10.2.2020 20:59 Laituri Arnold Fripp Jr. siirtyy divarista Kauhajoen kokoonpanoon.

Kaksi edellistä Suomen mestaruutta voittanut Kauhajoen Karhu Basket on täydentänyt joukkuettaan Arnold Fripp Jr:llä. 201-senttinen laituri on pelannut alkukauden miesten 1. divisioona A:ssa Forssan Koripojissa. FoKoPo:ssa hän on ollut mukana 15 ottelussa ja tilastoinut niissä 22,4 pistettä, 9,3 levypalloa, 1,3 syöttöä ja 1,3 torjuntaa. Hän on upottanut kakkoset 54,3 prosentin, kolmoset 33,3 prosentin ja vapaaheitot 82,7 prosentin tarkkuudella.
– Juan Davisin loukkaantumisen jälkeen meillä on ollut käytössä vain kolme ison pään pelaajaa. Vaikka olemme pystyneet ottamaan viime otteluista voittoja, tämä tilanne ei tietenkään ole pidemmän päälle kestävä. Nyt Frippin mukaan tulon myötä saamme pelaajat taas harjoituksissa omille pelipaikoilleen, kommentoi Kauhajoen päävalmentaja Koskimies.
Tämänhetkisten tietojen mukaan Fripp pitäisi nähdä kentällä jo keskiviikkona, kun Kauhajoki kohtaa kotikentällään Kouvot.
– Laituriosastolle on edelleen tulossa yksi uusi pelaaja, josta meillä on toivottavasti tiedotettavaa jo lähiaikoina, lupailee Koskimies lisäksi.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.