BC Nokian voittoputki kasvoi jo viiden ottelun mittaiseksi

2.11.2018 20:28 Ura Basket otti Uudessakaupungissa kauden toisen voittonsa.

Tuomas Hirvosen edustama Kouvolan Kouvot on onnistunut voittamaan viidestä ottelustaan vain yhden. Kuva: Ville Vuorinen

Erinomaiseen vireeseen yltynyt BC Nokia jatkoi oivia tuloksiaan Kouvolan Kouvojen vieraillessa Pirkanmaalla. Nokialaiset ottivat jo viidennen peräkkäisen voittonsa koriluvuin 79–69 (41–37).

Kouvot aloitti ottelun hyvällä hyökkäyspelaamisella. Vierasjoukkue nakutti avausneljänneksellä komeat 26 pistettä. Toisella ja kolmannella jaksolla kouvolalaisten tahti kuitenkin hiipui, sillä keskimmäisten neljännesten aikana Kouvot teki yhteensä 24 pistettä.

BC Nokian voiton takuumiehinä toimivat sentterit Dragan Labovic ja Sean O’Mara. Labovic upotti viidestä kolmosestaan neljä ja keräsi pistesaldokseen 21. Lokakuun pelaajaksi valittu O’Mara kasasi 20 pistettä ja kuusi levypalloa.

– Alussa vähän hötkyiltiin meidän puolustuksen kanssa. Sen jälkeen viimeiset 30 minuuttia pääosin puolustimme tosi fiksusti. Hyökkääminen oli vaikeata. Tuollaista päätyrajatuplausta vastaan ei ole vielä pelattu, BC Nokian käskyttäjä Ville Tuominen mietti. 

Kouvojen tehokkain oli kapteeni Ville Kaunisto tupla-tuplallaan: 18 pistettä ja kymmenen levypalloa. BC Nokian puolustuksen pitävyydestä kertoo Kouvojen kahden pisteen heittojen prosentti, 31.

– Tiukka taistelu. Meidän osalta homma kaatui siihen, ettei pystytty toteuttamaan hyökkäystä. Kaikki menetykset johti nopeisiin toiseen päähän, Kouvojen Teemu Knihtinen harmitteli.

Kouvot on onnistunut voittamaan viidestä ottelustaan ainoastaan yhden. BC Nokialla on puolestaan viisi voittoa seitsemästä kamppailusta.

Ottelutilasto

Ura Basket otti arvokkaan voiton Uudessakaupungissa

Kaarinan Ura Basket otti perjantai-iltana Korisliiga-historiansa toisen voittonsa. Korihait kaatui Uudessakaupungissa koriluvuin 90–108 (36­–51).

Uran ryöstöreissu oli kova suoritus, sillä pelaajistosta olivat edelleen sivussa loukkaantuneet Stephen Croone sekä Eldar Skamo. Myöskään Croonen tuuraajaksi hankittu Johnathan Jordan ei ole vielä saapunut Suomeen.

Uran yhdysvaltalaiset Malik Dime ja Avery Woodson pelasivat huiman ottelun. Woodson heitti tarkasti 32 pistettä. Dime sen sijaan teki pisteitä 28. Merkittävämpi temppu oli Dimen käsittämättömät 24 levypalloa. Dimen levypallomäärä on suurin luku Korisliigassa 2010-luvulla.

Korihaiden paras oli ehdottomasti kuusi kertaa kaaren takaa onnistunut Topias Kuukkanen. Loistavalla tasolla kauden aloittanut Kuukkanen heitti yhteensä 26 pistettä. Se on samalla Kuukkasen ennätys Korisliigassa.

Uran kausi jatkuu jo sunnuntaina kotiottelulla Lapuan Kobria vastaan. Korihaiden seuraava ottelu on keskiviikkona Lapualla.

Ottelutilasto

 
10.3.2026 20:27 Korisliiga

Pyrintö varmisti playoff-paikkansa, Kataja joutuu voitostaan huolimatta vielä jännittämään – Vilppaan sarjavoitto sinetöity

Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.

10.3.2026 10:00 Korisliiga

Remu Raitasen päässä pyörivät iltaisin sekä koripallotilastot että pörssikurssit – KTP:n laituri tavoittelee Korisliiga-menestystä edellistä kertaa kouliintuneempana

KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.

7.3.2026 20:44 Korisliiga

Vilpas porskuttaa edelleen paalupaikalla – Korihait taivutti Seagullsin jälleen yhteen tappioon

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.

6.3.2026 20:58 Korisliiga

KTP:lle roima voitto Hongasta – Pyrintö jatkaa alemman jatkosarjan huipulla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.

5.3.2026 20:41 Pääjuttu

Kouvot varmisti Korisliiga-paikkansa ensi kaudelle kahden pisteen voitolla

Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.

4.3.2026 20:23 Korisliiga

Kamppailu alalohkon kuninkuudesta kiihtyy – tänään Pyrintö taivutti Katajan

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.

4.3.2026 11:07 Korisliiga

Frank Champion on valittu Korisliigan helmikuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.

22.2.2026 19:05 Korisliiga

Alemmassa jatkosarjassa panokset kovenevat: Kataja otti tärkeän voiton playoff-tavoitteen kannalta, Kouvot puolestaan sarjassa pysymisen

Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.

21.2.2026 20:30 Korisliiga

Topias Palmi oli Pyrinnön korikuningas tärkeässä voitossa – KTP:n Raitasella ja Pöllällä huikea ilta Kauhajoella

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.

20.2.2026 20:25 Korisliiga

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa kaksi vierasvoittoa: Seagulls vei pisteet paikalliskamppailusta, Korihait kesytti sarjajohtajan Salossa

Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.

Näytä lisää vastaavia