat hallitsivat tapahtumien kulkua avausjakson, mutta viimeiset kolme neljännestä menivät salolaismerkeissä, Vilppaan juostua lopulta 86-69 (33-29) -vierasvoittoon.

25.4.2018 22:22 Huippu- ja kilpaurheilu

Karhu Basket jatkoi kotivoittojen sarjaa

Karhu Basketin ja BC Nokian välinen välieräsarja jatkoi keskiviikkona tutulla kaavalla, joukkueiden ottaessa kolmannen kerran mittaa toisistaan. Kauhajoen liikuntahallin 1147-päinen kotiyleisö sai todistaa Karhu Basketin karatessa vierailijoilta päätösjaksolla, mesikämmenten venyessä lopulta kotivoittoon lukemin 78-72 (38-34). Karhu Basket johtaa ottelusarjaa voitoin 2-1.

Salon Vilpas voiton päähän finaalipaikasta

Salon Vilpas kaatoi tiistaina Helsinki Seagullsin jo kolmatta kertaa peräkkäin välieräsarjassa. Vilpas kaatoi helsinkiläisvieraat numeroin 79–71.

BC Nokia tasoitti välieräsarjan

Sunnuntai-illan välieräkamppailu pelattiin Nokian palloiluhallissa, jossa näätäpaitainen BC Nokia onnistui tasoittamaan välieräsarjan Kauhajoen Karhu Basketia vastaan. Tasaisen avauspuolikkaan jälkeen BC Nokia nousi kuskin paikalle kolmannella jaksolla, pysytellen loppuun asti kuskin paikalla matkalla 89-84 (38-37) -voittoon.

Vilpas venyi jatkoajan kautta 2-0 -johtoon

Salon Vilpas otti tuiki tärkeän vierasvoiton lauantai-iltana, joukkueen matkattua välieräsarjan toisessa ottelussa Helsinki Seagullsin vieraaksi Töölön Kisahalliin. Kisiksen parketilla tahtipuikkoa heilutti pitkään Seagulls, mutta jatkoajalle venynyt Vilpas otti kuskin paikan ylimääräisellä viisiminuuttisella ja karkasi 77-86 (35-35, 72-72) -vierasvoittoon.

Lapuan Kobrat liigakarsinnan voittoon – jatkaa Korisliigassa kaudella 2018/19

Lapuan Kobrat päihitti HBA-Märskyn suoraan kahdessa ottelussa kuluvan vuoden liigakarsinnoissa. Paikka ensi kauden Korisliigassa varmistui Kobrien perjantaisella 84–72-voitolla.

BC Nokia ja Karhu Basket vääntämään finaalipaikasta

Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyy perjantai-iltana, kun runkosarjan kolmanteen sijaan päättänyt BC Nokia matkustaa sarjataulukon toisen sijan valloittaneen Karhu Basketin vieraaksi. Molemmat joukkueet selvittivät tiensä puolivälierien läpi suoraan kolmessa ottelussa ja ottelusarjasta onkin ennakoitavissa äärimmäisen tasainen.

Karhu Basket säilytti kotiedun

Kauhajoen Karhu Basket otti komealla tavalla välieräsarjan avausvoiton BC Nokiaa vastaan perjantai-iltana Kauhajoen liikuntahallilla. Jokaisen jakson nimiinsä vieneet mesikämmenet karkasivat lopulta 92-78 (39-31) -voittoon, kauhajokisten pitäessä täten tiukasti kiinni sarjasijoituksen tuomasta kotiedusta.

Timo Heinonen kaikkien aikojen ykkönen pudotuspeliotteluissa

Helsinki Seagullsin ja Kouvolan Kouvojen välisen puolivälieräsarjan ratkaisuottelussa tehtiin viime sunnuntaina liigahistoriaa. Lokkipaitojen laituri ja puolustuspelaamisen kulmakivi Timo Heinonen siirtyi nimittäin kaikkien aikojen listalla ykköseksi pelatuissa pudotuspeliotteluissa.

Vilppaalle ensimmäinen kiinnitys finaalipaikkaan

Salon Vilpas otti ensimmäisenä välieräjoukkueena askeleen kohti finaalipaikkaa, joukkueen aloittaessa välieräsarjan Helsinki Seagullsia vastaan torstai-iltana Salohallissa. Päätösjakson alkupuolella vielä tasoissa ollut ottelu kääntyi lopulta Vilppaan aavistuksen leveämmän materiaalin ansiosta isännille lukemin 78 -71 (37-38).

Seagulls haastaa Vilppaan taistelussa finaalipaikasta

Korisliigan välierät polkaistaan käyntiin torstaina, kun Salon Vilppaan ja Helsinki Seagullsin välinen ottelusarja saa alkunsa Salohallin täpötäysien lehtereiden edessä. Runkosarjan ykkösjoukkue Vilpas eteni 3-1 -otteluvoitoin finaaliin, kuten myös lokkipaitainen runkosarjan nelonen.

Korisliigan välierien otteluohjelma

Miesten Korisliiga on edennyt välierävaiheeseen. Salon Vilpas saa vastaansa Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen Karhu Basket kohtaa BC Nokian. Kotiedut itselleen runkosarjassa pelasivat sarjataulukon ykkönen Vilpas ja kakkonen Karhu Basket. Välierät alkavat Salohallissa torstaina 19.4.

Seagulls Korisliigan välieriin

Helsinki Seagulls selvitti tiensä neljäntenä joukkueena Korisliigan välieriin, lokkipaitojen tiputtaessa Kouvolan Kouvot kesälomille otteluvoitoin 3-1. Ottelusarjan katkaisuottelu Kouvolassa suoritti ratkaisevan irtioton kolmannella jaksolla, matkaten lopulta 83-74 (35-33) -vierasvoittoon.

Näytä lisää vastaavia