Amanze Egekeze jatkaa Kataja Basketissa

18.8.2023 10:00 SM-pronssijoukkuetta Kataja Basketia viime kauden edustanut yhdysvaltalais-nigerialainen Amanze Egekeze nähdään Korisliigassa myös tulevalla kaudella.

Amanze Egekeze jatkaa Kataja Basketin paidassa. Kuva: Ville Vuorinen

27-vuotiaan Egekezen viime kausi jäi huhtikuussa kesken käsivamman vuoksi. Siihen mennessä hän oli pelannut Korisliigaa 39 ottelua tilastokeskirvoin 13,5 pistettä, 6,5 levypalloa, 1,9 syöttöä ja 1,0 riistoa. Mestaruuteen päättyneessä Suomen cupissa hän uurasti finaaliottelussa Helsinki Seagullsia vastaan muhkeat 16 pistettä ja 10 levypalloa.

– Päätös jatkaa Kataja Basketissa oli useamman asian summa, Egekeze kertoo seuran tiedotteessa.

– Toki se että meillä on jälleen mahdollisuus kilpailla myös Europe Cupissa oli yksi päätekijä, mutta ei kuitenkaan niin iso kuin mitä joku saattaisi ajatella. Tykkäsin nimittäin todella paljon olla osa tätä organisaatiota ja nautin kaikista niistä kokemuksista joita viime kaudella saimme jakaa. Hyvin varhain tuli tunne, että juuri täällä olisi hyvä jatkaa. Joka tapauksessa halusin punnita kesällä myös muita vaihtoehtoja ennen kuin tein lopullisen päätöksen.

– Nyt kun sopimus on allekirjoitettu, voin vilpittömästi sanoa, että paluu Joensuuhun entisten pelikavereiden, valmentajien ja muun taustaryhmän, Kataja-fanien, joensuulaisten ystävieni ja koko Kataja Communityn luokse tuntuu äärimmäisen mukavalta! Egekeze myhäilee.

Kataja Basketin päävalmentaja Petri Virtanen toivottaa Egekezen tervetulleeksi nimeämällä hänet rakentumassa olevan joukkueen kapteeniksi.

– Erittäin mieluinen uutinen, Virtanen iloitsee luottomiehensä paluusta.

– Amanze on pelaaja, joka tuo meille tarvittavaa johtajuutta ja kokemusta. Hieno persoona, joka omaa erinomaisen työmoraalin. Näyttää omalla toiminnallaan esimerkkiä muille. Sopimuksensa myötä on mukava saada joukkueeseen jatkuvuutta myös ulkomaalaispelaajien osalta.

Korisliiga-joukkueiden sopimustilanteet >

Henkilöt

Asiat

 
9.1.2026 20:38 Korisliiga

KTP:lle muhkea kotivoitto – Raitanen jatkoi nousujohteisia otteitaan

Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.

7.1.2026 20:36 Korisliiga

Seagullsin Henryltä väkevä debyytti vierasvoitossa – Kataja omaan vierasvoittoonsa kuukauden pelaaja Harmonin johdolla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.

7.1.2026 12:21 Korisliiga

De’Vion Harmon on valittu Korisliigan joulukuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.

6.1.2026 21:09 Korisliiga

Korihait päihitti Hongan varmalla joukkuepelillä – espoolaiset putosivat toistaiseksi kärjestä

Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.

3.1.2026 21:11 Korisliiga

Kauhajoki varmisti kotivoiton loistavan kolmannen jakson ansiosta – Vilpas onnistui pysyttelemään rinnalla paalupaikalla

Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.

3.1.2026 10:25 Korisliiga

Teemu Suokas kärsi jo toisen pettymyksen ulkomailla mutta teki väkevän paluun Vilppaaseen: ”Arkipäivän pienet erot voittavassa ja häviävässä joukkueessa pelaamisen välillä huomaa todella selkeästi”

Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.

30.12.2025 21:56 Korisliiga

Sekä Vaaralle että Suokkaalle tuplatupla Vilppaan voitossa – Hongan Peltoniemi riehaantui kaukoheittoilotteluun Kouvolassa

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.

29.12.2025 19:43 Korisliiga

Seagullsin Rougeaulle yhden ottelun kilpailukielto

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.

29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

28.12.2025 21:29 Korisliiga

Bisons sai katki tappioputkensa – Lahti haastoi Vilpasta viimeiseen asti mutta kaatui lopulta pisteellä

Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.

Näytä lisää vastaavia