26.5.2006 Koripallon naisten SM-sarjassa peräkkäisinä vuosina SM-kultaa ja SM-pronssia saalistanut BC Nokia teki alkuviikolla sopimukset Nina Hyvärisen, 26, Tiia Huuhkan, 20, ja Mari Summasen, 20, kanssa. Kaikki kolme siirtyvät Nokialle Tampereen Pyrinnöstä.
BC Nokiasta keväällä 2004 Pyrintöön siirtynyt Nina Hyvärinen os. Sandell sai viime talvena lapsen ja piti välivuoden. Kaudella 2004-2005 hän oli jatkosarjan paras pistenainen.
Tiia Huuhka siirtyi viime keväänä Pyrintöön Kaaron Roimasta. 175-senttinen Huuhka valittiin tällä kaudella vuoden tulokkaaksi.
179-senttinen Mari Summanen on Pyrinnön omia kasvatteja ja pelannut tyttöjen maajoukkueissa. Kaikki kolme ovat jo mukana BC Nokian naisten harjoituksissa, joissa on käynyt toistakymmentä pelaaja.
Joukkuetta valmentaa Antti Hyvärinen apunaan Juuso Mäkelä.
BC Nokian viime vuoden pelaajista Reetta Ojala lopettaa ja Saara Etu-Seppälä jättää pääsarjatasolla pelaamisen ainakin täksi kaudeksi. Muut viime kauden pelaajat jatkanevat, sopimus on tehty jo Venla Kuuselan kanssa.
Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.
HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.
ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.
BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.
Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.
Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.
Naisten Korisliigan välierät alkavat tänään Kotkassa ja Helsingissä. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.