Alexander Madsen palaa Latvian mestariin

4.9.2023 18:21 Vahvoja näyttöjä Kreikan liigassa viime kaudella antanut Susijengin luottosentteri Alexander Madsen, 28, on allekirjoittanut yksivuotisen Latvian suurseuran VEF Riian kanssa. 208-senttinen Kouvolan Poikien kasvatti Madsen edusti latvialaisjoukkuetta aiemmin vuosina 2019–22.

Alexander Madsen palaa VEF Riian vahvuuteen. Kuvat: Ville Vuorinen / Susijengi.

Madsen puntaroi erilaisia vaihtoehtoja läpi kesän, mutta hänen entinen seuransa Latviasta pysyi kosijoiden kärjessä aina MM-kisojen päätökseen asti.

- Kaikennäköistä paperia oli pöydällä, mutta oma lähtökohta oli, että palaan Riikaan, mikäli jotain aivan maagista tarjousta ei tule muualta, aiemmin kolme kautta VEF Riiassa pelannut Madsen kertoo.

- VEF Riika seurana ja Riika kaupunkina tarjoavat sellaiset olosuhteet, joihin menen oikein innostuneena takaisin. Paikat ja rutiinit ovat tutut, olen saanut aiemminkin toteuttaa siellä itseäni pelaajana ja keskittyä pelkästään koripallon pelaamiseen. Samalla tiedän hyvin, mitä joukkue minulta tahtoo.

VEF Riika on Latvian monivuotinen suurseura, joka on voittanut viisi perättäistä Latvian kansallista mestaruutta, kaksi perättäistä Latvian cupia sekä Latvian ja Viron yhteisen koripalloliigan mestaruuden keväällä 2022. Lisäksi VEF Riika on pelannut FIBA Mestareiden Liigaa neljä perättäistä kautta.

- Joukkueen tavoite on voittaa kaikki mahdollinen voitettavissa oleva ja mennä Mestareiden Liigassa vähintään alkulohkosta jatkoon, Madsen kertoo.

- Henkilökohtaisella tasolla tavoitteeni on päästä takaisin siihen formiin, missä olin viime syksynä AEK Ateenan kanssa ennen loukkaantumistani ja kehittymään edelleen siitä.

Suomen mestari, Tshekin All Star -pelaaja, moninkertainen Latvian mestari

Madsen debytoi Korisliigassa helmikuussa 2012 vasta 17-vuotiaana Kouvolan Kouvojen riveissä. Kouvojen liigajoukkueen rotaatioon hän teki läpimurtonsa kaudella 2013–14, jolloin hänelle kirjattiin 19,5 peliminuuttia ottelua kohden ja 6,3 pisteen ja 2,3 levypallon ottelukohtaiset keskiarvot.

Korisliigan eliittiin Madsen eteni ryminällä keväällä 2016. Madsen mätti pudotuspelien keskiarvoikseen 10,3 pistettä, 6,1 levypalloa ja 2,0 blokkia ottelua kohden erinomaisin heittotarkkuuksin (2p 56,7%, 3p 31,4%, 1p 77,5%). Suomen mestaruuteen päättyneen kauden päätteeksi Korisliigan päävalmentajat ja kapteenit äänestivät Madsenin liigan parhaaksi kuudenneksi pelaajaksi.

Nuorisomaajoukkuevuosinaan Madsen pelasi 64 juniorimaaottelua 7,7 pisteen keskiarvolla, kruununa 20-vuotiaiden miesten B-divisioonan Euroopan mestaruus kesällä 2015 ja paikka kyseisten kisojen All Star -viisikossa. Madsen edusti lisäksi Suomea Taiwanin universiadeissa kesällä 2017.

Vuodet 2016–18 Madsen pelasi Tshekin pääsarjaa sekä Alpe Adria Cup -kilpailua USK Prahan paidassa. Kahden Tshekin vuotensa aikana Madsen kirjautti joukkueelleen 9,9 pistettä, 5,9 levypalloa, 1,8 syöttöä, 1,4 blokkia ja 1,0 riistoa ottelua kohden. Hänet nimettiin myös kahdesti Tshekin liigan All Star -otteluun sekä donkkikisaan ja kolmen pisteen heittokisaan

Prahan komennuksen jälkeen Madsen eteni Las Palmasiin, missä hän harjoitteli CB Gran Canarian edustusjoukkueen kanssa sekä pelasi Gran Canarian farmijoukkueessa Espanjan neljänneksi korkeimmalla sarjatasolla (EBA). Loukkaantumisten varjostaman kauden keskiarvoikseen Madsen kirjautti 9,2 pistettä, 6,1 levypalloa, 1,6 syöttöä, 1,2 riistoa ja 1,2 blokkia ottelua kohden.

Seuraavat kolme vuotta Madsen niitti menestystä Latvian voimajoukkueen VEF Riian kanssa. Kolmivuotinen toi mukanaan kolme Latvian kansallista mestaruutta, yhden Latvian cupin mestaruuden sekä Latvian ja Viron yhteisliigan kulta- ja hopeamitalit. Lisäksi Madsen nimettiin keväällä 2022 Latvian cupin arvokkaimmaksi pelaajaksi (MVP). Madsen pelasi VEF Riian riveissä myös kaikkina kolmena kautena FIBA Mestareiden Liigaa.

Tilastojen valossa Madsenin paras Latvian kausi oli 2021-22, jonka aikana hän kirjautti Latvian ja Viron yhteisliigassa 11,6 pistettä, 5,5 levypalloa, 1,6 syöttöä, 1,0 riistoa ja 1,0 blokkia ottelua kohden sekä FIBA Mestareiden Liigassa 9,8 pistettä, 7,0 levypalloa, 2,0 syöttöä ja 1,3 riistoa ottelua kohden.

Pelikaudella 2022-23 Madsen pelasi Kreikan pääsarjaa sekä FIBA Mestareiden Liigaa historiallisen AEK Ateenan paidassa. Erinomainen syyskausi katkesi alkutalven loukkaantumiseen, mutta Madsenille merkittiin Kreikan liigassa 6,0 pisteen ja 2,4 levypallon ja Mestareiden Liigassa 4,6 pisteen ja 2,4 levypallon ottelukohtaiset keskiarvot.

Susijengissä Madsen debytoi kesällä 2015 vierasottelussa Sloveniaa vastaan. Läpimurtonsa Susijengiin hän teki vuosien 2017-19 MM-karsinnoissa omaksumalla Tuukka Kotin paikan joukkueen sisäpuolustuksen lukkona. Madsen on pelannut Susijengissä 60 ottelua 5,7 pisteen, 3,2 levypallon ja 1,2 syötön ottelukohtaisin keskiarvoin. Lisäksi Madsen kuului Susijengin arvokisakokoonpanoon vuoden 2022 EM-kisoissa ja vuoden 2023 MM-kisoissa.

Henkilöt

 
3.10.2023 09:35 Suomalaiset ulkomailla

Mikael Jantunen uskoo Paris Basketballin mahdollisuuksiin EuroCupissa

EuroCup starttaa tiistaina ja suomalaisittain lippua kantavat Paris Basketballin kaksikko Mikael Jantunen ja Tuomas Iisalo. Jantunen uskoo joukkueensa menestysmahdollisuuksiin menestyä kilpailussa.

2.10.2023 10:22 Suomalaiset ulkomailla

Aatu Kivimäellä vahva debyytti Bundesliigassa

Aatu Kivimäki esiintyi vahvasti ensiesiintymisessään Saksan Bundesliigassa ja Anton Mirolybov ja Samuli Nieminen pääsivät heti nostelemaan pokaalia Itävallassa.

30.9.2023 08:50 Suomalaiset ulkomailla

Iisalon ja Jantusen Paris Basketball historialliseen voittoon

Tuomas Iisalon ja Mikael Jantusen edustama Paris Basketball otti historiansa suurimman voiton Ranskan ProA:ssa ja jatkaa puhtaalla pelillä. Saksassa ja Sloveniassa puolestaan saatiin sarjakausi korkattua.

24.9.2023 18:53 Suomalaiset ulkomailla

Susijengiläiset pääsivät tositoimiin Euroopassa

Kilpailukaudet ovat hiljalleen käynnistymässä Euroopassa ja sarjakausi käynnistyi Espanjassa ja Slovakiassa sekä Saksassa pelattiin cupia. Henri Kantonen puolestaan debytoi Liettuan liigassa.

23.9.2023 11:29 Suomalaiset ulkomailla

Susijengissä vanhin, seurajoukkueessa nuoriso-osastoa – Sasu Salinin kausi käyntiin tutuissa maisemissa

Sasu Salinilla, 32, lähtee käyntiin jo kahdeksas täysi kausi Espanjan pääsarjassa ACB:ssä. Teneriffa lähtee hakemaan jälleen menestystä niin kotimaan kuin Euroopan kentillä.

23.9.2023 09:52 Susijengi

Henri Kantonen Liettuaan Daniel Dolencin joukkuetoveriksi

Heti MM-kisojen jälkeen sopimuksen Karhu Basketin kanssa solminut Henri Kantonen, 26, käyttää sopimuksessaan olleen ulkomaanpykälän. 198-senttinen ToPo Junioreiden kasvatti ja Susijengin kaksinkertainen arvokisakävijä liittyy yksivuotisella sopimuksella Liettuan liiganousija M Basket Mazeikiaihin Daniel Dolencin joukkuetoveriksi.

18.9.2023 22:17 Suomalaiset ulkomailla

Mikael Jantunen aloitti kautensa komeasti Ranskassa – ”Tästä on hyvä jatkaa”

Tuomas Iisalon alaisuuteen Paris Basketballin riveihin siirtynyt Mikael Jantunen aloitti kautensa hienosti auttamalla pariisilaisseuran kauden avausvoittoon. Kausi on startannut myös Liettuassa ja Tanskassa.

12.8.2023 18:08 Susijengi

Perttu Blomgren Slovenian pääsarjaan

Viime kaudet Salon Vilppaassa pelannut Lapuan Kobrien kasvatti ja Susijengin nuoren kaartin takamies Perttu Blomgren, 195 cm ja 22 vuotta, jatkaa uraansa Sloveniassa allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Helios Domzalen kanssa.

12.8.2023 14:59 Susijengi

Alex Murphy kaksivuotisella sopimuksella Estudiantesiin

Viime kaudet Japanissa pelannut Susijengin veteraanilaituri Alex Murphy, 206 cm ja 30 vuotta, on allekirjoittanut kaksivuotisen sopimuksen Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla (LEB Gold) pelaavan madridilaisen Estudiantesin kanssa.

11.8.2023 17:50 Susijengi

Remu Raitanen jatkaa Espanjan kakkosliigassa

Viime kaudella debyyttinsä Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla (LEB Oro) tehnyt Susijengin laituri ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 26, jatkaa Espanjassa. 206-senttisen Raitasen uusi seura on CB Cáceres, joka on tehnyt Raitasen kanssa yksivuotisen sopimuksen.

4.8.2023 08:29 Susijengi

Ville Tahvanainen aloittaa ammattilaisuransa Islannissa

Nelivuotisen yliopistouransa Bradleyn paidassa keväällä päättänyt Helsingin NMKY:n kasvatti ja Susijengin nuoren kaartin takamies Ville Tahvanainen, 193 cm ja 23, aloittaa ammattilaisuransa Islannissa. Susijengi Rising Starsiin alkukesällä kuulunut Tahvanainen on solminut sopimuksen aiemmin Osku Heinosen riveihinsä hankkineen Haukarin kanssa.

26.7.2023 18:35 Susijengi

Mikael Jantunen Paris Basketballin riveihin kaksivuotisella sopimuksella

Tuomas Iisalon päävalmentajakseen kiinnittänyt Paris Basketball on värvännyt joukkoihinsa jo toisen suomalaisen. NBA:n kesäliigasta tuoreeltaan palannut Susijengin luottomies ja Wartti Basketin kasvatti Mikael Jantunen, 23, on allekirjoittanut kaksi kautta kattavan sopimuksen Ranskan pääsarjaa ja Eurocupia pelaavan pariisilaisjoukkueen kanssa.

20.7.2023 19:35 Susijengi

Korisliigan MVP Severi Kaukiainen Slovakian mestarin puikkoihin

Karhu Basketissa erinomaista jälkeä niin Korisliigassa kuin FIBA Europe Cupissakin tehnyt Susijengi-takamies ja Peli-Karhujen kasvatti Severi Kaukiainen, 25, käyttää ulkomaanoptionsa ja siirtyy ensi kaudeksi Slovakian mestarin Patrioti Levicen takalinjoille.

17.7.2023 13:24 Suomalaiset ulkomailla

Max Besselink kolmivuotisella sopimuksella Belgiaan

Helsingin NMKY:n kasvatti Max Besselink, 21, vaihtaa seuraa, kun belgialainen Belfius Mons-Hainaut tiedotti tehneensä kolmivuotisen pelaajasopimuksen suomalaislaiturin kanssa. Besselink pelasi viime kaudella Saksan Bundesliigan BC Göttingenissä.

17.7.2023 09:51 Susijengi

Lassi Tuovin Utah Jazzin kesäliigaurakka päätökseen

Lassi Tuovin vahvistaman Utah Jazzin voitokas tie NBA:n Las Vegasin kesäliigassa tuli päätökseensä maanantain vastaisena yönä Suomen aikaa, kun Jazz taipui Houston Rocketsille pistein 101-115 (37-49). Jazzin saldoksi Las Vegasista jäi neljä voittoa ja yksi tappio.

16.7.2023 11:13 Susijengi

Jantuselle 10 pistettä viimeisessä kesäliigaottelussa, Tuovin Jazz semifinaaliin

Mikael Jantunen pääsi jälleen minuuteille NBA:n Las Vegasin kesäliigassa ja teki läsnäolonsa tiettäväksi kirjauttamalla Golden State Warriorsille kymmenen pistettä ja kolme levypalloa tappiossa Torontoa vastaan. Lassi Tuovin Utah Jazz puolestaan jatkoi voittojen tiellä peittoamalla Phoenix Sunsin ja etenemällä kesäliigan semifinaaliin.

10.7.2023 20:07 Susijengi

Daniel Dolenc Liettuan liiganousijan korin alle

Karhu Basketin menestyksekkään 2022–23-kauden kulmakiviin sekä Korisliigassa että FIBA Europe Cupissa kuulunut Daniel Dolenc, 29, käyttää ulkomaanoptionsa. 205-senttisen Espoo Basket Teamin kasvatin ja Susijengi-jyrän uusi seura on Liettuan liiganousija BC Mazeikiai, joka on rekrytoinut Dolencia riveihinsä jo pidemmän aikaa.

10.7.2023 09:07 Susijengi

Mikael Jantunen vireessä NBA:n kesäliigassa

Mikael Jantunen pääsi toisen kerran minuuttien makuun NBA:n kesäliigassa ja kohosi heti Golden State Warriorsin tehokärkien joukkoon. Jantunen kellotti Las Vegasissa pelatussa kesäliigaottelussa 22 minuuttia ja teki läsnäolonsa tunnetuksi 16 pisteen ja viiden levypallon iltapuhteella.

7.7.2023 18:06 Susijengi

Sasu Salinille jatkosopimus Lenovo Tenerifen kanssa

Kohta jo vuosikymmenen päivät Espanjassa viihtynyt helsinkiläislähtöinen MaSu-Basketin kasvatti ja Susijengin kapteeni Sasu Salin, 32, jatkaa uraansa Lenovo Tenerifen kanssa. Salin aloittaa 1+1-vuotisen jatkosopimuksensa myötä syksyllä jo viidennen kautensa Teneriffan La Lagunassa.

6.7.2023 10:40 Susijengi

Jantusen pistetili auki NBA:n kesäliigassa

Golden State Warriorsia vahvistava Mikael Jantunen avasi peliminuutti- ja pistetilinsä viime yönä Suomen aikaa, kun Warriors peittosi Charlotte Hornetsin NBA:n kesäliigan California Classic -turnauksessa pistein 98-83.

Näytä lisää vastaavia