Anton Odabasi Turkin suurseura Fenerbahce Ülkeriin

3.7.2012 Tapiolan Hongan lahjakkaimpiin junioreihin lukeutuva Suomen 18-vuotiaiden poikien maajoukkueen runkopelaaja Anton Odabasi siirtyy ensi kaudeksi pelaamaan Turkkiin. Odabasin uusi seura on perinteikäs Euroliiga-seura Fenerbahce Ülker Istanbul.

Honka-kasvatti Anton Odabasi pukee ensi kaudella ylleen Fenerbahce Ülker Istanbulin pelipaidan. Kuva: Francois Perthuis.

– Sain vuodenvaihteessa kolmelta turkkilaisseuralta kutsun siirtyä pelaamaan Turkkiin. Koko kevään kestäneen pohdinnan jälkeen syntyi päätös siirtyä Fenerbahceen jo ensi kaudeksi. Heillä oli selkein näkemys tulevan harjoittelukauden tavoitteista sekä yksilöllisen kehityksen ja harjoittelun suunnasta, Odabasi kertoo.

 

Odabasi pelaa kaudella 2012/13 Fenerbahcen A-poikien riveissä Turkin mestaruussarjaa sekä nuorten Euroliigaa. Lisäksi joukkue pelaa harjoitusotteluita Fenerbahcen kakkosliigajoukkueen kanssa.

 

202-senttinen Odabasi on Tapiolan Hongan kasvatti, joka viimeisteli viime kaudella miesten I divisioonassa 5,4 pistettä ja 2,1 levypalloa ottelua kohden. A-poikien SM-sarjassa laituri oli hopeaa voittaneen Hongan tehokkain pelaaja 18,3 pisteen ja 10,0 levypallon keskiarvoilla.

 

– Tarjous pelata ensi kaudella kotiseuran miesten I divisioonajoukkueessa oli houkutteleva ja teki päätöksestä entistä vaikeamman. Olen kiitollinen Tapiolan Hongalle ja kaikille valmentajilleni suuresta tuesta sekä saamastani ohjauksesta juniorivuosina, Odabasi päättää.

 

Fenerbahce on yksi Turkin suurimmista urheiluseuroista. Seuran miesten koripallojoukkue pelaa Turkin mestaruussarjaa sekä Euroliigaa. Seuran A-poikien joukkue oli viime kaudella Turkin sarjassa kolmas ja nuorten Euroliigassa hopealla. Fenerbahce Ülkerissa ovat aikanaan pelanneet muiden muassa nykyiset NBA-pelaajat Enes Kantner, Ömer Asik ja Thabo Sefolosha.

 

Odabasi palkittiin keväällä 2011 B-poikien SM-sarjan vuoden pelaajana. Odabasi on pelannut uransa aikana 32 juniorimaaottelua 13,0 pisteen keskiarvolla.

 


 

Lisätietoja: Anton Odabasi

Henkilöt

 
12.2.2015 17:37 Suomalaiset ulkomailla

Lauri Markkanen BWB-maailmanleirille, NBA:n All Star –tapahtumaan

Suomi-koriksen suurlupauksiin kuuluva Lauri Markkanen, 17, matkustaa viikonlopuksi New Yorkiin kovaan seuraan. Mäkelänrinteen Urheilulukiossa opiskeleva ja HBA-Märskyssä pelaava Markkanen on saanut kutsun NBA:n ja FIBA:n järjestämän Basketball Without Borders -maailmanleirille, jonne saapuu huippuprospekteja ympäri maailman. Tapahtuma on nivottu NBA:n oman All Star –viikonlopun yhteyteen.

Cavén kunnostautui 18-vuotiaiden All Star -ottelussa

Tampereen Pyrinnön kasvatti, alkavaksi kaudeksi Espanjan mahtiseura Joventut Badalonaan siirtyvä Joonas Cavén, 18, sai kunnian pelata ikäluokkansa All Star -ottelussa Liettuan Kauno Areenalla. Tulevaisuuden tähtien mittelöä seurasi peräti 12 000 katsojaa.

Joonas Cavén 18-vuotiaiden poikien Euroopan All Star -otteluun

Tampereen Pyrinnön kasvatti, Suomen 18-vuotiaiden poikien maajoukkueen runkopelaaja ja tuoreen sopimuksen Espanjan suurseura Joventut Badalonan kanssa solminut Joonas Cavén, 18, on nimetty FIBA Euroopan 18-vuotiaiden poikien All Star -otteluun. Ottelu pelataan 17. syyskuuta Kaunasissa miesten EM-kisojen yhteydessä.

Suomalainen huippulupaus Espanjan suurseuraan

Suomen paitaa 48 nuorten maaottelussa kantanut 210-senttinen huippulupaus Joonas Cavén siirtyy kasvattajaseurastaan Tampereen Pyrinnöstä Espanjaan. Vasta 18-vuotiaan Cavénin nappasi haaviinsa suurseura Joventut Badalona, jonka juniorimylly on tuottanut vuosien saatossa Rudy Fernandezin ja Ricky Rubion kaltaisia tähtiä.

6.8.2010 Haastattelu

Gordon Herbert valmensi 18-vuotiaiden poikien maajoukkueesta menestystarinan

Lähes 20 vuotta valmentajan uraa mm. Euroliiga- ja NBA-kenttien laidoilla luonut Gordon Herbert vietti kesänsä poikkeuksellisessa tehtävässä juniorimaajoukkueen valmentajana. Viikko sitten Herbert sai "kesätyöstään" ansaitun palkinnon, kun Suomen 18-vuotiaat pojat nousivat hänen komennossaan Euroopan A-divisioonaan.

24.3.2018 Haastattelu

Lauri Markkanen: ”Olen vähitellen tottunut tähän rytmiin”

Lauri Markkasen ensimmäinen kausi NBA:n Chicago Bullsissa on kääntynyt loppusuoralleen. Tulokaskausi on ollut vasta 20 vuotta täyttävälle Markkaselle ikimuistoinen, mutta jyväskyläläisen HoNsUn kasvatin tavoitteena on pitkä ammattilaisura maailman parhaassa koripalloliigassa ja tulokaskausi on siinä vain ensimmäinen luku.

7.2.2018 08:45 Suomalaiset ulkomailla

Korisliigan MVP Antto Nikkarinen loppukaudeksi Kotkaan

Kahtena perättäisenä keväänä Korisliigan pudotuspelien ulkopuolelle jäänyt perinteinen kotkalaisjoukkue KTP-Basket saa riveihinsä huippuvahvistuksen. Hallitseva Korisliigan MVP ja alkukauden Ruotsin liigaa Jämtlandissa pelannut Susijengi-takamies Antto Nikkarinen, 26, on solminut loppukauden kestävän sopimuksen KTP:n kanssa, uutisoi Kymen Sanomat.

24.1.2018 Ajankohtainen

NBA-matkasta unohtumaton startti 6. pelaajien vuodelle – ”Upea kokemus”

NBA-matkan voittajat Matti ja Henri näkivät aitiopaikoilta Lauri Markkasen ennätysillan ja pääsivät tapaamaan suomalaistähteä New Yorkissa.

17.1.2018 12:00 Suomalaiset ulkomailla

Lauri Markkasesta ensimmäistä kertaa vuoden koripalloilija

Vastikään NBA:n ennätyksen taalaliigan historian kaikkien aikojen nopeimmin 100 onnistunutta kolmen pisteen heittoa upottaneena pelaajana kirjauttanut Lauri Markkanen, 20, on nimetty ensimmäistä kertaa urallaan Suomen urheilutoimittajien valinnoissa vuoden koripalloilijaksi. Markkanen katkaisi Petteri Koposen kuusivuotisen putken vuoden koripalloilijana.

17.1.2018 EM-karsinnat

Sudenpentujen maajoukkuekesän EM-lohkoarvonnat suoritettu

FIBA Europe suoritti tiistaina 16. tammikuuta ensi kesän koripallon nuorten EM-turnausten lohkoarvonnat. A-divisioonassa Suomen 18-vuotiaat pojat saavat Latviassa pidettävissä EM-kisoissa C-lohkossa vastaansa Espanjan, Ukrainan ja Bosnia-Hertsegovinan.

8.1.2018 20:45 Suomalaiset ulkomailla

Susiladies-kulmakivi Vilma Kesänen palaa Catziin

Syyskauden Espanjan kivenkovassa kakkosliigassa pelannut Orimattilan Jymyn kasvatti ja Susiladiesin pitkäaikainen pelinrakentaja Vilma Kesänen, 29, on solminut loppukauden kestävän sopimuksen 2010-luvun Naisten Korisliigan kestomenestyjän Lappeenrannan Catzin kanssa. Kesänen edusti Catzia viimeksi vuosina 2007-2012.

5.1.2018 17:15 Maaottelu

Sudenpennuille kolme voittoa Baltic Sea Cupin päätöspäivänä

Tallinnassa pidetty Baltic Sea Basketball Cup sai päätöksensä tänään perjantaina, kun Suomen nuorisomaajoukkueet saivat vastaansa viimeisissä otteluissaan Ruotsin. Kummatkin 18-vuotiaiden maajoukkueista ja 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue nappasivat voitot kotimatkalle, kun taas 16-vuotiaat pojat kärsivät tappion.

4.1.2018 23:50 Maaottelu

Sudenpennuille kaksi voittoa Virosta Baltic Sea Cupissa

Baltic Sea Basketball Cupin toisena päivänä Suomen nuorisomaajoukkueet kohtasivat Viron, josta 18-vuotiaiden maajoukkueet vetivät pidemmän korren, kun taas 16-vuotiaat joutuivat tyytymään tappioihin. BSBC päättyy huomenna, kun Sudenpennut saa vastaansa Ruotsin.

4.1.2018 08:00 Suomalaiset ulkomailla

Tehokas Taru Tuukkanen jatkaa Zaragozassa tammikuun

Hyvinkään Pontevasta yksikuukautisella sopimuksella Espanjan liigan Mann Filter Zaragozaan siirtynyt maajoukkueikoni Taru Tuukkanen, 40, jatkaa Espanjassa vielä tammikuunkin. Tuukkanen on kuulunut voitokkaan joulukuun aikana Zaragozan parhaimmistoon.

3.1.2018 Maaottelu

Baltic Sea Cup käyntiin, Latvialle kolme voittoa neljästä

Suomen nuorten koripallomaajoukkueet aloittivat maajoukkuevuotensa Tallinnassa vuotuisessa Baltic Sea Basketball Cupissa. Avauspäivänä Sudenpennuista vain 16-vuotiaat tytöt korjasivat nimiinsä voiton, kun jo äidinmaidosta kovuuden saavat latvialaiset olivat etevämpiä kolme kertaa neljästä.

31.12.2017 09:50 Suomalaiset ulkomailla

EM-kotikisat, Lauri Markkasen nousu NBA-tähteyteen ja 16-vuotiaiden EYOF-pronssi: koripallovuosi 2017 jää historiankirjoihin

2017 jää historiaan vuotena, jolloin koripallo nousi Suomessa koko kansan huulille. Lauri Markkasen uroteot Arizona Wildcatsissa ja Chicago Bullsissa, Susijengin hurmokselliset otteet EM-kotikisoissa sekä suomalaisen koripallohistorian ensimmäinen kansainvälinen arvokisamitali 16-vuotiaiden poikien olympiafestivaaleilla olivat tapahtumarikkaan koripallovuoden kohokohdat.

29.12.2017 14:55 Suomalaiset ulkomailla

Carl Lindbomille pesti Kroatian liigaan

Alkukaudella Liettuan liigassa pelannut ja joulukuussa Helsinki Seagullsia edustanut Susijengi-laituri Carl Lindbom, 26, on solminut sopimuksen Kroatian liigaa pelaavan KK Osijekin kanssa. 206-senttinen Tapiolan Hongan kasvatti tekee ensiesiintymisensä uuden joukkueensa paidassa 6. tammikuuta Kroatian cupin kotiottelussa KK Sibenikiä vastaan.

Evita Iiskola ei jatka Italiassa

Syyskauden Italian kakkosliigassa pelaavaa Pallacanestro Femminile Umbertidea edustanut Evita Iiskola, 24, ei jatka italialaisseurassa loukkaantumisen vuoksi. Iiskola oli Umbertiden pisteykkönen pelaamassaan kuudessa ottelussa 17,2 pisteen keskiarvolla.

Erik Murphy ei jatka Nanterressa

Ranskan Pro A -liigan kärkikahinoissa pelaavaa Nanterre-92:a syyskaudella edustanut Susijengi-laituri Erik Murphy, 27, ei jatka ranskalaisjoukkueessa uuteen vuoteen. 208-senttinen Murphy pelasi viimeisen ottelunsa Nanterren paidassa viikonloppuna, kun joukkue voitti kotikentällään Chalon/Saonen.

Taru Tuukkanen siirtyy Espanjaan Zaragozaan

Susiladiesin ja Hyvinkään Pontevan Taru Tuukkanen, 39, on allekirjoittanut määräaikaisen sopimuksen Espanjan pääsarjan Liga Femeninan huippujoukkue Mann Filter Zaragozan kanssa. Tuukkanen on ollut Naisten Korisliigan parhaimpia pelaajia kuluvalla kaudella 17,8 pisteen, 12,4 levypallon ja 4,3 syötön keskiarvoilla.

Näytä lisää vastaavia