15.6.2017 Kevään HyPon Suomen Mestarijoukkueen pointti ja Pontevan oma kasvatti Anni Jämsä aloittaa syksyllä neljännen kautensa Hyvinkään Pontevan pelintekijänä. Kaikkiaan 123 ottelua naisten Korisliigassa pelannut 21–vuotias Jämsän koripalloperheen kuopus aloittaa yhteensä jo kuudennen kautensa naisten pääsarjatasolla.


HyPo solmi tuoreet sopimukset myös Meri Damoiseauxin ja Veera Puustisen kanssa. Kuva: Hyvinkään Ponteva.
Ponteva–kausien lisäksi 169-senttisellä Anni Jämsällä on kokemusta Forssan ja Äänekosken liigaryhmistä. Keskimääräiset tehot nuorukaisella korisliigassa ovat 6,2 / 2,2 / 2,0 (mestaruuskeväänä parhaimmillaan 6,8 /2,8 / 2,8s). Kun lisäksi kokemusta on myös puolen kauden verran Saksan pääsarjasta, sai Ponteva kokeneen ja arvokkaan sopimuksen takakentälleen iloitaan Hyvinkään Pontevan tiedotteessa.
Anni Jämsä on Pontevan menestyksen tae jo juniorivuosiltaan. Keväällä 2011 Jämsä johdatti HyPon B-tytöt seuran ensimmäiseen SM-mitaliin, kun Ponteva nappasi SM-hopeaa. Äänekosken kaudelta Annilla on plakkarissaan naisten liigapronssia ja kruununa viime kevään Korisliigan kultamitali Pontevassa. Jämsä on liigakokemusten lisäksi edustanut Suomea kaikkiaan 98 maaottelussa, joista naisten maaotteluja jo 11. Jämsä kuuluu tälläkin hetkellä yhdessä seurakavereidensa Taru Tuukkasen ja Henna Salomaan kanssa Pekka Salmisen ja Miikka Sopasen luotsaamaan naisten maajoukkueeseen.
Kolmanteen korisliigakauteensa lähtevä Meri Damoiseaux (16) on Pontevalle todellinen takuumitalipelaaja, sillä Merin ensimmäinen esiintyminen Pontevan liigajoukkueessa (finaalit toissa keväänä) toi mukanaan hopeamitalin toissa kaudella ja viime keväänä juniorin kaulaan pujotettiin jo kultainen. Pontevan naisten mitalien lisäksi Merillä on pronssia TikS-HyPo yhteistyöstä B-tytöissä toissa kaudelta. 162–senttiselle pelintekijälupaukselle on otollinen paikka päästä päivästä toiseen treenaamaan Pontevan huippupelaajien kanssa.
Pontevan kasvateista Veera Puustinen (20) aloittaa toisen kokonaisen kautensa HyPossa, joten myös hänen aikansa Pontevan naisten ryhmässä on melkoisen menestyksekäs. Mestaruuskaudella 174–senttinen Puustinen, Henna Salomaan (3.) ja Bria Gossin (2.) takana, nakutti kolmen pisteen heitot tarkkuudella 33,9 %. HyPon ohella Veeralla on puolen kauden verran liigakokemusta myös Forssan Alun joukkueesta toissa kaudelta. Veera oli myös nostamassa viime kaudella lahtelaisen SBG:n naisten 1-divisioonaan – hän pelaa tulevallakin kaudella Lahdessa rinnakkaislisenssillä. Veeralla on myös juniorimitali, sillä hän kuului kevään 2011 B-tyttöjen hopeajoukkueeseen.
Pontevalla on sopimukset myös valmentajien Miikka Sopasen ja Besim Maxhunin kanssa. Nyt julkaistujen pelaajien lisäksi myös Taru Tuukkanen ja Henna Salomaa ovat ensi kauden Pontevan paidassa.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.
HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan runkosarja paketoitiin lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, BC Nokia, ToPo ja HBA-Märsky.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.