30.10.2013 23:20 Loimaa Bisons keräsi Helsingin Jäähallille 6,246 koripallon ystävää seuraamaan Eurocupin alkusarjan kolmannen kierroksen ottelua turkkilaista Besiktasia vastaan. Bisons nousi toisella puoliajalla 16 pisteen takaa ja sai viime sekunnilla mahdollisen voittoheiton ilmaan, mutta turkkilaisten kaato jäi kahden pisteen päähän, 60–61 (26–42).

Billy Keysin voittoheitto osui harmillisesti viime sekunnilla rautoihin Besiktasia vastaan.

Carl Lindbom kuului Bisonsin parhaimmistoon.

Greg Gibsonin suojatit kohtaavat seuraavaksi Kouvolan Kouvot ja Pietarin Spartakin. Kuvat: Tytti Nuoramo.
Pelin avauspuolisko kuului yksinoikeudella viime kaudella Euroopan 16 parhaan joukkueen joukkoon edenneelle Besiktasille.
Besiktas hallinnoi Helsingin Jäähallin ilmatilaa äärettömän fyysisellä korinaluspelaamisellaan ja levypallopelin dominoinnillaan, jonka lisäksi Bisonsista ei ollut rikkomaan turkkilaisten joukkuepuolustusta kehnon kaukoheittoiltansa johdosta.
Kun vielä amerikkalaistakamies Chris Lofton säkitti ajan tasalla olleesta loimaalaispuolustuksesta huolimatta 17 pistettä jo ensimmäisen 20 minuutin aikana, Besiktas lähti tauolle 16 pisteen johtoasemassa.
Sinnikäs biisonilauma ei kuitenkaan suostunut myymään nahkaansa, vaan alkoi kuroa kolmannesta jaksosta alkaen vähitellen eroa umpeen. Biisonipuolustus pysyi ensimmäisen puoliajan tasolla, eikä Lofton ei saanut enää hurmosheittojaan sisälle.
Värikkäät amerikkalaispelaajat Billy Keys (19/4/4 syöttöä) ja Frank Robinson (19/5) nostattivat myrskyä Bisons-katsomossa kovilla henkilökohtaisilla suorituksillaan, joiden lisäksi Carl Lindbom (5/1) ja Ralph Sampson (5/1) nostattivat koreillaan kotiyleisön seisaalleen.
Jäähallille saapuneet 6,246 katsojaa seurasivat lopussa seisaallaan, kun Bisons-pelinrakentaja Billy Keys pelasi itselleen 1-1-ratkaisun ja lähetti viime hetken heiton koria kohti summerin soidessa. Kotiyleisö joutui kuitenkin huokaisemaan, kun heitto kimposi koriraudasta ja Besiktas pääsi karkaamaan Jäähallilta yhden pisteen voitto matkassaan.
Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson oli tappion jälkeen harmissaan, muttei lyöty. Kolmen pelaamansa Eurocup-ottelun aikana Bisons on osoittanut kuuluvansa kiistatta Euroopan kakkostasolle.
– Olemme antaneet viestin kaikille muille Eurocup-joukkueille, että osaamme pelata koripalloa. Totta kai harmittaa sinänsä, että parilla onnistuneella heitolla lisää saldomme voisi olla 3-0. Ennen kaikkea olen kuitenkin ylpeä tästä joukkueesta – olisimme toisen puoliajan nousullamme ansainneet voiton, Gibson mietti.
Loimaalaisten suurimmiksi ongelmiksi keskiviikkona nousivat huono kaukoheittoilta (kolmoset 6/25) sekä alakynteen joutuminen levypallopelissä. Besiktas kahmi irtopallot 38–29 ja repi peräti 16 hyökkäyspään levypalloa.
– Levypallopelaaminen on ollut joukkueemme perimmäisin ongelma Eurocupissa. Meidän on puututtava tähän ongelmaan heti, kun pääsemme harjoittelemaan, painotti Gibson.
Bisonsin härkäviikot jatkuvat lokakuun vaihtuessa marraskuuksi. Ennen seuraavaa Eurocup-kotiotteluaan, jonka Bisons pelaa ensi keskiviikkona Pietarin Spartakia vastaan, loimaalaiset ottavat Korisliigassa mittaa Kouvoista lauantain kotipelissään. Gibson on kuitenkin loppusyksyn otteluruuhkan kynnyksellä luottavainen.
– Otteluaikataulu on brutaali, mutta lähden näiden miehen kanssa sotaan milloin vain.
Loimaa Bisons – Besiktas Istanbul 60–61 (18–22, 26–42, 45–56)
Bisons: Frank Robinson 19/5, Billy Keys 19/4/4 syöttöä, Mikko Koivisto 6/1, Carl Lindbom 5/1, Ralph Sampson 5/1, Tuukka Kotti 4/5, Justin Hawkins 2/7/3 syöttöä, Matti Nuutinen 0/2, Antto Nikkarinen 0/0, Ville Mäkäläinen 0/0, Ryan McDade 0/0, Ilpo Pehkonen.
Besiktas: Chris Lofton 20/4.
Emir Sulejmanovic lähti nuorena poikana Kaarinan Urasta maailmalle ja on pelannut Espanjan ACB-liigassa jo yli vuosikymmenen.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.
Olympiakomitea ja opetus- ja kulttuuriministeriö järjestävät yhdessä webinaarin, jossa julkaistaan digisuositukset lasten urheilu- ja liikuntaharrastuksiin. Suositukset koskevat vapaa-ajan käyttöä ja niiden tavoitteena on tukea lasten tasapainoista elämää. Ilmoittaudu ja tule kuulolle!
Suomen miesten ja naisten koripallomaajoukkueiden tulevat karsintaottelut järjestetään WWF:n One Planet -kestävyyskriteeristön mukaisesti. Vastuullisuustyö on osa Koripalloliiton strategiaa ja kriteeristö tukee sen käytännön toteutusta urheilutapahtumien tuotannossa.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja North Carolina pääsivät 16 parhaan joukkoon. Elsa Lemmilä ja Ohio State kamppailevat samasta saavutuksesta tänään. Albina Syla ja Rhode Island taas putosivat leikistä ensimmäisellä kierroksella.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.