17.9.2019 08:12 Uudenkaupungin Korihait on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen amerikkalaisen sentterin Andre Berryn kanssa. Berry liittyy joukkueen vahvuuteen alkuviikosta.

24-vuotias ja 203 senttinen Berry on valmistunut Rhode Islandin yliopistosta. Ensimmäisen ammattilaiskautensa hän pelasi viime kaudella 2018-19 Espanjan Leb Silver -liigassa pelaavassa Basquet Gironan joukkueessa viimeistellen 18,6 peliminuutissa keskimäärin 10,3 pistettä ja 4,8 levypalloa.
– Olen hyvin innoissani päästessäni osaksi Korihai-perhettä. Olen valmis antamaan kaikkeni joukkueen eteen, enkä malta odottaa, että pääsen aloittamaan työt, Berry kommentoi Korihaiden nettisivuilla.
Korihaiden päävalmentaja Jordi Juste on hyvillään saadessaan joukkueeseen lisää kokoa ja viimeistelyvoimaa.
– Andre on iso sisäpelaaja, joka liikkuu hyvin ja viimeistelee tehokkaasti. Hänestä tulee olemaan apua levypallopelissämme kentän molemmissa päissä. Lisäksi hän on erittäin fiksu pelaaja, joka lukee peliä erinomaisesti. Uskon, että hän täydentää hyvin Henri Ventoniemen, Luke Meiklen ja Miikka Marttisen muodostamaa kokoonpanoa hyökkäyspäässä, Juste avaa.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö valmistautuu kovaa vauhtia kauteen 2026–2027 ja on tehnyt jatkosopimuksen seuran kasvatin Veeti Ulanderin kanssa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Takamies Valtteri Mervola on tehnyt ensi kautta kattavan jatkosopimuksen Pyrinnön kanssa. Sopimus sisältää option kaudesta 2027–2028.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.