Bisonsille syyskauden makein voitto: kevään 2013 Eurocup-mestari Lokomotiv Kuban kaatui Vantaalla

20.12.2014 Syyskauden kaikki kymmenen otteluaan Eurocupissa voittanut venäläisjätti Lokomotiv Kuban joutui poistumaan Vantaan Energia Areenalta haavojaan nuollen lauantaina. Loimaa Bisonsin joukkuepuolustus loksahti kohdalleen 13 pisteen takaa-ajoasemassa, jonka jälkeen Bisons jyräsi krasnodarilaiset VTB-liigan ottelussa jatkoajalla pistein 82–77 (29–42, 77–77).

Anthony Hilliardin Bisons jysäytti pommin lauantaina: Lokomotiv Kuban kaatui jatkoajalla.

Tuukka Kotin ja kumppaneiden puolustus oli kauden parasta.

Bisons lähti joulunviettoon viiden voiton putkessa. Kuvat: Tytti Nuoramo.

Kahden kevään takaisen Eurocup-mestarin piti ennakkoasetelmien mukaan hotkaista loimaalaiset suupalana, ja Bisonsin pirteän alun jälkeen näyttikin siltä. Lokomotiv typisti loimaalaisten hyökkäyspelin puskemiseksi, järjesteli hyökkäyspäässä makeita lähietäisyyden viimeistelypaikkoja ja johti parhaimmillaan peliä 15 pisteellä.

Kentälle palattuaan Bisons oli kuitenkin tulta ja tappuraa. Kauden parasta joukkuepuolustustaan esittäneet loimaalaiset käänsivät 13 pisteen tappioaseman kuudessa minuutissa pisteen johdokseen.

Lokomotiv alkoi pelinrakentajansa Malcolm Delaneyn (12/6/4 syöttöä) johdolla menettää ensiksi malttinsa ja sitten energiansa, ja kun ikiliukas Anthony Hilliard (25/3/6 syöttöä/3 riistoa) käynnisti jatkoajan kahdella perättäisellä kakkosella, se oli menoa.

– Tämä on ehkä paras joululahja, jonka olen koskaan saanut. Katsokaa historiankirjoja ja katsokaa Lokomotiv Kubania paperilla. Tämä on suomalaisen koripallon joukkuehistorian suurimpia voittoja. Meillä ei olisi pitänyt olla mitään asiaa heitä vastaan tässä pelissä, mutta voitimme, tuuletteli Bisons-luotsi Greg Gibson ylpeänä.

– Lokomotiv Kubanin kaltaisen joukkueen voittaminen on jotain todella erityistä. Olen ylpeä joukkueestani ja tavasta, jolla taistelimme tiemme takaisin peliin. Meillä oli selkeärankaa, Bisons-kapteeni Tuukka Kotti (10/10/3 syöttöä/2 blokkia) uhkui.

– Hävettää. Bisons pelasi todella kovaa, peräänantamatonta koripalloa. Me olimme henkisesti jossain aivan muualla, huokaili Lokomotiv-päävalmentaja Sergei Bazarevits.

Gibson: ”Aggressiivinen on avainsana”

Bisonsin syyskausi on ollut historiallisen vaikea otteluruuhkan ja loukkaantumisten johdosta. Viimeiset viikot ovat kuitenkin osoittaneet, minkälaista koripalloa Bisons pystyy pelaamaan saadessaan parhaan miehistönsä ruotuun.

Kotin paluu sairastuvalta on vapauttanut Ian Hummerin (10/12) ja Travis Nelsonin (10/5) oikeisiin rooleihinsa ja Anthony Hilliard vie paineita Aaron Johnsonilta (11/3/7 syöttöä/4 riistoa) ja Matti Nuutiselta (13/7) hyökkäyspäässä.

Lokomotiv Kubanin NBA- ja Euroliiga-taustaiset miljoonamiehet syyllistyivät pelin jälkipuoliskolla mielikuvituksettomaan puskemiseen – pitkälti Bisonsin hurjan puolustuksen ansiosta. Lisäksi loimaalaiset pakottivat venäläisille 21 pallonmenetystä ja hallitsivat levypallopeliä pelin jälkipuoliskolla ja jatkoajalla.

– ”Aggressiivinen” on avainsana. Meillä oli kymmenen menetystä vähemmän kuin heillä. Mitä enemmän peli edistyi, sitä turhautuneemmaksi Lokomotivin pelaajat tulivat. Levypalloissa olimme toisella puoliajalla vahvoja, Gibson kehui.

– Tämä on ollut todella vaikea syksy, mutta nyt olemme pikku hiljaa pystymässä pelaamaan sellaista koripalloa, mitä me voimme pelata. Tuleva viiden päivän tauko tulee aivan oikeaan paikkaan.

Voittoputkessa joulutauolle

Bisons lähtee ansaitulle joululomalle viiden voiton putkessa. Joukkue on voittanut viimeiset kaksi VTB-liigan otteluaan sekä kolme Korisliigan ottelua. Lokomotiv-voiton myötä Bisons saavutti voittosaldollaan Jenisein VTB-liigan runkosarjan 14. sijalla.

– Seuraavat päivät vietämme lomaa. Ansaitsemme sen koko joukkueena. Välipäivinä palaamme tänne Vantaalle harjoittelemaan, viittasi Gibson lähestyvään VTB-liigan kotiotteluun VEF Riikaa (28.12.) vastaan.

Bisons-miehistö tuuletteli voittoaan antaumuksella ja joukkue lähtee joululomalleen positiivisin mielin.

– Olemme pelanneet viime aikoina niin kuin koripalloa pitää pelata, Kotti kehaisi omiaan.

– Jaamme palloa, puolustamme joukkueena, kaikki saavat heittopaikkoja. Kun pelaamme näin, kaikilla on hauskaa kentällä, ja silloin energia tulee luonnostaan.

Loimaa Bisons – Lokomotiv Kuban 82–77 (16–20, 29–42, 54–55, 77–77), VTB-liigaa, Energia Areena (Vantaa) 20.12.2014

Bisons: Anthony Hilliard 25/3/6 syöttöä/3 riistoa, Matti Nuutinen 13/7, Aaron Johnson 11/3/7 syöttöä/4 riistoa, Ian Hummer 10/12, Tuukka Kotti 10/10/3 syöttöä/2 blokkia, Ville Mäkäläinen 3/0, Antto Nikkarinen 0/1, Roope Ahonen 0/0, Eero Aaltonen, Liam Osmanu Djeen.

Lokomotiv: Derrick Brown 18/6, Krunoslav Simon 15/2/3 syöttöä, Richard Hendrix 13/13/2 blokkia, Malcolm Delaney 12/6/4 syöttöä, Anthony Randolph 9/8/6 blokkia.

Ottelutilastot: Bisons – Lokomotiv

Asiat

 
15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

14.4.2026 21:05 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut ja HBA taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.

14.4.2026 00:04 Suomalaiset ulkomailla

Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan kausi päättyi pettymykseen

Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan Saarlouis Royals joutui taipumaan Saksan Bundesliigan pudotuspelien puolivälierissä. Lopputulosta lukuun ottamatta Koskimiehelle jäi kuitenkin positiivinen maku kaudesta.

13.4.2026 23:53 Suomalaiset ulkomailla

Elias Valtonen palasi pelikentille

Elias Valtonen teki paluun pelikentille loukkaantumisen jälkeen viikonloppuna. Edon Maxhuni oli jälleen kuumana Ranskassa ja Olivier Nkamhoua nosti Varesen pudotuspelipaikalle Italiassa.

13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

13.4.2026 11:07 Koripalloliitto tiedottaa

Koripalloliiton hallitusvalinnat kevätliittokokouksessa 2026

Seura voivat ehdottaa hallituksen jäseniä liittohallitukseen ehdollepanotoimikunnalle 26. huhtikuuta asti. Valinnat tehdään toukokuussa kevätliittokokouksessa, johon osallistuminen on seuroille paras tapa vaikuttaa liiton toimintaan.

13.4.2026 09:28 NCAA

Elina Aarnisalo nähdään ensi kaudella jälleen UCLA:n paidassa

Päättyneellä NCAA-kaudella North Carolinassa pelannut Elina Aarnisalo, 20, palaa ensi kaudeksi UCLA:n riveihin, jossa hän aloitti yliopistouransa.

12.4.2026 22:57 Miesten I divisioona A

Divarikatsaus - Viikko 15

Miesten I divisioona A:ssa ACO Basket selvitti tiensä finaaleihin ja odottaa vastustajaa parista Kipinä Basket - Karkkila. Miesten I divisioona B:n finaalit alkavat maanantaina. Naisten I divisioonassa puolestaan käynnistyy välierävaihe.

12.4.2026 20:40 WNBA

Awak Kuier palaa Dallas Wingsin vahvuuteen WNBA-kaudeksi 2026

Vastikään Galatasarayn paidassa Turkin liigassa hopean saanut ja ensi viikolla Euroliigan Final Six -lopputurnauksessa pelaava Awak Kuier, 24, tekee paluun WNBA:han ja Dallas Wingsiin tänä kesänä.

12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

Näytä lisää vastaavia