Italian Serie A2 pelattiin kahdessa 14 joukkueen lohkossa, joista molemmista pudotuspeleihin eteni kahdeksan joukkuetta. Treviso sijoittui runkosarjassa viidenneksi ja taisteli pudotuspeleissä tiensä lohkofinaaliin saakka. Siinä tuli kuitenkin kirvelevä tappio Bronille otteluvoitoin 1-2 viimeisen pelin päättyessä jatkoajalla. Lohkofinaalin voittaja varmisti samalla sarjanousun.
– Joukkueena löysimme uusia vaihteita loppukauden aikana. Olimme kevään pudotuspeleissä monta kertaa selkä seinää vasten, mutta löysimme sellaisen paineettoman tilan pelata ja tiesimme jokaisen pudotuspelisarjan olevan tasainen, Äijänen avaa kevään ratkaisukoitoksia.
Treviso joutui todella taistelemaan pudotuspeleissä jokaisen otteluparin venyessä kolmanteen peliin. Yhdeksästä pudotuspelikamppailusta seitsemän päättyi enintään yhden korin marginaalilla ja finaaleista kaksi venyi jatkoajalle. Ratkaisevassa kolmannessa finaalissa Trevisolla oli viimeinen hyökkäys, muttei onnistunut naulaamaan ottelua. Jatkoajalla Broni oli niukasti parempi kuitaten nousun.
– Tällaiset ratkeavat yksittäisiin tilanteisiin, joissa peli olisi voinut kääntyä kumpaan suuntaan tahansa. Tietenkin harmittaa, ettemme nousseet, mutta jälkikäteen ajateltuna teimme parhaamme ja annoimme kaikkemme.
Trevison kauteen mahtui omat ylä- ja alamäkensä. Vuodenvaihteen jälkeen joukkue yltyi vahvaan iskuun voittaen yhdeksän ottelua putkeen, mutta runkosarjan viidestä viimeisestä pelistä tuli kolme tappiota. Pudotuspeleihin joukkue sai kuitenkin kaivettua itsestään parhaan irti.
– Meillä oli kauteen vähän tahmea alku ja kesti pitkään ennen kuin löysimme identiteettimme. Kevät oli osaltamme lupaava ja saimme siihen hyvän voittoputken päälle. Sen jälkeen alkoi pieni alamäki ja tuntui, että osalta pelaajista alkoi usko loppua. Me kokeneemmat pelaajat valoimme uskoa takaisin ja saimme lopulta pudotuspeleissä puristettua kaiken irti, Äijänen niputtaa kautta.
Serie A2:ssa joukkueilla saa olla kaksi ulkomaalaisvahvistusta ja Äijänen kantoikin suurta roolia kauden aikana. Peliaikaa kertyi keskimäärin yli 28 minuuttia ottelua kohden ja tilastot karttuivat 11,6 pisteellä, 6,9 levypallolla ja 1,1 syötöllä.
– Oli vaiherikas kausi eri tavalla, kun piti ottaa isoa vastuuta. Tykkäsin pelata sarjassa ja jäi nälkää ensi kautta ajatellen.
Kausi oli aiemmin urallaan Saksassa ja Espanjassa pelanneelle Äijäselle ensimmäinen Italiassa. Tulevaisuuden suunta ei ole vielä selvillä.
– Rauhassa katsellaan tulevaisuutta. Ensin vähän nollataan ja sitten aletaan katsella mikä olisi hyvä vaihtoehto tulevaa ajatellen.
Kesän aikana Äijänen pääsee Susiladiesin kanssa hiomaan kuvioita kuntoon vuoden 2027 EM-kotikisoihin.
– Innoissaan pääsee näkemään taas kavereita ja pääsee hyvin treenaamaan. Susiladiesin mukana saa hyvän alun harjoituskaudelle.
