5.7.2008 Naisten SM-sarjassa pelaava BC Nokia on solminut tukun pelaajasopimuksia tulevalle kaudelle. Nuorentunut joukkue on aloittanut kesäharjoittelun valmentaja Kari Luontilan johdolla jo kesäkuun alussa.
Viime kauden pelaajaringistä jatkosopimuksen BC Nokian kanssa ovat tehneet Tiia Huuhka (175 cm, 22 v), Mari Summanen (179 cm, 22 v), Annika Heinisuo (175 cm, 20 v), Maria Neuvonen (167 cm, 22 v) sekä Hanna Hurskainen (180 cm, 18 v).
Luontila, 44, on nostanut joukkueen omista kasvateista naisten edustusjoukkueen rinkiin 1990 syntyneiden ikäluokkaa edustavat Jennina Niemen (177 cm) ja Fanni Vallinin (178 cm).
-Joukkueen runko nuortuu viime kaudesta. Taru Aspin jatko on vielä auki, mutta kotimaisten pelaajien osalta pakettimme alkaa olla jo kasassa, kertoo Luontila.
-Ryhmä on treenannut alkukesän aktiivisesti ja hyvin. Uskon, että meillä on ensi kaudella koossa kilpailukykyinen ryhmä, Luontila jatkaa.
BC Nokian naisten apuvalmentajana tulevalla kaudella toimii monivuotinen huippupelaaja Marianne Koskinen.
Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Vimpelin Vedon Sahara Jonesille yhden ottelun kilpailukiellon.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.
Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.
Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.
Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.