16.4.2021 19:00 WNBA:n varaustilaisuudessa tehtiin viime yönä suomalaista koripallohistoriaa, kun Awak Kuier varattiin numerolla kaksi Dallas Wingsiin.
– Hän on huipputason koripalloilija, joten olen iloinen, että hänestä tulee joukkuetoverini. En malta odottaa, että pääsen pelaamaan hänen kanssaan ja tuntemaan hänet koripalloilijana ja joukkuetoverina, koko varaustilaisuuden ykkösvaraus, niin ikään Dallasin varaama Charli Collier sanoi ESPN:n haastattelussa.
--
The Athleticin Charlotte Carroll toteaa kolumnissaan, että Collier ja Kuier omaavat valtavan kehityspotentiaalin sekä auttavan joukkueen levypallopelaamista välittömästi.
--
- Joukkueen prosessi otti jättiharpauksen eteenpäin tänä iltana. Charli ja Awak olivat kaksi parasta pelaajaa tässä varaustilaisuudessa, Dallas Wingsin urheilutoimenjohtaja Greg Bibb totesi Associated Pressin artikkelissa.
--
CBS antoi omassa analyysissaan Kuierin varauksen arvosanaksi A:n eli parhaimman mahdollisen. Artikkelissa kerrotaan, että amerikkalaiset koriksen ystävät eivät vielä tunne häntä, mutta Kuier tulee nopeasti tekemään itsensä tutuksi heidän keskuudessaan. Lisäksi jutussa sanotaan, että Kuier on muun muassa yhdistelmä kokoa ja atleettisuutta. Häntä pidetään varaustilaisuuden suurimman potentiaalin pelaajana.
--
Awak Kuieria HBA-Märskyssä ja naisten maajoukkueessa valmentanut Pekka Salminen avaa Yle Urheilun jutussa, miksi Dallas Wings sopii seurana Kuierille.
Dallas Mavericksin taiturimainen takamies, slovenialainen Luka Dončić toivotti Twitter-tilillään Kuierin tervetulleeksi Dallasiin.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Dallas. Let’s go!! https://t.co/JwJDGtDz3V
— Luka Doncic (@luka7doncic) April 16, 2021
Suomen ensimmäinen NBA-pelaaja, nykyisin HBA:ssa ja Susijengissä valmentajana toimia Hanno Möttölä jakoi kiitosta Kuierin kasvattajaseuralle Peli-Karhuille sekä HBA-Märskylle. Mäkelänrinteen lukio pääsi harvinaisten lukioiden joukkoon, kun sen kautta on ponnistanut maailmalle kaksi kärkipään varausta Yhdysvaltojen ammattilaissarjoihin (Lauri Markkanen 7./2017 ja Kuier 2./2021).
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Congratulations to @KuierAwak for being the #2 draft pick by @DallasWings of @WNBA Incredible athlete who will take over the league in the coming years! Big shout out to @pekakorisjunnut her junior club and @hba_marsky & @basketfinland for supporting her rise to top 🏀🇫🇮
— Hanno Möttölä (@HannoMottola) April 16, 2021
Suomen pääministeri Sanna Marin onnitteli Kuieria Twitterissä.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Tämä on kyllä hieno uutinen. Onnittelut @KuierAwak! https://t.co/rC2mdGUoTD
— Sanna Marin (@MarinSanna) April 16, 2021
Myös entinen pääministeri Alexander Stubb lähetti onnittelut Twitterissä.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä..@KuierAwak second pick in @WNBA! Second Finn ever to be drafted. Grande. Grandissimo. This sportsnut is super proud. Onnittelut! 💪 @DallasWings
— Alexander Stubb (@alexstubb) April 16, 2021
--
Katso Awakin reaktiot hänen edustaman manageritoimiston IG-videosta, kun hänen nimensä lausuttiin toisena WNBA:n varaustilaisuudessa.
--
Koripalloliiton uusi Rohkaisijat-hanke tarjoaa vanhemmille ainutlaatuisen mahdollisuuden pyytää yksilöllisen rohkaisuvideon lapselle tai nuorelle, joka kaipaa tukea esimerkiksi jännityksen, koripallon aloittamisen tai motivaation kanssa.
Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaisvuoteen mahtui ylä- ja alamäkiä. Hän uskoo debyyttikauden oppien kantavan tulevaisuudessa.
Roosa Lehtoranta, 28, on tehnyt jatkosopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan Saarlouis Royalsin kanssa. Päättyneellä kaudella Royals voitti Saksan cupin ja eteni sarjassa finaaleihin saakka.
Susiladiesin tähtipelaaja Awak Kuier siirtyy Italiasta Euroopan huippuseura Galatasaray Çağdaş Faktoringiin Turkkiin. Sopimus on mallia 1+1 ja kattaa ainakin kauden 2025–26.
Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.
Susiladiesin ja kesän 2025 naisten universiadijoukkueen kesä käynnistyy tänään maanantaina 2.6. open gymin merkeissä Helsingin Urhea-hallissa. Kesän kotikamaralla huipentaa universiadijoukkueen Saksa-maaottelut Urheassa, joista toinen on avoin yleisölle.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.
Lotta-Maj Lahtisella oli monivaiheinen kausi, joka alkoi Belgiassa ja päättyi Espanjassa. Kokonaisuudessaan Lahtinen näkee ottaneensa pelaajana taas askeleita eteenpäin.