10.2.2020 20:59 Laituri Arnold Fripp Jr. siirtyy divarista Kauhajoen kokoonpanoon.
Kaksi edellistä Suomen mestaruutta voittanut Kauhajoen Karhu Basket on täydentänyt joukkuettaan Arnold Fripp Jr:llä. 201-senttinen laituri on pelannut alkukauden miesten 1. divisioona A:ssa Forssan Koripojissa. FoKoPo:ssa hän on ollut mukana 15 ottelussa ja tilastoinut niissä 22,4 pistettä, 9,3 levypalloa, 1,3 syöttöä ja 1,3 torjuntaa. Hän on upottanut kakkoset 54,3 prosentin, kolmoset 33,3 prosentin ja vapaaheitot 82,7 prosentin tarkkuudella.
– Juan Davisin loukkaantumisen jälkeen meillä on ollut käytössä vain kolme ison pään pelaajaa. Vaikka olemme pystyneet ottamaan viime otteluista voittoja, tämä tilanne ei tietenkään ole pidemmän päälle kestävä. Nyt Frippin mukaan tulon myötä saamme pelaajat taas harjoituksissa omille pelipaikoilleen, kommentoi Kauhajoen päävalmentaja Koskimies.
Tämänhetkisten tietojen mukaan Fripp pitäisi nähdä kentällä jo keskiviikkona, kun Kauhajoki kohtaa kotikentällään Kouvot.
– Laituriosastolle on edelleen tulossa yksi uusi pelaaja, josta meillä on toivottavasti tiedotettavaa jo lähiaikoina, lupailee Koskimies lisäksi.
Tapiolan Honka on lisännyt kokoonpanoonsa kaksi uutta pelaajaa.
Tampereen Pyrintö on tehnyt pelaajasopimuksen heittävän takamiehen Giannis Chatzinikolasin kanssa. Lisäksi seura on purkanut toisen ulkomaalaisvahvistuksen Justice Smithin sopimuksen.
Viime kaudella Viron-Latvian liigassa kovia pistemääriä tykitellyt Okko Järvi, 193 cm ja 29 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Unkarin pääsarjaan. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Järven uusi työnantaja on viime kaudella Ilari Seppälää takalinjoillaan työllistänyt, paremmin KTE-Dunana tunnettu Kecskeméti.
Suomen Koripalloliitto on solminut yhteistyösopimuksen mainos- ja liikelahjamaailman tuntevan Mainoslahjaverkkokaupan kanssa. Lisäksi yhteistyö näyttäytyy vahvasti Koripalloliiton virallisessa verkkokaupassa BasketShop.fi:ssä.
Päävalmentaja Aapo Heinonen antaa jälleen kahdelle juniorilupaukselle tilaisuuden kokeilla siipiään miesten Korisliiga-kentillä.
Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.
Konkarikoripalloilija David Gonzalvez jatkaa Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Tuleva kausi tulee olemaan hänen kolmas kautensa honkalaisena.
Helsinki Seagulls on solminut tulevan kauden mittaisen pelaajasopimuksen kanadalaisen Adong Makuoin kanssa. 25-vuotias sentteri edusti viime kesänä Kanadan CEBL-sarjan Saskatchewan Rattlersia ja syksyllä kosovolaisseura KB Pejan joukkuetta.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.