18.8.2023 10:00 SM-pronssijoukkuetta Kataja Basketia viime kauden edustanut yhdysvaltalais-nigerialainen Amanze Egekeze nähdään Korisliigassa myös tulevalla kaudella.
Amanze Egekeze jatkaa Kataja Basketin paidassa. Kuva: Ville Vuorinen
27-vuotiaan Egekezen viime kausi jäi huhtikuussa kesken käsivamman vuoksi. Siihen mennessä hän oli pelannut Korisliigaa 39 ottelua tilastokeskirvoin 13,5 pistettä, 6,5 levypalloa, 1,9 syöttöä ja 1,0 riistoa. Mestaruuteen päättyneessä Suomen cupissa hän uurasti finaaliottelussa Helsinki Seagullsia vastaan muhkeat 16 pistettä ja 10 levypalloa.
– Päätös jatkaa Kataja Basketissa oli useamman asian summa, Egekeze kertoo seuran tiedotteessa.
– Toki se että meillä on jälleen mahdollisuus kilpailla myös Europe Cupissa oli yksi päätekijä, mutta ei kuitenkaan niin iso kuin mitä joku saattaisi ajatella. Tykkäsin nimittäin todella paljon olla osa tätä organisaatiota ja nautin kaikista niistä kokemuksista joita viime kaudella saimme jakaa. Hyvin varhain tuli tunne, että juuri täällä olisi hyvä jatkaa. Joka tapauksessa halusin punnita kesällä myös muita vaihtoehtoja ennen kuin tein lopullisen päätöksen.
– Nyt kun sopimus on allekirjoitettu, voin vilpittömästi sanoa, että paluu Joensuuhun entisten pelikavereiden, valmentajien ja muun taustaryhmän, Kataja-fanien, joensuulaisten ystävieni ja koko Kataja Communityn luokse tuntuu äärimmäisen mukavalta! Egekeze myhäilee.
Kataja Basketin päävalmentaja Petri Virtanen toivottaa Egekezen tervetulleeksi nimeämällä hänet rakentumassa olevan joukkueen kapteeniksi.
– Erittäin mieluinen uutinen, Virtanen iloitsee luottomiehensä paluusta.
– Amanze on pelaaja, joka tuo meille tarvittavaa johtajuutta ja kokemusta. Hieno persoona, joka omaa erinomaisen työmoraalin. Näyttää omalla toiminnallaan esimerkkiä muille. Sopimuksensa myötä on mukava saada joukkueeseen jatkuvuutta myös ulkomaalaispelaajien osalta.
Korisliiga-joukkueiden sopimustilanteet >
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.
26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.