10.12.2014 Tampereen Pyrinnön Antero Lehto, 30, pelasi maanantaina Helsinki Seagullsia vastaan Korisliigan runkosarjan 500. ottelunsa. Lehto, joka pelaa 15. kauttaan pääsarjaa, on kautta aikojen 12. pelaaja, joka on yltänyt vähintään 500 runkosarjapeliin.

"Kapteeni" Lehdolla on nyt tilillään 500 runkosarjaottelua Korisliigassa. Kuva: Kai Kilappa.
185-senttisen ”Kapteeni” Lehdon ensimmäinen peli korkeimmalla sarjatasolla oli joulukuussa vuonna 2000 ja vastassa oli Honka. 15 kauden aikana hän on tehnyt 5239 pistettä ja antanut 908 koriinjohtavaa syöttöä. Yhden ottelun ennätykset ovat 36 pistettä ja 11 syöttöä.
Urallaan Lehto on voittanut kolme Suomen mestaruutta, pelannut 12 miesten ja 21 nuorten maaottelua. Hän oli mukana Suomen joukkueessa syksyn MM-kisoissa.
Lehto on valittu kerran Korisliigan vuoden puolustuspelaajaksi, kahdesti vuoden kehittyneimmäksi pelaajaksi ja viime kaudella vuoden pelaajaksi.
Kaikkien aikojen ennätysmies pelien määrässä on KTP:n Jarkko Tuomala, joka pelasi aikanaan ylimmällä sarjatasolla 623 runkosarjaottelua.
Tampereen Pyrintö kohtaa tänään Bisons Loimaan kello 18:30 Loimaan liikuntahallissa.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.
Koen Sapwell ja Jayden Taylor paukuttivat pisteitä, kun Kotkassa juhlittiin kotijoukkueen voittoa.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Kataja Basket johtaa lohkoa mutta kärsi kirvelevän tappion taulukon toiseksi viimeistä sijaa pitävälle Kouvoille.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Korihait vei kotivoiton Kauhajoesta ja alemmassa jatkosarjassa puolestaan Bisons päihitti Kobrat lähes 60 pisteen marginaalilla. Voiton ansiosta loimaalaiset nousivat toistaiseksi pudotuspeliviivan yläpuolelle.
Tampereen Pyrintö on parhaillaan Korisliigan alemman jatkosarjan toisena eli viimeisellä playoff-paikkaan oikeuttavalla sijalla.
Kataja Basket jäi kiperän kamppailun jälkeen alempaan jatkosarjaan hakemaan pudotuspelipaikkaansa. Joukkueen onneksi luottopelaaja Henri Kantosen sopimus vahvistui samalla koko loppukaudeksi. Nyt Kantonen kertoo kauden tunnelmista, tulevaisuuden suunnitelmistaan ja siitä, miten viettää kentän ulkopuolista aikaansa omassa pienessä yksiössään.
Salon Vilpas nousi illan ottelutuloksella vain yhden voiton päähän sarjakärki Kauhajoesta. Alemmassa jatkosarjassa Lahti Basketball päihitti lohkojohtaja Kataja Basketin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kukisti korkeammin sijoittuneen Tapiolan Hongan. Tampereen Pyrintö juhli alemmassa jatkosarjassa 19 pisteen kotivoittoa Kobrista.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Tammikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Kauhajoen Ike Nweke.
Korisliigan ylemmän jatkosarjan ottelussa Vilppaan Jalen Brooks tilastoi vakuuttavan 17 pisteen ja 13 levypallon tuplatuplan.