8.5.2012 Espoo Basket Team on valinnut uudeksi valmennuspäällikökseen Anu Hausenin. Hausen on tuttu valmentaja EBT:n eri tyttöjoukkueista.
Hausen päätti juuri kuudennen kautensa vuonna 1998 syntyneiden tyttöjen valmennuksessa. Kahden viimeisen vuoden aikana hän on valmentanut myös vuosina 1997 ja 1999 syntyneiden joukkueita. Lisäksi Hausen on ollut mukana seuran kehitysryhmien valmennuksessa.
Tulevana kautena hän toimii A- ja B-tyttöjen sekä naisten edustusjoukkueen valmennusryhmässä.
Pelaajauransa hienoimmat hetket Hausen koki Espoon Akilleksessa ja Espoo Basket Teamissa. Joukkue voitti Suomen mestaruudet A- ja B-junioreissa. Hän oli myös nostamassa EBT:tä naisten SM-sarjaan.
Parhaillaan Hausen suorittaa valmentajan ammattitutkintoa ja johtamisen erikoisammattitutkintoa.
- Nyt alkaneeseen valmennuspäällikön tehtävään suhtaudun kunnioittavin ja motivoitunein mielin. Koen pestini luottamustehtäväksi, jossa edustan parhaan taitoni mukaan EBT:n arvoja. Haluan tukea valmentajia, pelaajia ja taustajoukkoja heidän arkitoiminnassaan, kertoo Hausen.
Osa-aikaisen valmennuspäällikköpestin ohella Hausen toimii siviilityössään Siuntion kunnan Päivärinteen ala-asteen rehtorina.
WB-Pantterit saa mieluisan paluumuuttajan vahvistamaan seuran valmennusta Michael Besselinkin palatessa Kouvolassa vietetyn korisliiga- kauden jälkeen takaisin Itä-Helsinkiin. Hänen vastuulleen tulee seuran fysiikkavalmennuksen toteutus ja kehittäminen. Fysiikkavalmennuksen lisäksi hän tulee antamaan vahvan panoksen koripallon lajivalmennukseen.
LePy on palkannut kolmen hengen valmennustiimin vastaamaan seuran fysiikkavalmennuksesta. Fysiikkavalmennukseen satsauksen tavoitteena on tehdä parempia urheilijoita, rakentaa pohjaa lajiharjoittelulle ja ennaltaehkäistä vammojen syntymistä.
Lauttasaarelainen koripalloseura ToPoLa hakee vastuuvalmentajaa 2019-syntyneiden joukkueisiin sekä kerho-ohjaajia 2022-2020 -syntyneiden kerhoihin. Sinulla on nyt ainutlaatuinen tilaisuus päästä tekemään tärkeää työtä lasten ja nuorten kanssa seurassa, jossa tähdätään laadukkaaseen, turvalliseen ja kaikille avoimen toimintaan.
Tulevalla kaudella Porvoossa pelataan korista eri tasoilla junioreiden SM-Sarjasta aina aikuisten divareihin.
PuHu Juniorit on yksi Suomen suurimmista seuroista lähes 700 lisenssipelaajan joukollaan. PuHu oli kaudella 2023–202424 ainoa seura Suomessa, jolla oli kaikissa ikäluokissa nuorten SM-sarjajoukkueet. Alkavan kauden ikäluokkien päävalmentajissa on jälleen paljon kokeneita ja koulutettuja oman toimen ohella valmentavia tai päätoimisia valmentajia.
Helsingin NMKY on Suomen suurin koripalloseura noin 1500 lisenssipelaajalla. Toimintaa on päiväkoti-ikäisestä aikuisten kilpatoimintaan.
Jussi Laakso aloittaa ToPoLassa päävalmentajana 17.5.2024.
Helsingissä Haagan alueella toimiva Koripallo Sykki ry etsii kaudelle 2024–2025 valmentajia ja ohjaajia erityisesti nuorempien pelaajien joukkueisiin. Tarjolla on sekä pää- että apuvalmentajien paikkoja.
Unified-koripallossa kehitysvammaiset urheilijat ja vammattomat partneripelaajat pelaavat samoissa joukkueissa.
Porvoon Tarmo hakee innokasta ja osaavaa valmentajaa. Tule mukaan kehittämään juniorikoripalloa Porvoossa.