2.4.2025 10:38 Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.

Antero Lehdon 900. Korisliiga-ottelua juhlistettiin joulukuussa 2024 Pyynikillä. Kuva: Jani Virolainen
Pitkä ja menestyksekäs ura nostaa syystäkin tunteet pintaan. Päällimmäisenä tunteena seuralegendalla on kiitollisuus.
- Pitkä ura Pyrinnössä on takanapäin. On kaikin puolin kiitollinen olo, että sai pelata näin pitkään. Isot kiitokset ensimmäisille valmentajille ja kaikille, jotka ovat minua uran varrella auttaneet: junioriosastosta aina seuran toiminnanjohtajatasolle asti. Kaikki ansaitsevat suuren kiitoksen, Antero Lehto sanoo Pyrinnön tiedotteessa.
Kapteenin ominaisuuksissa Lehto on nostanut himoittua pantteripatsasta kolmesti: 2010, 2011 sekä 2014 keväänä Pyrinnön voittaessa Suomen mestaruudet. Lehdolta löytyy Pyrinnön paidasta myös SM-hopeaa (2016), SM-pronssia (2009), yksi Suomen Cupin voitto ja kolme Suomen Cup-hopeaa. Lehto kuului Susijengin vuoden 2014 MM-joukkueeseen.
Lehto on saavuttanut uransa aikana useita rajapyykkejä. Viimeisenä pelikautenaan Lehto kirjautti 900 pelattua liigaottelua ja rikkoi 10 000 tehdyn pisteen maagisen rajan.
Pelatuissa otteluissa Lehto on kaikkien aikojen kakkonen ja saavutetussa pisterajapyykissä hän nousi toisena Pyrintö-pelaajana seitsemän kovimman pistemiehen joukkoon.
Korisliiga-kausien päätteeksi Lehtoa on muistettu usein, mm. keväällä 2014 hänet palkittiin vuoden pelaajana.
Pyrinnön päävalmentaja Tero Hassinen kiteyttää kokeneen pelaajan merkityksen:
- Uskomaton ura tulee päätökseen. Ikitaistelija, joka laittaa itsensä likoon jokaisessa tapahtumassa. On ollut suuri kunnia saada toimia valmentajana joukkueissa, joissa Antero on ollut. Kokeneen pelaajan apu on ollut merkittävä ja Anteron periksiantamaton asenne on toiminut esimerkkinä monelle nuoremmalle pelaajalle. Kiitos Antero!”
Lehdon uskollisuutta ja sitoutuneisuutta omaan seuraan ei voi liikaa korostaa. 21 vuotta kasvattajaseurassa on aika, jota ei helpolla rikota. Rikotaanko koskaan?
- Minulla on lämpimät muistot Anteron kausista ja vuosista Pyrinnön pelaajana ja pitkäaikaisena kapteenina. Anterolla on ollut aina lämpimät välit seurajohtoon. On hienoa, kun Antero jatkaa yhteisössämme, summaa Pyrinnön toiminnanjohtaja Elisa Hakanen.
Anteron ura jatkuu Pyrintö-perheessä. Mies nähdään jatkossa juniorivalmennuksen merkeissä.
Lähde: Pyrinnön tiedote
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.