Arttu Saarijärvi Lahti Basketballin riveihin

11.6.2019 09:02 Viimeiset neljä kautta Kouvoja edustanut Saarijärvi teki viime kaudella Divari A:n voittaneen ja paikan Korisliigaan lunastaneen lahtelaisseuran kanssa kaksivuotisen sopimuksen.

Namika Lahden kasvatti oli Kouvojen kanssa voittamassa Suomen mestaruutta keväällä 2016 sekä hopeaa viime kauden päätteeksi. Kaikkiaan Saarijärvellä on 152 Korisliiga-ottelua. 

- Erittäin hyvillä fiiliksillä siirryn takaisin Lahteen. On todella hienoa päästä pukemaan päälle Lahti Basketballin pelipaita, kun tiedossa on seurahistorian ensimmäinen kausi Korisliigassa. Viimeiset 4 liigakautta olivat henkilökohtaisesti aika raskaita ja vaikeita loukkaantumisten takia. Uutinen Lahti Basketballin liiganoususta herätti kiinnostukseni, eikä Roopen tarvinnut paljon taivutella minua tänne. 

- Tuttu ympäristö, tuttu staffi, tutut pelaajat, kaverit ja perhe helpottivat paljon päätöstäni. Uskon, että meillä on kasassa joukkue, joka pystyy haastamaan kenet tahansa liigasta, kommentoi Arttu Saarijärvi seuran nettisivuilla.

Viime kaudella Saarijärvi pelasi 19 runkosarjaottelua, jossa hän viimeisteli 2,9 pistettä ottelua kohden. 22-vuotias Saarijärvi on pelannut uransa aikana 39 nuorten maaottelua.

- Artun lahjakkuuden tietävät kaikki. Nyt hänellä on mahdollisuus iskeä läpi liigassa. On hienoa saada lahtelaisen juniorimyllyn kasvatti takaisin kotikaupunkiin.  Arttu pystyy pelaamaan monella eri pelipaikalla, joten hän tulee varmasti auttamaan joukkuetta. Lämpimästi tervetuloa takaisin Lahteen ”, kommentoi Lahti Basketballin toiminnanjohtaja Roope Suonio. 

Lahti Basketballilla on sopimukset Vesa Mäkäläisen, Aleksanteri Aholan, Roi Bymanin, Eemeli Lampenin ja Arttu Saarijärven kanssa. Joukkueen päävalmentajana toimii Petri Velling.

Henkilöt

Asiat

 
25.5.2026 15:36 Korisliiga

Korisliiga-mestari ja Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen palaa Seagullsiin

Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.

25.5.2026 15:30 Korisliiga

Teemu Turunen Lahti Basketballin päävalmentajaksi monivuotisella sopimuksella

Lahti Basketballin uusi päävalmentaja on juuri Korisliigassa hopeaa Kataja Basketin kanssa voittanut Teemu Turunen, 32. Turunen siirtyy Lahteen Joensuusta, jossa vietti viimeiset neljä kautta Petri Virtasen apuvalmentajana. Turusen sopimus lahtelaisseuran kanssa on kolmivuotinen.

23.5.2026 20:30 Korisliiga

Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

19.5.2026 20:47 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ratkesivat: Vilpas karkasi toisella puoliajalla seurahistorian toiseen mestaruuteen!

Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.

16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

15.5.2026 10:42 Korisliiga

Iiro Tuomi jatkosopimukseen Tapiolan Hongan kanssa

Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue solmi jatkosopimuksen viime kaudella ison läpimurron tehneen sentterin Iiro Tuomen kanssa.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

12.5.2026 20:34 Korisliiga

Vilpas kesti Joensuun paineet – finaalisarja tasan 2–2

Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.

11.5.2026 10:01 Korisliiga

Nuori laituri Veeti Ulander jatkosopimukseen Tapiolan Hongan kanssa

Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö valmistautuu kovaa vauhtia kauteen 2026–2027 ja on tehnyt jatkosopimuksen seuran kasvatin Veeti Ulanderin kanssa.

9.5.2026 20:09 Korisliiga

Vilpas laittoi kovasanaisen vastalauseen Katajan rynnistykselle kohti mestaruutta – kavensi finaalit 2–1:een

Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.

Näytä lisää vastaavia