18.10.2015 20:19 Korisliigan sunnuntain näytöksessä BC Nokia isännöi Kauhajoen Karhua. Pirteästi kauden aloittaneet nokialaiset veivät neljännen jakson kirinsä ansiosta ottelun jatkoajalle, jossa se oli Karhua etevämpi ja vei ottelun nimiinsä lukemin 85-83 (26-42, 73-73).

Daniel Bailey oli sunnuntaina BC Nokian pirteimpiä pelaajia, kun joukkue voitti kotonaan Kauhajoen Karhun. Kuva: Francois Perthuis
Miesten Korisliigan nousijajoukkue BC Nokia jatkoi sunnuntaina täpärästi kauden alun voittoputkeaan. Nokialaiset nousivat kotipelissään 20 pisteen tappioasemasta 85-83 (73-73, 26-42) -jatkoaikavoittoon Kauhajoen Karhusta.
Karhu näytti ratkaisevan pelin helposti, kun se voitti ensimmäisen neljänneksen 26-9 ja nousi tuohon 20 pisteen johtoonsa hieman ennen puoliaikaa. Kotijoukkueen näkökulmasta rohkaisevaa oli kuitenkin sen toisen jakson piristyminen, jonka se lopulta hyvän jakson lopetuksen ansiosta voitti pisteellä ja pääsi puoliajalle ”vain” 16 pisteen takaa-ajoasemasta.
BC Nokia jatkoi piristyneitä otteitaan kolmannella jaksolla, kirien jo kuuden pisteen päähän. Kotijoukkueen kiri toi nokialaiset lopulta tasoihin neljännen jakson viimeisellä minuutilla, kun takamies Isaiah Wilkersonin (21 pistettä/10 levypalloa/3 syöttöä) lay-up tasoitti ottelun 73-73 –lukemiin. Karhun Bojan Sarcevicilla (5/4/3)) oli mahdollisuus päättää ottelu neljännen jakson lopettaneeseen summeriin, mutta miehen hyppyheitto ei löytänyt tietään riman läpi.
Jatkoajalla Henri Hirvikoski (18/2/2) teki voittajien 12:sta pisteestä kymmenen. Vastaavasti kun koko Karhun joukkue onnistui kasvattamaan pistesaldoaan vain Hirvikosken kymmenen pisteen verran, kruunattiin kotijoukkue jännittävän ottelun voittajaksi.
- Jaksoimme uskoa pelisuunnitelmaamme huolimatta siitä mitä tulostaulu näytti. Lisäsimme hyökkäyspeliin aggressiivisuutta ja aloimme pelata paremmin joukkueena. Sitä ennen hukkasimme avoimia heittopaikkoja ja olimme huolimattomia, totesi BC Nokian valmentaja Oliver Vidin.
Kotijoukkueen voiton takuumiehinä toimivat Wilkersonin ja Hirvikosken lisäksi nokialaisten korin alustaa puhtaana pitänyt David Kravish, joka 17:n pisteensä lisäksi keräsi 13 levypalloa ja torjui kahdesti vierailijoiden korintekoyrityksen. Myös laituri Daniel Bailey (15/7/3/2 torjuntaa) oli oivalla pelipäällä, upottaen yhdeksästä pelitilanneheitostaan seitsemän.
Karhun parhaimmistoon sunnuntain ottelussa lukeutuivat Cade Davis (15/7/4 riistoa), sekä joukkueen pistekärkenä toiminut 22 pistettä pussittanut Juho Lehtoranta. Sentteri Timothy Troutman suoritti perusvarmasti operoiden tililleen tupla-tuplan, säkittäen 11 pistettä ja keräten 12 levypalloa.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.