29.1.2017 Annika Holopaisen Old Dominion otti viikon sisään kaksi vakuuttavaa voittoa. Holopainen avusti molemmissa isoin numeroin.
Helsingin KaPon kasvatti Annika Holopaisella on menossa viimeinen kausi rapakon takana. Kuva: Oma Design
Toledon Sara Rokkanen avusti yliopistojoukkuetta tappioputken katkaisussa. Kuva: Francois Perthuis
Annika Holopainen loisti joukkueensa parhaana pistenaisena Old Dominionin voittaessa North Texasin yliopistojoukkueen selvin pinnoin 62–47 (22–19). Holopainen uurasti 34 minuutissa kauden parhaan 17 pistettä, joista kuusi osui sukkaan vapaaheittoviivalta sataprosenttisella tarkkuudella. Lisäksi hän raapi 5 levypalloa, jakoi yhden syötön, blokkasi vastustajaa kerran ja otti kaksi pallonriistoa. Old Dominion on voittanut 5 viimeisestä yhdeksästä ottelustaan.
Old Dominonin paidassa uurastava Annika Holopainen iski 8 pistettä yliopistojoukkueen kaataessa Ricen selkein numeroin 81–66 (41–24). Lisäksi hän kauhoi 2 levypalloa ja jakoi yhden syötön 20 minuuttiin.
Wyomingin Riikka Kujala osallistui taisteluun joukkueensa kaatuessa Boise Staten vieraana 54–64 (18–29). Kujala pussitti 2 pistettä, nappasi 2 levypalloa ja jakoi 2 syöttöä 15 minuutissa.
Toledo katkaisi pitkän tappioputkensa ottaessaan 74–72 (36–32) -kotivoiton Central Michiganista. Toledon Sara Rokkanen vieraili kentällä vain 5 minuuttia, mutta upotti ajassa yhden kolmen pisteen heiton.
Elina Koskimiehen American University onnistui jälleen voittoon tappion jälkeen, kun se kukisti Colgaten yliopiston lukemin 73–62 (33–33). Koskimies ei tehnyt pisteitä, mutta nappasi 2 levypalloa ja riisti pallon 2 kertaa 20 minuutin peliajalla.
Hofstran suomalaiskaksikko sai peliaikaa vain 10 minuuttia kumpikin Hofstran kaatuessa Charlestonin vieraana 55–71 (27–33). Sandra Karsten ei upottanut ottelussa pisteitä, mutta raapi ottelussa yhden levypallon, jakoi 2 syöttöä sekä riisti pallon kertaalleen. Myös Marianne Kalin jäi pisteittä. Hän nappasi 2 levypalloa.
Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.
Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.
Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).
Euroturnaukset saatiin käyntiin viime viikolla ja Awak Kuierin Galatasaray aloitti maukkaalla voitolla. Viikolla nähtiin useita muitakin kovia suorituksia Susiladies-pelaajilta.
Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).
Elina Koskimies siirtyi yhden Suomessa vietetyn kauden jälkeen takaisin ulkomaille palaten tuttuun maahan Saksaan. Seura on kuitenkin uusi, kun hän teki sopimuksen Saarlouis Royalsin kanssa.
Olivier Nkamhoua teki melkoisen debyytin Italiassa, kun hän oli koko kierroksen paras pistemies johdattaessaan Varesen voittoon. Edon Maxhuni teki kovaa jälkeä Ranskassa ja Euroliigassa saatiin pelit käyntiin.
Awak Kuier johdatti Galatasaray’n Euroliigaan turkkilaisjoukkueen kaataessa romanialaisen Sepsi-SIC:n selvin numeroin. Kansalliset sarjat käynnistyivät Saksassa, Espanjassa ja Unkarissa.
Aatu Kivimäki täydensi Mestarien liigan vahvaa suomalaispanosta, kun hänen seuransa Patrioti Levice voitti oman karsintalohkonsa dramaattisten vaiheiden jälkeen. Samalla joukkue sai hyvän startin keskiviikkona alkavaan sarjakauteen.
Kesän EM-kisoissa häikäisevän esiinmarssin Susijengin eturiviin tehnyt toisen polven koripalloilija Miikka Muurinen, 211 cm ja 18 vuotta, on solminut sopimuksen Euroliigaa ja Adrianmeren liigaa pelaavan serbialaisen jättiläisseuran Partizan Belgradin kanssa.