27.8.2003 SM-Koriksessa pelaava BC Jyväskylä on solminut yksivuotiset sopimukset englantilaisen sentterin Nosa Obasuyin sekä piskuisen amerikkalaisen pelinjohtajan Glenn Stokesin kanssa. Uusina kotimaisena pelaajina BC Jyväskylään ovat siirtyneet Kimmo Juvonen Forssan Koripojista sekä Kuopion Linkin kasvatti Joonas Korhonen.
Nigerialaissyntyinen, Englannin passin omaava, Obasuyi pelasi kaudet 1998-2002 Yhdysvalloissa Radfordin yliopistossa. 208-senttinen Obasuyi kunnostautui yliopistourallaan erityisesti heitontorjujana, josta osoituksena päätöskauden huima 2,38 "blokin" keskiarvo. Ns. seniorikaudellaan hän poimi lisäksi 6,1 levypalloa ja teki 6,2 pistettä ottelua kohden. Viime kaudella Obasuyi piipahti Kreikan kakkosliigassa (Dafni) sekä Saksan Bundesliigassa (Avitos Giessen).
Vain 171-senttinen Stokes puolestaan pelasi kaksi viime viime kautta American-yliopistossa NCAA:n I divisioonassa. Kaudella 2002-03 Stokes heitti joukkueelleen keskimäärin 15,3 pistettä, antoi 2,20 koriinjohtanutta syöttöä ja riisti vastustajalta pallon 1,47 kertaa.
Molemmat BC Jyväskylän ulkomaanavut löytyivät uuden valmentajan Terence Stansburyn kontaktien avulla. Lisäksi Jyväskylään saapuu taitojaan näyttämään 23-vuotias ranskalaistakamies Miguel Mamengi, joka on aikanaan pelannut Stansburyn kanssa samassa joukkueessa.
Sekä Obasuyi ja Mamengi saapuivat Suomeen tiistaina 26.8. ja Stokesin on määrä saapua perjantaina 29.8. Kaikkien ensiesiintymiset BC Jyväskylän paidassa tapahtunevat jo kuluvan viikon aikana kansainvälisessä harjoitusturnauksessa, joka pelataan Jyväskylässä ja Säynätsalossa (turnausohjelma alla).
BC Jyväskylän ulkomaalaishankintojen sekä Juvosen ja Korhosen siirtojen lisäksi jyväskyläläisseuran viime kauden kotimaisesta kaartista jatkavat Olli Anttolainen, Lasse Hintsala, Atte Kinnunen, Ari Lehtola, Teppo Lairio, Tero Ollila ja Timo Turunen. BC Jyväskylä oli kesän siirtomarkkinoilla myös menettäjän roolissa, kun sen tähtitakamies Petri Virtanen siirtyi Viroon (A. Le Coq), Jussi Määttänen Joensuuhun sekä Ville-Pertti Lind ja Timo Naukkarinen Äänekoskelle.
|
ke 27.8. |
Namika Lahti – Severstal, RUS |
18:00 |
Jyväskylän Monitoimitalo |
|
ke 27.8. |
BC Jyväskylä – Namika Lahti |
20:00 |
Jyväskylän Monitoimitalo |
|
to 28.8. |
BC Jyväskylä – Severstal, RUS |
18:00 |
Säynätsalon Kuntotalo |
|
pe 29.8. |
Huima – Severstal, RUS |
18:00 |
Säynätsalon Kuntotalo |
|
pe 29.8. |
BC Jyväskylä – Tarmo |
20:00 |
Säynätsalon Kuntotalo |
|
la 30.8. |
Tarmo – Severstal, RUS |
13:00 |
Säynätsalon Kuntotalo |
|
la 30.8. |
Severstal, RUS – Pyrbasket |
15:00 |
Säynätsalon Kuntotalo |
Ensimmäistä kertaa Kangasalan koululaiset pääsivät osallistumaan Pirkka Street Basket -tapahtumaan
Tänä vuonna suomalaisen koripallon Hall of Fameen nimetään viisi uutta legendaa.
WNBA:ssa Dallas Wings pelasi kauden ensimmäisen kotiottelunsa, jossa vieraileva Atlanta Dream oli parempi 77-72 (38-41). Awak Kuier tilastoi 6 pistettä ja 4 levypalloa 14 minuutin ja 32 sekunnin peliajalla.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Itä-Helsingin alakoululaiset pääsivät viettämään vuoden hauskinta koulupäivää
Opetus- ja kulttuuriministeriö on myöntänyt vuoden 2026 seuratoiminnan kehittämistukea liikunta- ja urheiluseuroille – mukaan mahtuu myös noin parikymmentä koripalloseuraa eri puolilta Suomea.
Koriskausi 2025–2026 saa arvoisensa päätöksen, kun koko korisperhe kokoontuu Helsingin ytimeen lauantaina 23. toukokuuta 2026. Superlauantai tuo saman katon alle pelaajat, seuratoimijat, fanit, alumnit ja kaikki, joiden sydän sykkii suomikorikselle.
Susijengin päävalmentajana jo neljän vuoden ajan toiminut Lassi Tuovi, 39, jatkaa seurajoukkuevalmennusuraansa Japanissa. Lappeenrantalaislähtöinen Tuovi on solminut yhden kauden kattavan jatkosopimuksen Yokohama B-Corsairsin kanssa, jota hän on valmentanut Japanin korkeimmalla sarjatasolla kahden viime vuoden ajan.
Vesa Vertion valmentama Rytas Vilna järjesti kenties kaikkien aikojen ällistyttävimmän tempun FIBA:n Mestarien liigan finaalissa, kun se kaivautui 20 pisteen takaa jatkoajalle ja jyräsi mestaruuteen 92-86 (80-80, 35-55) lauantai-iltana AEK Ateenaa vastaan Espanjan Badalonassa järjestetyn lopputurnauksen finaalissa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.