


Nunnavuoren palloiluhallissa päätösneljännekselle mentiin kotijoukkueen kahdeksan pisteen takaa-ajoasemassa, mutta nälkäisempi Alku söi Riennon elävältä ja marssii voiton myötä haastamaan voittamattoman Catz Lappeenrannan pudotuspelien ensimmäiselle kierrokselle.
– Voi olla tyytyväinen, kun näin moni pelaaja pääsi korkeille pistemäärille. Erityisesti Katri Mennan 19 pistettä on todella hyvä suoritus, Alun valmentaja Rami Salonen kommentoi pelin jälkeen.
– Tämä on kilpaurheilua, joten tavoite on luonnollisesti päästä mahdollisimman korkealle. Vielä on tuo Catzin vuori valloittamatta, joten saadaan nähdä, että kuinka pitkälle sitä päästään kipuamaan, Salonen jatkoi.
Alun pistetehtailijat olivat Mennan lisäksi Hope Elam (23/4), Sanna Helenius (20/1) ja Telia McCall (16/10/7 riistoa).
Riennolta La’Keisha Sutton teki 25 pistettä, joista 21 syntyi ensimmäisellä puoliajalla.
Huima väänsi kotivoiton Hongasta
Sarjassa kuudentena majaileva Huima emännöi Äänekoskella vierailevaa sarjakuutosta Tapiolan Honkaa.
Tiukka ottelu eteni tasatilanteessa viimeiselle minuutille saakka, mutta Brandi Davisin (13/5/4 syöttöä) lay-up vei kotijoukkueen johtoon, jota honkalaiset eivät enää pystyneet kääntämään itselleen, vaikka Elina Koskimies (5/4) kaunisteli lopputuloksen hyppyheitollaan summerin soidessa pisteisiin 68-66 (27-25).
Lonniya Bragg (16/5) teki herhiläisten korkeimman pistemäärän, Kenya Robinson (13/13) keräsi komean tupla-tuplan ja 15-vuotias Riina Kärkkäinen heitti 11 pistettä.
Hongalta Toccara Ross (20/7), Saara Sandell (12/6) ja Jenni Rantanen (11/1) pääsivät kaksinumeroisille pistelukemille.
Vaughn ratkaisi kotivoiton PeKalle, Lehtorannalle 300 runkosarjaottelua täyteen
Steveco Areenalla Peli-Karhut voittivat runkosarjan päätöspelissä Keravan Energia Teamin 83-79 (40-36).
Kolmannella neljänneksellä näytti jo siltä, että PeKa menee omia menojaan, mutta keravalaiset järjestivät hurjan takaa-ajon, jonka päätteeksi vierasjoukkueella oli kahden pisteen johto ja pelikellossa reilu minuuttia aikaa.
Kokenut PeKa kuitenkin piti päänsä ja otti johtoaseman Krystal Vaughnin (26/11) rikotulla hyppyheitolla, josta tulleen bonusheiton 27-vuotias laituri heitti kylmäpäisesti sisään.
Vaughnin lisäksi Taru Tuukkanen (24/10) teki kotijoukkueelle tupla-tuplan.
Keravalaisten pirteimmät olivat Mollie Williams (24/10) ja Rosa Pakarinen (19/4/7 riistoa).
Laura Lehtoranta pelasi ottelussa 300. runkosarjapelinsä Naisten Korisliigassa. 13 kautta kestänyt ura alkoi ylimmällä sarjatasolla 28.9.2001, kun PeKa kohtasi Pantterit. Urallaan 29-vuotias takamies on voittanut SM-kultaa kolmesti ja nostanut Cup-kannua kahdesti.
ToPon runkosarja päättyi voitokkaasti
Sarjakolmonen ToPo piti sarjapisteet Töölön Kisahallissa voittamalla HoNsU Jyväskylän 76-67 (44-30).
Tasaisesti peluuttanut ToPo otti toisella neljänneksellä noin kymmenen pisteen jonka helsinkiläiset säilyttivät päätösvihellykseen saakka.
Ashlee Roberson (14/5) ja Vilma Kesänen (15/3/5 syöttöä) pelasivat erinomaisesti ToPolta. Myös Laura Saarinen ihastutti keräämällä 15 levypalloa ja tekemällä ohessa 7 pistettä.
Jyväskyläläisiltä Nikki Speed (15/12/8 syöttöä) kävi lähellä tripla-tuplaa ja Titta-Riina Lepistö heitti 16 pistettä ja napsi 9 levypalloa.
Lisätietoja: Naisten Korisliiga
Lisätietoja: Laura Lehtoranta
