
Kärkipään pelistä ei syntynyt kamppailua kotijoukkueen ylivoimaisuuden vuoksi. Karhu pysyi kyydissä ensimmäisen neljänneksen, mutta toisen jakson näytös vei isännät 14 pisteen johtoon. Kolmannella jaksolla näytös jatkui ja kotijohto kasvoi jo ratkaisevasti 27 pisteeseen.
– Olimme hyvin valmistautuneita ja se näkyi pelissä. Olen korostanut sitä, että kun keskitymme puolustukseen, saamme pelin haltuun. Näin kävi kolmannella jaksolla, jossa ratkaisimme pelin eduksemme, kertasi Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson.
Voittajien hahmo oli hurjalla pelipäällä ollut Martin Zeno (35/5), jota tahditti Jeb Ivey (16/3/9 syöttöä).
– Tämän piti olla kärkipään joukkueiden huippupeli, mutta me emme päässeet huipputasolle. Emme itse asiassa onnistuneet oikein missään, joten kotimatkalle jäi paljon miettimistä, murehti Karhun päävalmentaja Ari Tammivaara.
Vieraiden parhaat olivat Clevin Hannah (33/3) ja Henri Hirvikoski (11/5).
LrNMKY yllätti Vilppaan
Salon Vilpas kärsi ensimmäisen kotitappionsa puoleentoista kuukauteen, kun Lappeenrannan NMKY haki Salohallista pisteet 63-68 (24-30)-tuloksella. Lappeenrantalaisille vierasvoitto oli vasta kauden kolmas.
LrNMKY johti peliä lähes koko ajan niukasti. Vilpas roikkui voitonsyrjässä viime hetkiin asti, kun se nousi 25 sekuntia ennen loppua 63-64-numeroihin. Tuon jälkeen Tyler Tiedeman ja DeAndre Haynes sinetöivät vierasvoiton vapaaheitoillaan. Tiedeman (24/3) ja Haynes (18/5/4 syöttöä) olivat myös vieraiden tehokkaimmat.
Yhä ilman Roope Ahosta pelanneesta Vilppaasta parhaat olivat Allen Durham (20/9) ja John Fields (12/15/3 blokkia).
(STT)
Lisätietoja: Korisliigan tilastopalvelu
