BC Nokian käsittämätön päätösneljännes aiheutti KTP:lle jo viidennen peräkkäisen tappion

16.3.2019 18:55 BC Nokia voitti viimeisen jakson peräti 34–7.

Järkälemäinen Sean O'Mara viimeisteli BC Nokialle 12 pistettä. Kuva: Ville Vuorinen

BC Nokia esitti lauantaina kotiyleisölleen melkoisen kirin, kun Kotkan KTP-Basket kaatui 89–78 (37–46). BC Nokian voitosta teki erityisen huima päätösneljännes, jonka kotijoukkue vei nimiinsä peräti lukemin 34–7.

Kolmeen jaksoon mikään ei juurikaan viitannut siihen, että BC Nokia vielä nousisi taistelemaan sarjapisteistä. Neljännelle jaksolle lähdettiin kotkalaisjoukkueen turvallisessa 16 pisteen johtoasemassa.

Päätösjakso oli kuitenkin BC Nokian yksipuolinen näytös. KTP:n hyökkäyspelaaminen sakkasi täysin. Samaan aikaan BC Nokia sai molemmissa päässä kenttää todellisen hurmoksen päälle. Etenkin kapteeni Dragan Labovic (14/6) tyylitteli monta sytyttävää suoritusta.

– Tämä taitaa olla ensimmäinen kerta, kun tällä kaudella istun tässä ja minulla on jotain positiivista sanottavaa. Vihdoinkin me heräsimme oikeaan aikaan ja näytimme, että miten pystymme pelaamaan. Pelasimme ensimmäiset 30 minuuttia löysästi, mutta heräsimme viimeiselle neljännekselle, helpottunut Labovic hehkutti lehdistötilaisuudessa.

BC Nokialle voitto oli erittäin arvokas. Pudotuspeliviivan alapuolelle on nyt kahdeksantena sarjataulukossa olevilla nokialaisilla matkaa kahden voiton verran.

– Kolme ensimmäistä neljännestä oli aikamoista perässä juoksemista ja sellaisen tahtotilan ylläpitämistä, että kyllä me tästä selvitään. Heitimme tosi huonosti ensimmäisen puoliajan, mutta kun ketsuppipullo aukesi, niin sitten mentiin. Emme vaihtaneet mitään taktiikkaa, vaan saimme pari heittoa sisään ja huomattiin, että tämä korishan on aika siistiä, BC Nokian päävalmentaja Tero Vasell iloitsi.

KTP:lle tappio oli jo viides peräkkäinen. Kotiedusta pudotuspeleihin haaveilevan joukkueen seuraava mahdollisuus kääntää kurssinsa on tiistaina Lapuan Kobrien saapuessa Kotkaan.

– Onnittelut Nokialle hienosta noususta. Korismatsi kestää 40 minuuttia. Meidän henkisessä mielentilassa vastoinkäymiset vaikuttavat megalomaanisella tavalla. 27-28 minuuttia toteutimme erittäin hyvin ja jätkät oli keskittyneitä. Sitten pari todella heikkoa heittoa, kaveri heittää toiseen päähän pari kolkkia sisään, heille henki päälle ja meillä meni usko, KTP-luotsi Tomi Kaminen summasi.

– Nokia pisti lopussa kovia heittoja sisään. Meille tuli samaan aikaan pari hölmöä menetystä ja heikkoa heittoa, joita ei tullut alussa. Näin tässä liigassa tuppaa tapahtua, että ero kasvaa, KTP:n kapteeni Michael Pounds (8/2) mietti.

BC Nokian paras oli tilastojen valossa takamies Armin Cane (26/7/5s). KTP:ltä onnistuivat Jalen Jackson (15/5) ja Juho Lehtoranta (12/4).

BC Nokian kotiottelut jatkuvat keskiviikkona, kun vieraaksi saapuu Kouvolan Kouvot.

Ottelutilasto

 
7.1.2026 12:21 Korisliiga

De’Vion Harmon on valittu Korisliigan joulukuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.

6.1.2026 21:09 Korisliiga

Korihait päihitti Hongan varmalla joukkuepelillä – espoolaiset putosivat toistaiseksi kärjestä

Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.

3.1.2026 21:11 Korisliiga

Kauhajoki varmisti kotivoiton loistavan kolmannen jakson ansiosta – Vilpas onnistui pysyttelemään rinnalla paalupaikalla

Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.

3.1.2026 10:25 Korisliiga

Teemu Suokas kärsi jo toisen pettymyksen ulkomailla mutta teki väkevän paluun Vilppaaseen: ”Arkipäivän pienet erot voittavassa ja häviävässä joukkueessa pelaamisen välillä huomaa todella selkeästi”

Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.

30.12.2025 21:56 Korisliiga

Sekä Vaaralle että Suokkaalle tuplatupla Vilppaan voitossa – Hongan Peltoniemi riehaantui kaukoheittoilotteluun Kouvolassa

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.

29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

28.12.2025 21:29 Korisliiga

Bisons sai katki tappioputkensa – Lahti haastoi Vilpasta viimeiseen asti mutta kaatui lopulta pisteellä

Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.

27.12.2025 18:40 Korisliiga

Kauhajoki Korisliigan kärkeen Luukkosen vahvan esityksen siivittämänä

Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.

21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

20.12.2025 20:20 Korisliiga

Kataja jatkaa nousuaan kohti jatkosarjojen rajaviivaa – Kauhajoki kukisti Vilppaan ja tasasi pisteet kärjen kanssa

Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.

Näytä lisää vastaavia