2.6.2025 08:42 Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.

Peltoniemi teki tulokaskaudellaan ottelukohtaiseksi piste-ennätyksekseen 20. Kuva: Ville Vuorinen
Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkueessa menneellä kaudella monta seuran omaa kasvattia löi itsensä läpi liigatasolla. Yksi heistä oli jenkeistä Suomeen palannut Alvar Peltoniemi, 25, joka loisti erityisesti puolustuspään osaamisellaan pelistä toiseen. Hyökkäyspäässä Peltoniemi väläytteli osaamistaan hurjalla heittopelillä useassa ottelussa. Kauden tilastoriviksi kirjattiin 21,7 peliminuutin ottelukeskiarvolla 8,0 pistettä, 4,0 levypalloa ja 0,4 syöttöä. Ottelukohtaisen piste-ennätyksen (20 pistettä) kolmosillaan Hongan juniorikatsomoa huudattanut Peltoniemi heitti Seagullsia vastaan kauden kevätpuolikkaalla.
Päävalmentaja Aapo Heinoselle jatkosopimus on iloinen asia.
– On hienoa, että saimme viime kaudella yhdeksi avainpelaajaksi nousseen Alvarin pidettyä seurassa. Alvar osoitti, että hänen äärimmäinen kilpailuviettinsä yhdistettynä urheilullisuuteen tuovat myös Korisliigan tasolla esiin loistavan puolustajan. Tulevalle kaudella uskon tasaisuuden löytyvän vielä paremmin, kun sarja ja sen vaatimukset ovat jo tuttuja.
Peltoniemi itse uskoo, että niin joukkueella kuin hänellä itsellään on reilusti annettavaa tulevaisuudessa.
– Semihyvä fiilis kuluneesta kaudesta. Saavutettiin tavoite liigassa pysymisestä, mutta uskon myös että oltaisiin edelleen pystytty parempaankin eli potentiaalia joukkueessa on. Omassa pelissä oli hakemista alkuun, mutta tuntuma alkoi löytyä kauden kuluessa.
– Tulevan kauden tavoitteena on vähintään vakiinnuttaa paikkaa liigassa, mutta toivottavasti päästäisiin nyt yhtä kautta kokeneempina playoffeihin myös. Henkilökohtaisella tasolla pyrin jatkamaan omaa kehitystä siitä, mihin jäin viime kaudella, ja onnistun olemaan entistä tasaisempi suorittaja pelaamisessani.
– Hongassa jatkan mielelläni. Täällä on tuttu ympäristö, hyvät harjoittelumahdollisuudet sekä sijainti opiskelujenkin takia sopiva, Peltoniemi päättää.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.
Koen Sapwell ja Jayden Taylor paukuttivat pisteitä, kun Kotkassa juhlittiin kotijoukkueen voittoa.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Kataja Basket johtaa lohkoa mutta kärsi kirvelevän tappion taulukon toiseksi viimeistä sijaa pitävälle Kouvoille.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Korihait vei kotivoiton Kauhajoesta ja alemmassa jatkosarjassa puolestaan Bisons päihitti Kobrat lähes 60 pisteen marginaalilla. Voiton ansiosta loimaalaiset nousivat toistaiseksi pudotuspeliviivan yläpuolelle.
Tampereen Pyrintö on parhaillaan Korisliigan alemman jatkosarjan toisena eli viimeisellä playoff-paikkaan oikeuttavalla sijalla.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Kataja Basket jäi kiperän kamppailun jälkeen alempaan jatkosarjaan hakemaan pudotuspelipaikkaansa. Joukkueen onneksi luottopelaaja Henri Kantosen sopimus vahvistui samalla koko loppukaudeksi. Nyt Kantonen kertoo kauden tunnelmista, tulevaisuuden suunnitelmistaan ja siitä, miten viettää kentän ulkopuolista aikaansa omassa pienessä yksiössään.
Helsinki Seagulls on solminut jatkosopimukset päävalmentaja Timo Saukkolan ja valmentaja Kimmo Kujansivun kanssa.