13.1.2015 Loimaan Bisons nousi Korisliigassa kolmanneksi, kun se kukisti tiistain kotipelissään Tampereen Pyrinnön 76-71 (35-41). Pyrintö johti ottelua puoliajalla, mutta Bisons kuroi eron kolmannella neljänneksellä.

Ian Hummer ja Bisons nousi Pyrintö-voiton myötä kolmanneksi Korisliigassa. Kuva: Tytti Nuoramo.
Pyrintö otti viiden viime kauden mestarien kohtaamisessa yliotteen voitettuaan Antero Lehdon johdolla toisen jakson peräti 26-12. Bisons tavoitti eron kolmannen jakson lopulla ja piti niukan johdon viimeiset 12 minuuttia.
- Tämä oli varmasti kauden intensiivisin liigapelimme. Toinen jakso oli meiltä hyvä ja etenkin kolmannen jakson nousumme tappioasemasta, totesi Bisonsin valmentaja Greg Gibson.
Bisonsin tehokkaimpia olivat Anthony Hilliard 17:llä ja Ian Hummer 16 pisteellä. Vain kerran vieraissa tällä kaudella voittaneen Pyrinnön tasaisen tehoparin muodostivat Will Harris 18:lla ja Lehto 17 pisteellä.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.