B.J. Holmes ja Chris Commons liiganousija Korikobriin

1.8.2012 Ensimmäiseen kauteensa Korisliigassa valmistautuva Lapuan Korikobrat on kiinnittänyt joukkueeseensa kaksi amerikkalaispelaajaa. Pelinrakentaja B.J. Holmes ja monipuolinen iso mies Chris Commons pelaavat ensimmäisen kautensa Suomessa.

180-senttinen, 24-vuotias B.J. Holmes pelasi yliopistouransa Texas A&M:n joukkueessa kuuluen viimeisellä yliopistokaudellaan joukkueensa avausviisikkoon. Kolmosensa 40% tarkkuudella upottanut Holmes tunnetaan myös hyvänä korilleajajana ja syöttäjänä.

 

– En ole vieläkään uskoa, että saimme BJ:n joukkueeseemme. Hän on mielestäni yliopistokokemukseltaan yksi kovimmista koskaan Suomeen tulleista pelaajista. Meillä oli paljon vaihtoehtoja, mutta kun meille tarjottiin BJ:ta, en miettinyt hetkeäkään, Korikobrien päävalmentaja Nenad Stefanovic kehuu seuran tiedotteessa.

 

Korikobrien toinen amerikkalaiskiinnitys on 206-senttinen, 28-vuotias Chris Commons, joka on pituudestaan huolimatta monipuolinen pelaaja, joka pystyy pelaamaan useammalla pelipaikalla. Commons hakee elokuuhun asti ammattilaissopimusta NBA:n try out -leiriltä.

 

– Chris on meidän hakemamme iso sentteri, joka osaa juosta kenttää ja on erittäin vaarallinen kaarenkin takaa. Joukkueemme manageri Markku Turja on seurannut Commonsin uraa jo nelisen vuotta ja nyt, kun saimme pääsarjapaikan, oli Commons valmis tulemaan Lapualle, Stefanovic evästää.

 

Korikobrat on tiedotteensa mukaan kiinnittänyt joukkueeseen myös kolmannen amerikkalaispelaajan, jonka nimeä ei agentin toiveesta saa vielä julkaista.

 

Korikobrilla on tällä hetkellä kahdeksan pelaajasopimusta kaudella 2012/13: B.J. Holmes, Chris Commons, amerikkalainen laitahyökkääjä, Ville Turja, Jussi Turja, Aleksi Huuskonen, Henry Umoru sekä Lasse Hintsala. Joukkueeseen haetaan lisäksi 1-2 suomalaisvahvistusta. Korikobrat neuvottelee myös omien kasvattiensa kanssa jatkosta.

 

 

Lisätietoja: Korikobrien uutinen


 
8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

Näytä lisää vastaavia