5.3.2008 Pussihukkien kasvatti Nanayaw Awuah Addae sai keskiviikkona Joensuussa täyteen 200 Korisliiga-ottelua. 175-senttinen Awuah Addae siirtyi hiljattain kasvattajaseurastaan Team Componentan riveihin.
Ensimmäisen koripalloilun pääsarjaottelunsa (PuHu-KTP) Awuah Addae pelasi 1. marraskuuta 2000, joten hän on 23 vuoden iästään huolimatta esiintynyt Korisliigassa jo kahdeksalla pelikaudella.
Pudotuspelejä Awuah Addaella on takana 31 ja yhden ottelun ennätys pääsarjassa on 23 pistettä. ”Nanskin” paras saavutus on SM-hopea vuodelta 2005, jota hän oli voittamassa Pussihukkien kanssa.
Nanayaw Awuah Addae on edustanut Suomea kolmessa miesten ja 33 nuorten maaottelussa.
Siirryttyään helmikuun loppupuolella Team Componentan riveihin Awuah Addae on edustanut uutta joukkuettaan neljässä ottelussa kirjauttaen keskiarvoikseen 12,5 pistettä ja 1,5 riistoa.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.