20.5.2022 23:07 Alexander Madsen pääsi juhlimaan kolmatta Latvian mestaruuttaan VEF Riian kaataessa finaalisarjassa Ventspilsin. VEF Riika voitti kauden aikana myös Viron ja Latvian yhteisliigan sekä Latvian cupin.
Alexander Madsen on kolminkertainen Latvian mestari. (Kuva: Ville Vuorinen)
VEF hivuttautui voiton päähän mestaruudesta maanantaina ottamalla kolmannen voittonsa Ventspilsistä numeroin 98-74 (46-42). Madsen oli joukkueensa paras pistemies 16 pisteen saldolla ja tilastoi lisäksi levypallon ja torjunnan.
Ottelutilastot
Ratkaisevaksi jääneessä viidennessä finaalissa Ventspils ei myynyt nahkaansa halvalla, mutta lopulta Riika nappasi voiton 93-92 (40-50)-voiton. Madsen oli jälleen kantavia voimia 17 pisteen ja seitsemän levypallon tilastoilla. Näin VEF Riika voitti finaalisarjan otteluvoiton 4-1.
Latvian mestaruus oli Madsenille kolmas. Kausi sujui joukkueelta muutenkin täydellisesti, sillä se voitti myös Latvian cupin sekä Viron ja Latvian yhteisliigan.
- Aikamoinen lopetus kaudelle. Kaikki tiet tulevat päätöksen ja näillä näkymin tämä jää toistaiseksi viimeiseksi kaudekseni täällä Riiassa. Iso kiitos seuralle, staffille, joukkuetovereille, taustatyöntekijöille ja faneille näistä vuosista. Nyt nautitaan, levätään ja katsotaan mitä tulevaisuus tuo tullessaan, Madsen kiitteli mestaruuden varmistuttua.
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.get you somebody who can do both 🔒 pic.twitter.com/JAXk6LRLEa
— VEF Rīga (@vefriga) May 18, 2022
Belgian ja Hollannin yhteisliigassa Topias Palmin Limburg United joutuu lähtemään pudotuspelien kolmannen kierroksen toiseen osaotteluun Donar Groningenia vastaan takaa-ajoasemista, kun se taipui kotonaan 70-78 (36-34). Palmi kasasi tilastoikseen 11 pistettä, kuusi levypalloa, syötön ja riiston.
Ottelutilastot
Saksan Bundesliigassa Tuomas ja Joonas Iisalo luotsasivat Bonnin välieriin suoraan kolmessa ottelussa. Bonn kaatoi tiukkojen vaiheiden jälkeen Hamburg Towersin 95-88 (48-54). Bonn järjesti päätösneljänneksellä hurjan loppukirin voittaen jakson 31-13 ja napaten näin kolmannen voittonsa.
Ottelutilastot
Saksan ProB:ssä Daniel Janssonin ja Hussain Dassoukin valmentama Tigers Tübingen hävisi ensimmäisen finaaliottelun Rostock Seawolvesille 73-81 (31-40) Aatu Kivimäen puuttuessa joukkueen kokoonpanosta. Mestaruus ratkeaa kahden ottelun yhteistuloksella.
Ottelutilastot
Ranskassa saatiin runkosarja päätökseen ja Lassi Tuovin valmentama Strasbourg hävisi niukasti Nanterrelle 74-77 (39-36). Strasbourg sijoittui runkosarjassa seitsemänneksi kohdaten pudotuspelien avauskierroksella Monacon.
Ottelutilastot
Susijengi kaatoi hallitsevan EM-kultamitalisti Slovenian kahdesti helmikuussa ja palaa huiman kotiyleisön eteen 30.6., kun se kohtaa tärkeässä MM-karsintaottelussa Ruotsin Espoo Metro Areenalla. Lippukauppa käy kuumana. Hanki liput nyt >>
Helmikuussa loppukauden pituisella sopimuksella Italian Serie A:n Scafatiin siirtynyt Edon Maxhuni, 27, vaihtaa joukkuetta vielä kerran. Kun Scafatin tipahtaminen sarjaporrasta alemmas on lähes varmistunut, seurajohto päätti tyhjentää joukkueensa ulkomaalaispelaajista. Maxhunille tarjoutui niin mahdollisuus huipentaa kautensa Turkin liigan pudotuspelijahtiin Pinar Karsiyakan paidassa.
Mikael Jantusen edustaman Paris Basketballin historian ensimmäinen kevät Euroliigan pudotuspeleissä on käynnistynyt kahdella tappiolla suurta ennakkosuosikkia Fenerbahcea vastaan. Turkin jättiläisseura peittosi pariisilaiset ensimmäisessä puolivälieräottelussa täpärästi 83–78 (49–42) ja toisessa selkeämmin 89–72 (61–38). Sarja jatkuu ensi tiistaina Pariisissa.
Jacob Grandison oli pelituulella myöhään tiistai-iltana upottamalla 13 peliminuutissa 13 pistettä FIBA Europe Cupin kaksiosaisen finaaliottelun jälkimmäisessä osaottelussa. Grandisonin erinomaisesta heittovireestä huolimatta PAOK Saloniki menetti johtonsa viimeisellä minuutilla ja Bilbao Basket pääsi juhlimaan mestaruutta viiden pisteen voittomarginaalilla.
Pelaamisen lisäksi Olivier Nkamhoua on myös järjestämässä koripalloleiriä isänsä kotikylässä Kamerunissa. Toukokuussa järjestettävä leiri pidetään nyt toisen kerran.
Mikael Jantunen säästi myöhään tiistai-iltana tärkeimmät onnistumisensa viime minuuteille, kun Paris Basketball peittosi Euroliigan ensimmäisessä Play-In-ottelussa vieraskentällä Real Madridin 73–81 (36–46). Pariisilaiset kohtaavat Euroliigan puolivälierissä turkkilaisen Fenerbahcen ja Jantusesta tulee ensimmäinen suomalainen Euroliigan pudotuspeleissä 20 vuoteen.
Lauri Markkanen asteli tiistain vastaisena yönä toimittajien tentattavaksi NBA-runkosarjakauden 2024-25 päättymisen merkeissä. Utah Jazz jäi päättyneellä kaudella kauas pudotuspeleistä, mutta yhdysvaltalaistoimittajille puhunut Markkanen käänsi jo katseensa Susijengin EM-kisakesään.
Severi Kaukiaisen edustama tallinnalainen BC Kalev/Cramo pöllytti latvialaista BK Ogrea 92–69 (58–35) Viron-Latvian liigan pronssiottelussa perjantai-iltana. Kausi huipentuu seuraavaksi Viron ja Latvian kansallisten liigojen pudotuspeleihin.
Mikael Jantunen nautiskeli 15 pistettä ja kaapi kuusi levypalloa, kun Paris Basketball päätti historiansa ensimmäisen Euroliigan runkosarjakauden 72-63 (46-31)-kotivoittoon liigajumbo ALBA Berlinistä kotikentällään. Paris Basketball on varmistanut paikkansa Play-In-otteluissa ja sillä on vielä hiuksenhieno sauma selvitä suoraan pudotuspeleihin kuudennelta sijalta.
Jukka Toijala vastasi myöntävästi Lassi Tuovin kutsuun liittyä hänen apuvalmentajakseen Japanin B-leaguessa pelaavaan Yokohama B-Corsairsiin. Toijala on nauttinut täysin siemauksin uudesta haasteesta ja kulttuurista.
Toisen kautensa Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:ssa päättänyt Susijengin takakentän nuori kulmakivi Miro Little, 193 cm ja 20 vuotta, vaihtaa joukkuetta. Päättyneellä NCAA-kaudella Utahin yliopistoa edustanut Tampereen Pyrinnön kasvatti edustaa tulevalla kaudella Big West -konferenssia pelaavaa UC Santa Barbaraa.